W dniach 22-23 listopada2016r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu odbyła się cykliczna coroczna konferencja w zakresie praktycznego wykorzystania wyników naukowych w produkcji roślinnej.
Głównym celem było zapoznanie doradców z wynikami prowadzonych badań, które mogą zostać wykorzystane w nowoczesnej produkcji roślinnej. Szczególną uwagę poświęcono na przekazanie efektów najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu integrowanej ochrony roślin, systemów wspomagania decyzji w rolnictwie, nowych tendencji w uprawie roli oraz prawidłowej agrotechniki roślin, a także nawożenia i praktyk rolniczych dla rolnictwa zrównoważonego.
W pierwszym dniu konferencji swoje wyniki w tym zakresie bardzo ciekawie przedstawiali przedstawiciele wyższych szkół rolniczych. Wykładowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przekazali wyniki badań dotyczące strat wody w zależności od stosowania różnych systemów uprawy. Poruszona została też istotna sprawa diagnostyki niedoborów składników oraz nawożenia w ramach integrowanej produkcji .
W dalszej części była mowa o konieczności ochrony zapylaczy w integrowanej ochronie upraw polowych, w ramach której najważniejszym elementem jest zapobieganie zatruciom owadów zapylających poprzez odpowiedzialne postępowanie z środkami ochrony roślin oraz tworzenie korzystnych warunków dla bytowania i rozmnażania owadów zapylających. Przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy omówili natomiast aspekty agrotechniczne uprawy roślin w międzyplonach ścierniskowych oraz praktyczne wyniki zastosowania biostymulatorów w produkcji roślinnej.
W drugim dniu konferencji grupa naukowców z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przedstawiła bardzo istotne badania na temat różnicowania dawek nawozów mineralnych stosownie do zmienności gleby w rolnictwie precyzyjnym oraz praktyczne wykorzystanie danych agrometeorologicznych w integrowanej produkcji.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się doniesienia dotyczące nowych tendencji w uprawie roli oraz sprawy doboru odmiany i technologia uprawy. Dzięki szerokiemu udziałowi naukowców zarówno z wyższych szkół jak i instytutów badawczych zakres tematyczny konferencji był bardzo szeroki.
Istotne było przedstawienie zastosowania tych badań w praktyce oraz bezpośrednie wdrożenie w gospodarstwie. W trakcie spotkania padało szereg pytań oraz wywiązywały się dyskusje.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/