Rynek wołowiny, w ostatnim czasie, nie jest w dobrej kondycji. Od momentu wystąpienia epidemii koronawirusa w Europie, a w szczególności we Włoszech, gdzie transport mięsa z Polski był ograniczony, ceny drastycznie spadły. Rynek wołowiny w Polsce opiera się przede wszystkim na eksporcie - ok. 80 %.
Poza niską ceną występuje również problem ze zbytem z zakładów przemysłu. Magazyny są przepełnione. Niektóre zakłady wstrzymały skup na okres od 7 do 14 dni lub go zmniejszyły.
Komisja Europejska, przyjęła pakiet działań na rynkach rolnych. Wprowadzono dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa bydła w wieku ośmiu miesięcy życia i więcej. Dopłaty do prywatnego przechowywania są jednym z elementów działań interwencyjnych na rynkach rolnych w Unii Europejskiej. Wsparcie pozwoli zakładom przetwórczym, przetrzymać dany towar i wprowadzić go na rynek w dogodniejszym dla określonego sektora czasie - podało Ministerstwo Rolnictwa.
Ograniczenia w przemieszczaniu osób wpłynęły również na dostępność siły roboczej w rzeźniach i w przetwórstwie, zmniejszyły się zdolności transportowe i logistyczne - Komisja Europejska upatruje możliwości utrzymania balansu na rynku poprzez przechowywanie mięsa przeznaczonych dla branży hotelarsko-gastronomicznej. Dlatego też podjęto decyzję o przyznaniu dopłat do do prywatnego przechowywania. Jednocześnie wyraziła zgodę na przesunięcie jedynie 100 mln euro z PROW na cały sektor rolno-spożywczy. Polska wnioskowała o kwotę 1 mld euro, dlatego słuszne są obawy, że nie starczy dla wszystkich pieniędzy. Tyle środków potrzeba na same premie poubojowe. Czy wprowadzony pakiet działań przyczyni się do poprawy sytuacji na tym rynku? – jest to wątpliwe.
A co z premią poubojową?
Resort rolnictwa nie przewiduje udzielenia takiej formy wsparcia. Ministerstwo podało informację, iż wsparcie do zwierząt w systemie płatności bezpośrednich możliwe jest jedynie w formie związanej z produkcją. Polska wdrożyła wsparcie do wszystkich dopuszczonych przepisami UE sektorów produkcji zwierzęcej, tj. wołowina i cielęcina (płatność do młodego bydła), mleko i przetwory mleczne (płatność do krów), mięso baranie i mięso kozie (płatności do owiec i kóz). W odniesieniu do płatności bezpośrednich nie ma możliwości wprowadzenia zmian ze skutkiem od 2020 r., które dla swojej ważności nie wymagałyby zmian w przepisach UE. Ewentualne zmiany w płatnościach związanych z produkcją na 2021 r. należy notyfikować do 1 sierpnia br. Wprowadzenie zmian należałoby poprzedzić gruntowną analizą sytuacji poszczególnych sektorów, w tym sektora wołowiny. Obecnie Polska prawie w całości wykorzystuje środki na wsparcie związane, z czego ponad 65 % przeznacza na wsparcie do zwierząt. Należy również mieć na uwadze, że środki na wsparcie związane z produkcją wydzielane są z koperty finansowej danego państwa członkowskiego na wszystkie płatności bezpośrednie. Dlatego też wsparcie wybranych sektorów odbywa się kosztem przesunięcia środków zarezerwowanych dla pozostałych płatności bezpośrednich.
Poniżej przedstawiamy przeciętne ceny skupu żywca w województwie wielkopolskim.
Wykres: Przeciętne ceny skupu żywca w 2020 r. – województwo wielkopolskie
Źródło: opracowanie własne na podstawie notowań cenowych WIR, dane z powiatów województwa wielkopolskiego.
Z przedstawionych danych wynika, że przeciętne ceny skupu żywca wołowego w maju uległy znacznemu spadkowi w odniesieniu do poprzednich miesięcy. Spadek ten zauważono już w miesiącu poprzednim. Średnia cena skupu żywca w bieżącym miesiącu wynosi – 5,76 zł/kg (byki HF), 6,80 zł/kg (byki czystych ras), 4,73 zł/kg (krowy). Brakuje trendu wzrostowego cen. Spadek cenowy pogłębił się z powodu wystąpienia epidemii.
Przeciętne ceny skupu bydła rzeźnego na WBC w bieżącym miesiącu przedstawiają się następująco: 11,37 zł/kg – byki; 11,72 zł/kg – jałówki; 9,89 zł/kg – krowy.
Obniżka stawek za bydło nie zachęca hodowców do sprzedaży zwierząt. Gospodarstwa produkujące żywiec wołowy są w coraz trudniejszej sytuacji. Problemem jest zarówno spadek cen, ale także narastające problemy z dostępnością pasz wynikające z deficytu wody.
Magdalena Kołodziejek
Źródło: Czasopismo „Top Agrar”, www.farmer.pl; www.cenyrolnicze.pl
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/