W dniu 21 czerwca 2022r. w Sierakowie obradowało X Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Przewodniczącym obrad został Jerzy Kostrzewa - Członek Zarządu WIR oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Sekretarzem obrad Walnego Zgromadzenia została Mariola Kolanoś – Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Międzychodzie.
Przed rozpoczęciem obrad Walnego Zgromadzenia odbyła się debata na temat prowadzenia przez koła łowieckie gospodarki łowieckiej w świetle zagrożeń, jakie wynikają z obecnej sytuacji gospodarczej, omówienie działalności sądu arbitrażowego do spraw szacowania szkód łowieckich, omówienie problemu szkód łowieckich poza obwodami łowieckimi oraz szkód wyrządzanych przez zwierzęta chronione. Moderatorem debaty był Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski. W debacie wzięli udział m.in.: Paweł Pojawa – Z-ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Poznaniu, Jarosław Kasprzyk – Główny Specjalista Służby Leśnej kierujący Zespołu ds. Łowiectwa RDLP w Poznaniu, Maciej Chełmiński – Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej, Michał Kolasiński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile.
Podczas debaty zostały poruszone tematy zgłaszane przez Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a były nimi: nadmierna ilość zwierzyny na polach, w szczególności jeleni i saren, a także dzików, problem nierzetelnego szacowania szkód łowieckich, problem rosnącej populacji wilka i rysia, rosnąca populacja lisów, dziki na terenach miejskich i zagrożenia z tym związane, wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, nie wpisane w listę gatunków za które przysługuje odszkodowanie, rosnąca populacja żubrów i problemy z tym związane, wprowadzenie odszkodowań za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo zarówno łowne, jak i te będące pod ochroną, kontrola działalności Ośrodków Hodowli Zwierzyny, udział nieletnich w polowaniach. Szczegółowa relacja z debaty zostanie przedstawiona w późniejszym terminie na naszej stronie internetowej.
W pierwszej części spotkania Delegaci zapoznali się z informacją o sposobie realizacji wniosków przyjętych przez IX Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w dniu 26 kwietnia 2022r., oraz ze sprawozdaniem z pracy Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2022r.
Następnie przedstawiona została prezentacja pn. „Uwagi Komisji Europejskiej do Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Trudna sytuacja rynkowa rolników”, którą omówił starszy specjalista WIR – Andrzej Przepióra. Na wstępie specjalista wskazał najważniejsze wyzwania stojące przed wielkopolskim rolnictwem, a są to: dynamiczny wzrost kosztów produkcji, spadek eksportu wieprzowiny z UE do Chin oraz problem ASF, zerwane łańcuchy dostaw, wojna na Ukrainie oraz inflacja i wzrost stóp procentowych. Następnie omówiona została trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej. Walne Zgromadzenie opowiedziało się za tym, aby utrzymać w formie cyklicznej wsparcie dla rolników utrzymujących lochy i prosięta, a także koniecznym jest utrzymanie rekompensat za obniżony dochód dla rolników produkujących w strefach ASF. Podczas prezentacji zostały poruszone kwestie wyzwań jakie stoją przed rolnictwem w związku z wdrożeniem Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Wielkopolska Izba Rolnicza jak i wiele innych organizacji rolniczych uważa, iż koniecznym jest podjęcie na poziomie Unii Europejskiej działań mających na celu odłożenie w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wdrażania strategii Bioróżnorodności oraz Od pola do stołu. Proponujemy kontynuację dobrze znanego rolnikom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i stopniowe wprowadzanie do niego elementów KPS, na przykład niektórych ekoschematów. Pozwoli to również na lepsze przygotowanie służb doradczych a następnie rolników do wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Na koniec prezentacji zostały przedstawione działania Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które zostały podejmowane w ostatnim czasie, były to m.in.: interwencje w Komisji Europejskiej w zakresie zwiększenia elastyczności nakładania stref ASF, wielokrotne wnioskowanie o dopłaty rekompensujące różnice cenowe pomiędzy skupem trzody chlewnej ze stref ASF, wieloletnie wnioskowanie o uruchomienie programu dopłat do macior, interwencja w zakresie kontynuowania dopłat do macior oraz rekompensat cenowych dla producentów ze stref ASF, interwencje w zakresie cen i dostępności węgla dla producentów warzyw spod osłon, interwencje w zakresie dostępności do kredytów, interwencje w zakresie wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej, w wyniku których pomocą suszową będą objęci rolnicy, u których wystąpiły straty na poziomie 5% w danej uprawie a nie 30% na poziomie całego gospodarstwa. Pełną prezentację mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Następnie Walne Zgromadzenie przyjęło uchwały w sprawie dwóch stanowisk:
- Stanowisko Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie uwag Komisji Europejskiej do Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023-2027.
- Stanowisko Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji w sprawie trudnej sytuacji rynkowej rolników.
Obrady zakończył punkt wolne głosy i wnioski. Delegaci w tym punkcie poruszyli sprawy dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej, rozdysponowania ziemi będącej w dyspozycji KOWR oraz aktualnej sytuacji na rynku zbóż.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/