W niezwykłą atmosferę spotkania wprowadziły słowa kolędy „Wśród nocnej ciszy” zaintonowane przez połączone zespoły – Zespól Wokalny Konsonans i Zespół Folklorystyczny Szamotuły.
Kolęda ta wprowadziła uczestników spotkania świąteczno – noworocznego zorganizowanego w dniu 12 grudnia 2017 r. przez Okręgową Radę Łowiecką oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu w iście niebiański nastrój. Kilka słów do gości oraz braci myśliwskiej skierował Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej prof. Lesław Łabudzki, a całe spotkanie pozdrowieniem myśliwskim „Darz Bór” rozpoczął Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ Zbigniew Zieliński. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego oraz zaproszeni goście. Zaproszenie zostało również skierowane do Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego.
Ks Kanonik Eugeniusz Lijewski – kapelan myśliwych okręgu poznańskiego nawiązując do śpiewanych kolęd powiedział miedzy innymi, że słowa niektórych kolęd zachęcają do filozoficznych medytacji jak „Bóg się rodzi”, inne wyzwalają radość i czucia na sposób ludowy zachęcając nawet do tańca, który jest wyrazem radości. Kolędy pozwalają przeżywać Święta w sposób jedyny i niepowtarzalny. Nie sposób zgłębiać tajemnicy tej Świętej Nocy narodzin Chrystusa nie zatrzymując się na fragmentem Łukaszowej Ewangelii opisującej wydarzenie Bożego Narodzenia.
W takim Świątecznym oto nastroju myśliwska brać rozpoczęła świętowanie narodzenia się Bożej Dzieciny. Nie zabrakło również życzeń świątecznych oraz chwili zadumy nad tym co było i zastanowienia się co przyniesienie kolejny rok. Do życzeń dołączył się również Prezes Wielkopolskiej Izba Rolniczej, przekazując okolicznościowy adres. Należy tutaj podkreślić, że Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Zarządem Okręgowemu PZŁ wspólnie zorganizowały w mijającym roku Fora Rolniczo – Łowieckie, które były najlepszym przykładem, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu, możemy rozwiązać wiele problemów. A udział w Wystawie Rolniczej „Wielkopolskie rolnictwo – tradycja i nowoczesność”, która towarzyszyła Dożynkom Wielkopolskim w Gnieźnie oraz Przygotowane przez PZŁ stoisko było wyrazem pasji i przywiązania do tradycji związanych z ceremoniałem łowieckim, które są integralną częścią naszego dziedzictwa kulturowego i łączą łowiecką brać. Należy podkreślić, że Wielkopolska Izba Rolnicza oczekuje w 2018 r. dalszej tak dobrej współpracy, jaka została zapoczątkowana w tym roku.
Na stole oczywiście znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy takie jak śledź w śmietanie, karp smażony, barszcz z uszkami czy kapusta grzybami. Spotkanie upłynęło miłej świątecznej atmosferze, umilonej śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu wspomnianych już zespołów.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/