Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (20.06. – 24.06.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
WIR interweniuje w sprawie pomocy suszowej
W związku możliwością aplikowania o tzw. pomoc suszową przez rolników, którzy ponieśli szkody w wyniku suszy, która wystąpiła w roku ubiegły i złożyli wnioski za pomocą publicznej publiczne aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” o oszacowanie skutków suszy w roku 2021, do biur Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaczęli się zgłaszać rolnicy następującym problemem:
Opracowany elektroniczny system szacowania suszy stanowi dla wielu producentów rolnych swoistą nowość, co stwarza pewne niedogodności związane z założeniem profilu zaufanego oraz potwierdzeniem tożsamości za pomocą kodów sms, e-mail lub weryfikację za pomocą bankowości elektronicznej.
O szczegółach interwencji WIR mogą Państwo przeczytać tutaj
X Walne Zgromadzenie WIR VI kadencji
W dniu 21 czerwca 2022r. w Sierakowie obradowało X Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Przewodniczącym obrad został Jerzy Kostrzewa - Członek Zarządu WIR oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Sekretarzem obrad Walnego Zgromadzenia została Mariola Kolanoś – Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Międzychodzie. W pierwszej części spotkania Delegaci zapoznali się z informacją o sposobie realizacji wniosków przyjętych przez IX Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w dniu 26 kwietnia 2022r., oraz ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2022r. Następnie przedstawiona została prezentacja pn. „Uwagi Komisji Europejskiej do Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Trudna sytuacja rynkowa rolników”, którą omówił starszy specjalista WIR – Andrzej Przepióra. Następnie Walne Zgromadzenie przyjęło uchwały w sprawie dwóch stanowisk: Stanowisko Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie uwag Komisji Europejskiej do Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027, Stanowisko Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie trudnej sytuacji rynkowej rolników.
Obrady zakończył punkt wolne głosy i wnioski. Delegaci w tym punkcie poruszyli sprawy dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej, rozdysponowania ziemi będącej w dyspozycji KOWR oraz aktualnej sytuacji na rynku zbóż.
Relację szczegółową z X WZ WIR VI kadencji mogą Państwo zobaczyć tutaj
Debata myśliwska
W dniu 21 czerwca 2022 r., podczas obrad Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej odbyła się debata na temat prowadzenia przez koła łowieckie gospodarki łowieckiej w świetle zagrożeń, jakie wynikają z obecnej sytuacji gospodarczej. Podczas debaty zaplanowano również omówienie działalności sądu arbitrażowego do spraw szacowania szkód łowieckich, problemu szkód łowieckich poza obwodami łowieckimi oraz szkód wyrządzanych przez zwierzęta chronione. Moderatorem debaty był Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski. W debacie wzięli udział m.in.: Paweł Pojawa – Z-ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Poznaniu, Jarosław Kasprzyk – Główny Specjalista Służby Leśnej kierujący Zespołem ds. Łowiectwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Maciej Chełmiński – Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Michał Kolasiński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile. Tematy do debaty zostały zgłoszone wcześniej przez Rady Powiatowe WIR. Podczas dyskusji, jej uczestnicy odnosili się do zgłoszonych problemów. Prezes WIR przekazał zebranym, iż z racji wcześniej zaplanowanych obowiązków Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego nie będzie obecny podczas debaty i przekazał życzenia owocnych obrad.
Szczegółową relację z debaty mogą Państwo przeczytać w artykule Barbary Idczak i Andrzeja Przepióry, który jest dostępny tutaj
Umowy na realizację przedsięwzięć z dofinansowaniem KSOW podpisane
W dniu 23 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zostały podpisane umowy pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą i Samorządem Województwa Wielkopolskiego na realizację operacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023. Umowy, podpisane przez Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, odebrali Prezes Piotr Walkowski i Dyrektor Grzegorz Wysocki.
Wielkopolska Izba Rolnicza cały czas stara się pozyskiwać środki zewnętrzne na działalność statutową, aby lepiej zaznaczać swoją obecność i wzmocnić działania w terenie. Od kilku lat WIR jest partnerem KSOW i również tam występuje o granty, jak widać, skutecznie. W tym roku na realizację projektów z KSOW udało się pozyskać kwotę prawie 238 tys. zł.
O szczegółach operacji, które otrzymały dofinansowanie w 2022 roku mogą Państwo przeczytać tutaj
Przegląd wybranych rynków rolnych
Trzoda chlewna
Na dzień dzisiejszy średnia cena skupu żywca wieprzowego wynosi około 6,40 zł/kg. Poniżej przedstawiamy wykres, jak w ostatnim czasie kształtowały się ceny skupu.
Najnowsze dane z giełdy niemieckiej wskazują, że może wkrótce dojść do wzrostu cen skupu trzody chlewnej ponieważ na rynku brakuje surowca. Szczególnie problem z zaopatrzeniem mają mniejsze ubojnie i masarnie, ponieważ z rynku znikają małe i średnie gospodarstwa rolne.
Bydło
Do tej pory obserwowaliśmy rekordowe ceny w skupach. Jednak kolejny już tydzień zauważamy obniżki na rynku skupu bydła rzeźnego. Trwające od kilku tygodni spadki cen w skupach mają charakter sezonowy i wynikają ze zwiększonej podaży bydła.
Aktualne ceny (24.06.) skupu bydła rzeźnego przedstawiają się następująco:
|
Byki |
Krowy |
Jałówki |
waga żywa (zł/kg) |
11,80 |
10,82 |
9,25 |
na WBC (zł/kg) |
21,34 |
21,43 |
19,53 |
Mleko
Średnie ceny mleka przekroczyły już 2 zł/l a niektóre mleczarnie płacą nawet 2,50 zł/l. Mleczarze, którzy dzierżawią ziemię na cele produkcji pasz zaczynają się obawiać wzrostu czynszów dzierżawnych.
Zboża i rzepak
Na tych rynkach trwa huśtawka cenowa. Rolnicy obawiają się, że duża część z 20 mln ton zboża ukraińskiego może trafić na rynek polski i znacząco obniżyć ceny skupu. Na ten problem zwracamy uwagę w podjętym stanowisku podczas X Walnego Zgromadzenie WIR VI kadencji. Stanowisko znajdziecie Państwo tutaj
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/