Od wczoraj trwa wizyta w Polsce wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Wietnamu Phung Duc Tiena wraz z towarzyszącą mu delegacją. Wizyta odbywa się związku z organizowanym przez MRiRW II posiedzeniem polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Przewodniczącym grupy ze strony polskiej jest sekretarz stanu Lech Kołakowski.
II posiedzenie grupy roboczej – główne ustalenia
Dziś, w MRiRW, odbyły się rozmowy w formacie polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Rozpoczynając spotkanie, wiceminister Kołakowski podkreślił znacznie spraw rolnych w relacjach dwustronnych. Zaznaczył, że głównym celem polsko-wietnamskiego dialogu w dziedzinie rolnictwa jest jak najlepsze zrozumienie wzajemnych potrzeb.
Podczas posiedzenia grupy został uzgodniony nowy wzór świadectwa dla mięsa drobiowego i jego produktów eksportowanych z Polski do Wietnamu. Polscy przedsiębiorcy zyskali dzięki temu możliwość realizacji wysyłek mięsa z gęsi i kaczek na rynek wietnamski.
Na etapie finalizacji są też procedury dostępowe dla wołowiny i borówki wysokiej. Wiceminister Kołakowski wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku zakończą się negocjacje w tym obszarze. Podkreślił, że sukcesywne otwieranie rynku Wietnamu dla kolejnych polskich produktów jest działaniem umacniającym wzajemne relacje, a także obopólnie korzystną decyzją w kontekście zapewnienia płynnej wymiany handlowej.
Odnosząc się do stanu dwustronnych relacji w dziedzinie rolnictwa, wiceminister Phung Duc Tien podkreślił, że Polska jest traktowana przez Wietnam priorytetowo. Wyraził zadowolenie z dokonanych uzgodnień. Zadeklarował także gotowość strony wietnamskiej do dalszej intensywnej współpracy między resortami.
Drugim istotnym tematem rozmów był obszar akwakultury. Strona wietnamska jest zainteresowana realizacją z polskimi instytutami badawczymi wspólnych projektów naukowych. Szczegółowe obszary współpracy były omawiane podczas odrębnego spotkania w MRiRW.
Spotkanie z polskimi przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego
Podczas wizyty odbyły się również rozmowy z przedstawicielami polskiej branży rolno-spożywczej. Spotkanie zorganizowane w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa było okazją do przedstawienia działań promocyjnych realizowanych na rynku wietnamskim, a także do zaprezentowania polskiej oferty eksportowej.
Potencjał współpracy z Wietnamem w obszarze rolnictwa
Wietnam jest pierwszym partnerem dla Polski wśród obiorców polskiej żywności z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Polska odnotowuje jednak ujemne saldo wymiany towarami rolno-spożywczymi z Wietnamem (w 2022 r. – 150 mln euro).
Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych na rynek Wietnamu w 2022 r. wyniosła 154,4 mln euro, co oznaczało wzrost o ok. 8 proc. w stosunku do roku 2021. Polska eksportuje do Wietnamu głównie: mąkę, grysiki i granulki z mięsa i podrobów oraz ryb, filety rybne i inne mięso rybie, mięso i jadalne podroby z drobiu.
Mając na uwadze znaczenie i potencjał rynku wietnamskiego, MRiRW podejmuje liczne działania zmierzające do poszerzania możliwości eksportowych dla polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej. Intensywny dialog realizowany na szczeblu kierownictwa MRiRW uzupełniają wydarzenia o charakterze promocyjno-informacyjnym.
Zdjęcia (6)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/