Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (22.08. – 26.08.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
WIR interweniuje w sprawie sytuacji na rynku nawozów
Ostatnie informacje dotyczące zatrzymania produkcji nawozów azotowych bardzo zaniepokoiły wielkopolskich rolników. Nie dosyć, że ceny tych nawozów zaczęły bardzo mocno zwyżkować, to zagrożona jest ich dostępność, co wprowadza bardzo duży element poczucia braku stabilizacji i jakiejkolwiek przewidywalności dla produkcji rolniczej, na której opierają się: bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju, znaczący eksport żywności oraz dochody rolników. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej dokonał w dniu dzisiejszym szczegółowego rozeznania sytuacji w 31 powiatach województwa wielkopolskiego odnośnie dostępności oraz cen nawozów. Po przeprowadzonej analizie stwierdzamy, że w wielu punktach dystrybucji, sprzedaż nawozów była wstrzymywana jeszcze kilka tygodni wcześniej. Zdarzają się pojedyncze przypadki, w których hurtownie posiadają niewielkie ilości nawozów, jednak ich cena jest bardzo wysoka. Dodatkowo także firmy nie chcą przyjmować kolejnych zamówień.
O interwencji Wielkopolskiej Izby Rolniczej do resortu rolnictwa mogą Państwo przeczytać tutaj
System ubezpieczeń od suszy wymaga zmian!
Od pewnego czasu, dochodzą do rolników, co raz mocniejsze głosy o odejściu rządu od wypłat nadzwyczajnych pomocy w przypadku szkód spowodowanych przez różne niekorzystnie zjawiska atmosferyczne, szczególnie suszy. Sugeruje się, że odszkodowania miałyby być wypłacane tylko na podstawie zawartych umów ubezpieczeniowych. Jednak tutaj pojawia się poważny problem. Z obserwacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że nie wszyscy ubezpieczyciele chcą ubezpieczać uprawy od suszy. Nawet gdy uda się zawrzeć polisę ubezpieczeniową, w wielu przypadkach, można się spotkać z odmową wypłaty odszkodowania i nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez ubezpieczającego.
Wielkopolska Izba Rolnicza analizując wyżej opisane zachowania ubezpieczycieli, zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyjrzenie się praktykom stosowanym przez zakłady ubezpieczeniowe, szczególnie w przypadku ubezpieczeń rolniczych z dopłatami z budżetu państwa. Ponadto poprosiła o doprecyzowanie przepisów o ubezpieczeniach rolniczych, tak aby wyeliminowały one stosowane obecnie nieuczciwe praktyki.
O szczegółach interwencji Wielkopolskiej Izby Rolniczej mogą Państwo przeczytać tutaj
Od 17 października ruszą przelewy zaliczek na poczet płatności bezpośrednich!
Komisja Europejska wydała rozporządzenie, które od 16 października do 1 grudnia br., umożliwia państwom członkowskim, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za rok 2022. Zaliczki te mają wynosić do 50%, a w przypadku sytuacji nadzwyczajnej, za zgodą KE zaliczki mogą wynieść 70%. (Rozporządzenie KE nr 2022/1352 z dnia 3 sierpnia 2022 r.,)
W związku z tym w poniedziałek 22 sierpnia br. na stronie RCL ukazał się projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla rolników za 2022 roku, który zakłada wysokość wypłacanych zaliczek do 70%. Zakłada się, że wypłaty tych zaliczek mają ruszyć z dniem 17 października br.
O szczegółach mogą Państwo przeczytać tutaj
Poprawa warunków wilgotnościowych w glebie – umiarkowany optymizm
Ostatnie deszcze poprawiły znacznie warunki wilgotnościowe w wierzchniej warstwie gleby do głębokości 28 cm. W środkowo zachodniej części kraju oraz na południu na znacznym obszarze nastąpiło przesycenie wodą wierzchniej warstwy gleby. Rzeki wezbrały i nastąpiły zalania i podtopienia. W województwie wielkopolskim, szczególnie w południowej części opady, według rozeznania przeprowadzonego przez Biura Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wynosiły punktowo od 50 do 115 litrów. O sytuacji wilgotnościowej mogą Państwo przeczytać w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Weekendowe deszcze w Wielkopolsce
Po długo utrzymującej się fali upałów, w ubiegły weekend występowały bardzo silne opady deszczu, które miały charakter zarówno jednostajny jak i burzowy. Niebezpieczną oraz dynamiczną pogodę odczuli mieszkańcy południowej i zachodniej części kraju. Wielkopolska Izba Rolnicza dokonała rozeznania, co do ewentualnych szkód jakie mogły zostać wyrządzone w gospodarstwach, jak i uprawach.
Zgodnie z uzyskanymi informacjami od wielkopolskich rolników opady deszczu miały miejsce w całym województwie - w zależności od powiatów natężenie opadów było zróżnicowane. Największe opady odnotowano w powiecie poznańskim, gdzie spadło od 50 do 115 l na m2 oraz w powiatach: krotoszyńskim (40 – 70l na m2), rawickim (50l na m2), czarnkowsko-trzcianeckim (50 – 60 l na m2) oraz w wolsztyńskim (50l na m2).
O weekendowych deszczach i ich skutkach, jak również o stanie upraw kukurydzy, buraków cukrowych oraz użytków zielonych mogą Państwo przeczytać tutaj
XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach
W miniony weekend (20-21 sierpnia) w Wilkowicach (gmina Lipno, powiat leszczyński) odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka - największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa.
Jubileuszowa dwudziesta edycja wydarzenia przyciągnęła prawdziwe tłumy. Odwiedzającym niestraszna była niesprzyjająca aura. Do Wilkowic zjechało ponad 300 zabytkowych maszyn rolniczych, w tym 250 ciągników. Organizatorzy szacowali, że wystawę obejrzało około 25 tysięcy zwiedzających. Zabytkowe eksponaty zaprezentowali kolekcjonerzy z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Danii.
Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie. Patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolska Izba Rolnicza.
Szczegółową relację mogą Państwo zobaczyć w artykule Mirosławy Żurek, który jest dostępny tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/