Aby zmagazynować ziarno zbóż, nie trzeba już budować tradycyjnego silosu. Na rynku pojawiło się nieco inne i bardziej plastyczne rozwiązanie. Mowa o specjalnych rękawach foliowych.
Metoda znana bardzo dobrze w Ameryce dopiero dociera do Polski. W porównaniu z konwencjonalnym magazynem koszty mogą być o 75% niższe. Na czym więc polega elastyczne magazynowanie? Podstawowym tworzywem jest tu worek foliowy, który potocznie nazywany jest „rękawem”. To właśnie w nim przechowywane są zbiory. Istotą jest specjalna budowa, która utrzymuje zacienione i suche warunki wewnątrz foliowego silosu.
– Worek składa się z trójwarstwowego tworzywa, co zabezpiecza nasze plony w bardzo szczelnym środowisku: w odcięciu od powietrza, światła UV i wody. Podczas napełniania silosa zbożami, powietrze zostaje w znacznej części wydalone z jego wnętrza.
W okresie pierwszych trzech tygodni od pakowania, zboże wydziela dwutlenek węgla, który konserwuje nasz plon. Dodatkowo na skutek braku różnic temperatur: wewnętrznej silosu i zewnętrznej atmosfery, nie dochodzi do wydzielania wilgoci wewnątrz. Przy tradycyjnym magazynowaniu to właśnie wilgoć staje się problemem powodującym infekcje zbóż poprzez grzyby i bakterie, co wymaga stałej wentylacji – wyjaśnia Rafał Sułkowski, przedstawiciel firmy Richiger.
Nie ma też problemów z dezynfekcją, ponieważ każdy rękaw jest jednorazowego użytku. Foliowy silos możemy ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Ogranicza to dodatkową pracę związaną z transportem ziarna. Jeden „rękaw” o długości 100 metrów, zapewnia pojemność od 330 (przy średnicy worka 2,7 metrów) do 500 ton (przy średnicy worka 3 metry). Metoda magazynowania w silosach foliowych wymaga zaopatrzenia się w dwie maszyny: workownicę do silosów BAGGER oraz rozładowywacz UNLOADER.
Pierwsza z nich spełnia dodatkową funkcję – dzięki specjalnemu gniotownikowi, w jednym etapie gniecie i pakuje ziarno. Po miesiącu, bez użycia dodatków chemicznych, ziarno jest zakiszone na wysokojakościową karmę. Rozładowywacz stosuje się do rozładowywania plonów po okresie przechowywania.
Urządzenia przeznaczone są do wszystkich rodzajów zbóż i o różnej wilgotności. - Metoda pozwala na utrzymywanie najwyższej jakości przechowywanych zbóż przy minimalnych kosztach i wysiłku – podkreśla Rafał Sułkowski. Koszt magazynowania ziarna metodą RICHIGER w przeliczeniu na jedną tonę wynosi 14,03 zł (przy magazynowaniu 4.000 ton rocznie) lub 12,62 zł (przy ilości 7.000 ton rocznie).
Aneta Rzeźniczak