We wtorek 26 października odbyło się VII Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Po raz pierwszy od dłuższego czasu delegaci mogli spotkać się osobiście. Przypominamy, że poprzednie trzy walne zgromadzenia, ze względów pandemicznych, odbyły się w formie zdalnej.
Na miejsce Walnego Zgromadzenie, nieprzypadkowo wybrano Osieczną w powiecie leszczyńskim. Jest to serce wielkopolskiej hodowli trzody chlewnej, która ze względu na ASF oraz sytuację rynkową jest pogrążona już od dłuższego czasu w głębokim kryzysie. Warto wspomnieć, że kilka dni wcześniej w tym rejonie wykryto dwa kolejne ogniska ASF, a okoliczne gminy pozostają wciąż w strefie czerwonej. Jednym z najważniejszych punktów tego Walnego Zgromadzenia była otwarta debata właśnie na temat sytuacji na rynku trzody chlewnej. O samej debacie piszemy w osobnym artykule.
Na przewodniczącego obrad WZ wybrano Pana Jerzego Kostrzewę, członka Zarządu WIR oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp. Sekretarzem obrad został Pan Stanisław Ciesielski, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Lesznie. Walne Zgromadzenie wybrało również członków Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków.
Na wstępie do WZ, Pan Piotr Walkowski, Prezes Zarządu WIR podziękował wszystkim delegatom oraz pracownikom za udział w przygotowaniu Jubileuszu 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który odbył się w Gnieźnie, w dniu 20.06.2021 roku. Prezes podkreślił, że dzięki delegatom i pracownikom, udało się zorganizować piękne wydarzenie, o którym wspomina się do tej pory. Za udział w tej uroczystości, podziękował również delegatom Pan Zbigniew Stajkowski – Wiceprezes WIR i Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Gnieźnie.
Walne Zgromadzenie zapoznało się i zatwierdziło:
- Informację o sposobie realizacji wniosków przyjętych przez VI Walne Zgromadzenie WIR VI kadencji w dniu 29 marca 2021 r.
- Sprawozdanie z pracy Zarządu WIR w okresie w okresie od 11 marca 2021 r. do 30 września 2021 r.
- Informację z działalności Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W trakcie obrad, delegaci dyskutowali oraz podjęli dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczy zmiany Regulaminu Pracy Komisji Rewizyjnej Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zmiana ta jest pokłosiem wniosków z kontroli Najwyższej Izby Kontroli, która miała miejsce w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej w obecnym roku. Sensem tej uchwały jest sporządzenie przez Komisję jednego protokołu ze swoich obrad w miejsce dwóch, jak to praktykowano do tej pory. W trakcie dyskusji nad tą uchwałą Pan Michał Wróblewski zwrócił uwagę, że ze względów czasowych lepiej było mieć dwa protokoły, jeden z wnioskami dla Zarządu, który jest przekazywany Zarządowi bezzwłocznie po jego opracowaniu na posiedzeniu Komisji a drugi z posiedzenia Komisji, który jest przyjmowany na kolejnym jej posiedzeniu. Prezes Piotr Walkowski oraz Pan Stanisław Ciesielski wyjaśnili i podkreślili, że ta zmiana jest realizacją wniosku NIK i racjonalnym będzie jej podjęcie, natomiast Komisja Rewizyjna dołoży wszelkich starań, aby protokół z jej posiedzenia był dostępny w możliwie krótkim czasie.
Walne Zgromadzenie podjęło w drodze uchwały dwa stanowiska – w sprawie dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz problemów ze zwalczaniem epidemii ASF, a także stanowisko w sprawie sytuacji na rynkach rolnych oraz rynku środków produkcji.
Treści stanowisk publikujemy w załączeniu:
Pierwsze stanowisko dotyczy dramatycznej sytuacji rolników produkujących trzodę chlewną i stanowiło ono wstęp do debaty na ten temat. Delegaci, którzy zabierali głos w tej sprawie wskazywali na ciągle dużą liczbę dzików w środowisku oraz uciążliwości związane z czerwoną strefą nakładaną przez Komisję Europejską. Te wątki były kontynuowane podczas debaty. W drugim stanowisku Walne Zgromadzenie odniosło się do rosnących kosztów produkcji, szczególnie w zakresie nawozów, środków ochrony roślin czy energii. W trakcie dyskusji Prezes Walkowski wskazał, że rolnikowi ubywa alternatyw produkcyjnych. Na każdym praktycznie rynku nożyce cenowe zacieśniają się i nawet wyższe ceny skupu zbóż, rzepaku czy mleka nie rekompensują wzrostu cen środków produkcji. To sprawia, że rentowność poszczególnych kierunków produkcji rolniczej stale się pogarsza. Delegaci przyjęli oba stanowiska jednogłośnie.
W trakcie wolnych głosów i wniosków delegaci dyskutowali o kolejnym Walnym Zgromadzeniu. Głos zabrał także Pan Bogdan Fleming, Dyrektor OT KOWR w Poznaniu. Pan Fleming przekazał wstępne informacje o gruntach, które w różnych miejscach w Wielkopolsce będą dostępne do wydzierżawienia po wygaszeniu umów z obecnymi dzierżawcami. Pan Fleming podkreślił, że proces rozdysponowania tych gruntów będzie trwał ponieważ wymaga ono zawiłych procedur i formalności.