shiuz__750 x 100 px_1

Rękaw foliowy zamiast silosu

rekaw foliowyAby zmagazynować ziarno zbóż, nie trzeba już budować tradycyjnego silosu. Na rynku pojawiło się nieco inne i bardziej plastyczne rozwiązanie. Mowa o specjalnych rękawach foliowych.

Metoda znana bardzo dobrze w Ameryce dopiero dociera do Polski. W porównaniu z konwencjonalnym magazynem koszty mogą być o 75% niższe. Na czym więc polega elastyczne magazynowanie? Podstawowym tworzywem jest tu worek foliowy, który potocznie nazywany jest „rękawem”. To właśnie w nim przechowywane są zbiory. Istotą jest specjalna budowa, która utrzymuje zacienione i suche warunki wewnątrz foliowego silosu.

– Worek składa się z trójwarstwowego tworzywa, co zabezpiecza nasze plony w bardzo szczelnym środowisku: w odcięciu od powietrza, światła UV i wody. Podczas napełniania silosa zbożami, powietrze zostaje w znacznej części wydalone z jego wnętrza.

W okresie pierwszych trzech tygodni od pakowania, zboże wydziela dwutlenek węgla, który konserwuje nasz plon. Dodatkowo na skutek braku różnic temperatur: wewnętrznej silosu i zewnętrznej atmosfery, nie dochodzi do wydzielania wilgoci wewnątrz. Przy tradycyjnym magazynowaniu to właśnie wilgoć staje się problemem powodującym infekcje zbóż poprzez grzyby i bakterie, co wymaga stałej wentylacji – wyjaśnia Rafał Sułkowski, przedstawiciel firmy Richiger.

Nie ma też problemów z dezynfekcją, ponieważ każdy rękaw jest jednorazowego użytku. Foliowy silos możemy ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Ogranicza to dodatkową pracę związaną z transportem ziarna. Jeden „rękaw” o długości 100 metrów, zapewnia pojemność od 330 (przy średnicy worka 2,7 metrów) do 500 ton (przy średnicy worka 3 metry). Metoda magazynowania w silosach foliowych wymaga zaopatrzenia się w dwie maszyny: workownicę do silosów BAGGER oraz rozładowywacz UNLOADER.

Pierwsza z nich spełnia dodatkową funkcję – dzięki specjalnemu gniotownikowi, w jednym etapie gniecie i pakuje ziarno. Po miesiącu, bez użycia dodatków chemicznych, ziarno jest zakiszone na wysokojakościową karmę. Rozładowywacz stosuje się do rozładowywania plonów po okresie przechowywania.

Urządzenia przeznaczone są do wszystkich rodzajów zbóż i o różnej wilgotności. - Metoda pozwala na utrzymywanie najwyższej jakości przechowywanych zbóż przy minimalnych kosztach i wysiłku – podkreśla Rafał Sułkowski. Koszt magazynowania ziarna metodą RICHIGER w przeliczeniu na jedną tonę wynosi 14,03 zł (przy magazynowaniu 4.000 ton rocznie) lub 12,62 zł (przy ilości 7.000 ton rocznie).

Aneta Rzeźniczak

 

362ml milk

rekaw foliowy

Dzięki uprzejmości Bezpłatnego Miesięcznika "Wieści Rolnicze"
Logo Miesięcznika - Wieści Rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rękaw; zbóż; ; silosu; foliowy; wymaga; bardzo; metoda; magazynowania; właśnie; rafał; ziarno; który; zamiast; dodatkową; okresie; średnicy; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »