Realizując wniosek IV Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji z dnia 9 listopada 2020 roku WIR zwróciła się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań mających na celu przywrócenie możliwości polowań zbiorowych przez koła łowieckie.
W Dzienniku Ustaw nr 1871 opublikowano przepisy zmieniające rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
W związku z wprowadzonymi tym rozporządzeniem zapisami, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego opublikował swoje stanowisko, w którym wyrażono zdanie, że od dnia 24 października 2020 r. polowania zbiorowe są, aż do odwołania, całkowicie zakazane. Wobec tak sformułowanej opinii koła łowieckie zaprzestały organizacji polowań zbiorowych.
W związku z powyższym, Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do Ministra o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do zmiany tych zapisów lub ich doprecyzowanie. W naszej ocenie myśliwi wykonują swoje obowiązki związane z prowadzeniem prawidłowej gospodarki łowieckiej, a więc wykonują zadania służbowe, również poprzez zwalczanie chorób zakaźnych na terenie Polski - Afrykańskiego Pomoru Świń.
Brak możliwości wykonywania prze koła łowieckie polowań zbiorowych spowoduje realne zagrożenie brakiem wywiązania się kół z realizacji założonych rocznych planów łowieckich. Polowania indywidualne oczywiście nadal są wykonywane, jednak każda możliwość prowadząca do zmniejszenia liczby zwierząt w łowisku powinna być możliwa. Zakaz polowań zbiorowych oznacza również brak dodatkowych wpływów pieniężnych dla koła łowieckiego z organizacji takich polowań, co przy bardzo niskich, wręcz katastrofalnych, cenach skupu zwierzyny łownej, przyczyni się do problemów finansowych tych jednostek. Sytuacja ta będzie miała bezpośrednie przełożenie na możliwość wypłacenia rolnikom odszkodowań za straty w uprawach i płodach rolnych spowodowanych przez zwierzynę łowną. A pogłowie zwierząt łownych, w szczególności dzików i jeleni rośnie zamiast ulegać zmniejszeniu. W związku z tym rosną również straty rolników. Taka sytuacja ma szczególnie negatywne znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się ASF, zwłaszcza w Wielkopolsce – zagłębiu trzodowym.
W piśmie wskazaliśmy, iż nasz wniosek jest zgodny ze stanowiskiem Pana Ministra o strategicznym dla Polski znaczeniu działań na rzecz walki z ASF i poważnych konsekwencjach ekonomicznych i społecznych, jakie wirus powoduje dla sektora rolno-spożywczego, wyrażonym na spotkaniu w dniu 10 listopada 2020 r. z ministrami rolnictwa Niemiec i Czech o zwalczaniu ASF z ministrami rolnictwa Niemiec i Czech.
Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest umożliwienie kołom łowieckim stosowania każdego rozwiązania służącego zmniejszenia pogłowia zwierzyny łownej, w szczególności dzików. Przy tak dynamicznym rozwoju ASF w Polsce w tym roku, należy przedsięwziąć wszystkie możliwe środki do walki z chorobą, a jednym z jej elementów są polowania zbiorowe.
Pełną treść pisma mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/