W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową okazało się, że 22 % towarów ekologicznych nie spełnia określonych wymogów. Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek taką "ekożywność", muszą liczyć się z karą od 1 tys. zł do nawet 10 proc. całkowitych przychodów.
Wartość rynku produktów ekologicznych wynosi ponad 700 mln zł. W żywności tej, co najmniej 95 % składników musi być wyprodukowanych za pomocą naturalnych metod. Dlatego ważne jest, aby produkty oznaczone symbolem bio, rzeczywiście spełniały wszystkie wymagania.
Inspekcja Handlowa wykonuje rutynowe kontrole produkcji żywności ekologicznej. W czasie ostatniej z nich, stwierdzono około 20 % nieprawidłowości. W wynikach raportu Inspekcji Handlowej, łącznie zakwestionowano 219 partii towaru. W 19 % przypadku chodziło o nieprawidłowe oznakowanie, natomiast ponad 15 % produktów było nieodpowiedniej jakości.
- "Eko" - nie zawsze gwarantuje to, że kupimy produkt ekologiczny. Należy przede wszystkim zapoznać się ze składem produktu - absolutnie nie może być w nim konserwantów, a 95 % użytych do produkcji składników powinno być organicznych. - mówi Szczepan Wójcik, Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.
Rynek żywności ekologicznej w Polsce szybko się rozwija, ale do czołówki europejskiej jeszcze nam brakuje. Przeciętny Polak wydaje na produkty ekologiczne około 4 euro, w Niemczech 20, a w Danii 40 razy więcej.
Źródło: Świat Rolnika