Konferencja pod honorowym patronatem Pana Czesława Siekierskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się 19 listopada 2024 roku w Poznaniu, była nie tylko okazją do podsumowania minionych pięciu dekad, ale również momentem, w którym patrzymy w przyszłość, by wzmocnić misję wsparcia i rozwoju polskiego rolnictwa.
Jubileuszową konferencję z okazji 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego otworzył Pan Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wiceminister podkreślił ogromne znaczenie Centrum w doskonaleniu kadry doradztwa rolniczego w Polsce, instytucji, która nieprzerwanie od 50-ciu lat realizuje zadania wynikające z potrzeb doradców rolniczych, a pośrednio także z potrzeb rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Instytucji, która inicjuje i popularyzuje innowacje w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Wiceminister Adam Nowak zwrócił uwagę na najważniejsze obszary nowego modelu działań CDR, które dzisiaj determinuje transformacja dokonująca się w obszarze rolnictwa.
- Aby skutecznie aktywizować i doskonalić kadry, trzeba być otwartym na zmiany, trzeba na bieżąco śledzić globalne trendy, uwarunkowania rynkowe i oczekiwania konsumentów. To jest podstawa do wypracowania dobrej strategii dla przyszłej działalności CDR, która będzie koncentrować się m.in. w obszarze ekonomicznym, klimatyczno-środowiskowym, technologicznym i społecznym - powiedział podsekretarz stanu Adam Nowak.
Przyszłe wyzwania zdominowały dyskusję panelową pt. „Możliwości i kierunki rozwoju doradztwa rolniczego”, w której analizie poddano nowe kierunki rozwoju doradztwa rolniczego w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatycznych, cyfryzacji i sztucznej inteligencji.
W panelu dyskusyjnym głos zabrali: Adam Nowak – podsekretarz stanu w MRiRW, Łukasz Lewandowski – dyrektor Mazowieckiego ODR, dr hab. Jerzy Kozyra, prof. IUNG, Jolanta Nawrocka – członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Mariusz Tatka – dyrektor CDR oddział w Poznaniu. Dyskusję moderował dr hab. Wawrzyniec Czubak, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Kolejny panel dyskusyjny pt. „Doradztwo jako system profesjonalnego wsparcia rolnictwa w gospodarce rynkowej” poprowadził dr hab. Józef Kania, prof. Akademii Tarnowskiej, a udział w panelu wzięli wybitni eksperci: dr hab. Roman Sass, prof. Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, dr inż. Henryk Skórnicki, dyrektor CDR oddział w Radomiu, dr inż. Ryszard Jaworski dyrektor Wielkopolskiego ODR w latach 2011-2016, Krzysztof Mościcki, dyrektor CDR w Brwinowie w latach 2009-2014 oraz Wenancjusz Kujawiński główny specjalista ds. metodyki i organizacji pracy doradczej CDR oddział w Poznaniu w latach 1986-2019.
W panelu poruszono tematy dot. roli Centrum Doradztwa Rolniczego w przygotowaniu doradców rolniczych do realizacji zadań związanych z dostosowywaniem polskich gospodarstw rolnych do standardów i przepisów Unii Europejskiej. Poruszono również zagadnienia dot. metodyki i organizacji pracy doradczej oraz doskonalenia zawodowego pracowników doradztwa i specjalizacji zawodowych. Dyskutowano nt. roli Centrum w działaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz rolnictwa ekologicznego, a także w zakresie wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich i realizacji polityki społeczno-gospodarczej na rzecz mieszkańców wsi i rolnictwa. Ponadto dyskutowano nt. współpracy jednostek doradztwa rolniczego z nauką, oświatą rolniczą oraz organizacjami rolniczymi, stowarzyszeniami i instytucjami działającymi na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.
Jubileusz to również okazja, by przypomnieć początki instytucji i ludzi, którzy ją tworzyli. Tymi wspomnieniami i historią pierwszych dwóch dekad istnienia CDR podzieliła się Pani dr inż. Zofia Szalczyk, która przedstawiła genezę powstania jednostki badawczo-rozwojowej w Poznaniu oraz główne zadania instytucji, którą powołano w 1974 roku pod nazwą Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr i Upowszechniania Postępu w Rolnictwie, a z którego ukształtowało się obecne Centrum Doradztwa Rolniczego.
Podczas konferencji odbyła się ważna uroczystość. Pan Adam Nowak, podsekretarz stanu w MRiRW wręczył zasłużonym pracownikom CDR, za ich pracę zawodową oraz zaangażowanie na rzecz doradztwa rolniczego, rozwoju wsi i rolnictwa Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Ponadto pracownicy CDR Oddział w Poznaniu zostali uhonorowani za znaczący wkład w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w Wielkopolsce Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, które wręczył Pan Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Specjalne słowa uznania i podziękowania za długoletnią pracę w doradztwie rolniczym do pracowników CDR, skierował Pan dr Mirosław Drygas, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Dziś CDR jest instytucją, której głównym zadaniem jest podwyższanie kwalifikacji zawodowych doradców rolniczych – organizuje szkolenia i nadaje uprawnienia na doradcę rolniczego czy eksperta przyrodniczego. Prowadzi też specjalizacje: rolnośrodowiskową, rolnictwa ekologicznego, ekonomiki gospodarstwa rolnego i integrowanej produkcji roślin. Centrum opracowuje jednolite narzędzia pracy doradczej, ułatwiające realizację usług doradczych oraz przygotowuje doradców do ich pracy w gospodarstwach rolnych.
Misją CDR jest doskonalenie: kadry doradztwa rolniczego, nauczycieli szkół rolniczych, przedstawicieli instytucji i organizacji rolniczych, samorządów terytorialnych, lokalnych grup działania, rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Centrum w Brwinowie intensywnie wspiera doradców rolniczych, specjalistów i brokerów innowacji w podnoszeniu kwalifikacji i pozyskiwaniu wiedzy o najnowocześniejszych technologiach produkcji rolnej. Jednocześnie aktywnie uczestniczy w rozwoju Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie. W tym obszarze współpracuje z wieloma uczelniami i szkołami kształcącymi w zawodach rolniczych a także instytutami badawczymi zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Działalność Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie obecnie skupia się na przygotowaniu doradców do zadań wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jego celem będzie m.in. opracowanie rozwiązań i narzędzi niezbędnych do realizacji takich zadań. Nowym zadaniem Centrum jest wspieranie zastosowań cyfryzacji w rolnictwie. CDR zatem wdraża nowe rozwiązania i je upowszechnia wśród doradców i rolników, a także zachęca do korzystania z narzędzi cyfrowych. Nieustannie wspiera też wdrażanie wielu projektów oraz podnoszenie poziomu innowacyjności m.in. w sektorze rolno-spożywczym, sieci zagród edukacyjnych, gospodarstw demonstracyjnych i gospodarstw opiekuńczych oraz krótkich łańcuchów dostaw działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich.
Jubileuszowa konferencja była zarówno miejscem wspomnień, jak i spojrzeniem w przyszłość, prezentując możliwości i kierunki rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce oraz roli CDR w doskonaleniu kadry doradczej.
Dziękujemy uczestnikom konferencji za świętowanie z nami tak ważnego Jubileuszu.
To było wspaniałe wydarzenie pełne inspiracji i miłych chwil.
Zapraszamy do relacji fotograficznej z Jubileuszu 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/