W dniach 05-06 listopada2014r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu gościło doradców z całej Polski zainteresowanych aktualnie prowadzonymi pracami badawczymi z zakresu rolnictwa przez szkoły wyższe i instytuty naukowe.
Konferencję otworzył dr Henryk Skórnicki Dyrektor CDR w Radomiu, który wskazał konieczność wdrażania osiągnięć naukowych oraz stosowania innowacyjności w gospodarstwach rolnych. Mówił również o dotychczasowych działaniach i organizacji systemu doradztwa oraz potrzebie szkoleń i wzrastającej roli doradztwa technologicznego w tym zakresie.
Na początek pierwszego dnia spotkania poszczególne tematy technologiczne zostały w sposób bardzo interesujący przedstawione dzięki wykładowcom z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Mówili min. o zdrowotności zbóż, wpływie systemu integrowanego na ich uprawę oraz na temat nawożenia dolistnego mikroelementami. Goście z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin przedstawili aspekty prac badawczych realizowanych przez instytut. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się doniesienia na temat systemów i technologii uprawy ziemniaka. Bardzo interesujący był wykład nt. poprawy efektywności nawożenia mineralnego oraz wykorzystanie w płodozmianie fitosanitarnych międzyplonów. Na zakończenie pierwszego dnia wykładowca ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przedstawił bardzo ciekawy aspekt przyrodniczego wykorzystania odpadów na przykładzie odpadów popieczarkowych, które nie tworzą zagrożenia dla środowiska rolniczego.
W drugim dniu konferencji grupa naukowców z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przedstawili bardzo istotne badania na temat optymalizacji nawodnień w rolnictwie, które w ramach projektu ENORASIS zostały wdrożone, jako pilotaż do praktyki. Mówiono również o praktycznych efektach wdrożenia uproszczeń w uprawie roli. Zwieńczeniem spotkania były wystąpienia naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna, którzy przedstawiali badania i wdrożenia dotyczące patogenów grzybowych, prawidłowej agrotechniki oraz znaczącej roli płodozmianu w integrowanej ochronie roślin.
Dzięki szerokiemu udziałowi naukowców zarówno z wyższych szkół jak i instytutów badawczych zakres tematyczny konferencji był bardzo szeroki. Istotne było przedstawienie zastosowania tych badań w praktyce oraz bezpośrednie wdrożenie w gospodarstwie. W trakcie spotkania padało szereg pytań oraz wywiązywały się dyskusje.
Andrzej Dominik, CDR Radom
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/