Podsumowanie minionego tygodnia

W rolnictwie w minionym tygodniu dużo się działo. Może warto to sprawdzić…?

 

  1. NADMIAR OWOCÓW

Chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, jak dotkliwie rosyjskie embargo uderzyło w polską gospodarkę. Jednakże nikt nie spodziewał się tego, że będzie aż tak źle. Aż milion ton owoców zalega w magazynach – oczekuje na sprzedaż. Sprzedaż ta może jednak nie nastąpić właśnie z powodu rosyjskich obostrzeń. Polscy sadownicy twierdzą, że jest tak źle, że gorzej być już nie może…

 

  1. ZMIANY W DOPŁATACH

Zmieniają się stawki w dopłatach bezpośrednich do każdego hektara posiadanej ziemi. Zmianie ulegają również dopłaty do trudnych warunkach gospodarowania. Najwyższą stawką będzie 450 złotych do hektara przez rok – taką kwotę będą mogli otrzymać gospodarze na terenach górskich. Nieco niższą dopłatę będą mogli otrzymywać właściciele obszarów nizinnych – w ich przypadku kwota wynosić będzie 260 złotych do hektara rocznie lub niespełna 180 złotych. Wsparcie dla terenów ze specyficznymi utrudnieniami będzie dokładnie takie samo.

 

  1. WYSOKIE CENY = MNIEJ KLIENTÓW

Polski złoty osłabił nieco swoją pozycję na walutowym rynku. Mimo to jednak ceny warzy i owoców są zbyt wysokie. Dotyczy to zwłaszcza tych produktów, które sprowadzane są ze strefy Euro oraz zza oceanu. Wysokie ceny warzyw oznaczają oczywiście mniej klientów, co już dało się odczuć w przypadku handlowców, którzy muszą tłumaczyć klientom, dlaczego jeszcze kilka dni temu pomidory można było kupić za 5 złotych, a dziś kosztują już znacznie więcej.

 

  1. CUKROWY PROBLEM

Cukrownie rozważają zmniejszenie ilości kontraktów. Powód? Zbyt duża ilość cukru. Plantatorzy buraków cukrowych z jednej strony oczywiście cieszą się, że buraków cukrowych jest dużo, że dopisała im pogoda i że cukru udało się wyprodukować bardzo dużo. Problem jednak w tym, że wyprodukowano go stanowczo za dużo. Na rynku jest nadwyżka cukru, bo kraje unijne wyprodukowały go aż o 6 milionów ton za dużo. I niby można by przeznaczyć nadwyżkę na poczet przyszłej produkcji, ale wówczas, wraz z kolejną nadwyżką, cukru będzie jeszcze więcej. Problem więc tylko się zwiększy, dlatego też cukrownie poważnie rozważają ograniczenie kontraktacji.

 

  1. KU UCIESZE MAŁYCH GOSPODARSTW

Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przewiduje aż dziewięćset milionów euro na udzielenie wsparcia małym gospodarstwom w celu ich restrukturyzacji. Dla sześćdziesięciu tysięcy rolników oznacza to mniej więcej tyle, że będą mieli szansę otrzymać dopłaty w wysokości sześćdziesięciu tysięcy złotych. Nie można więc nie spodziewać się zainteresowania takimi dopłatami. Rolnicy czekają teraz jeszcze tylko na szczegóły dotyczące kryteriów przyznawania wspomnianych dopłat.

 

  1. KU PRZESTRODZE ROLNIKÓW

Złodziejowi niewiele trzeba, żeby uprawiać swój złodziejski „fach”. Przekonało się od tym bardzo dotkliwie kilku rolników z województwa mazowieckiego. To właśnie z mazowieckich pól zginęło kilka nowych maszyn rolniczych, ciągników czy ładowarek. Niektóre ze skradzionych maszyn udało się odzyskać, jednak mazowieccy rolnicy i tak boją się, że padną ofiarami szajki złodziei.

 

  1. SOLIDARNI ROLNICY

W minionym tygodniu miał, jak zresztą zapewne wszyscy wiemy, dalszy ciąg strajków górników. Jak się okazało, kwestia górników nie jest obojętna również i rolnikom, którzy dołączyli do strajkujących solidaryzując się z nimi. Strajk odbył się w Stargardzie Szczecińskim, gdzie blisko stu tamtejszych rolników wspierało strajkujących przeciw polityce rządu górników.

 

  1. KOLEJNA PARTIA TOWARU

Banki Żywności zasypywane są nadwyżką wycofanych z rynku towarów, takich jak owoce czy warzywa. Oczywiście nikt nie mówi, że magazynowanie ich w bankach po to, by następnie rozdać potrzebującym to zły pomysł. Jednakże nawet w tych instytucjach towarów jest już za dużo. Unijny mechanizm przekazywania owoców działa bez zarzutu i tylko do samych Banków Żywności trafiło dzięki niemu aż 23 tysiące ton towaru. Do połowy bieżącego roku wpłynąć ma do Banków kolejne 6 tysięcy ton. Pracownicy instytucji boją się, że w końcu nie będą mieli co zrobić z nadwyżką towaru i że będą mieli jeszcze więcej pracy, aniżeli mają obecnie.

 

  1. DYSKRYMINACJA POLSKI

Z jednej strony to dobra informacja, ze Rosja chce podjąć rozmowy o wznowieniu handlu łamiąc przy tym unijną jedność. Z drugiej jednak strony my, Polacy, nie mamy się akurat z czego cieszyć, ponieważ Rosja już zapowiedziała, że nie weźmie Polski pod uwagę przy nawiązywaniu handlowych relacji z innymi państwami. Powód? Afrykański Pomór Świń. Jest to przykra dla polskich firm informacja, gdyż właściciele zakładów i koncernów boją się, że bez rosyjskiego partnerstwa w handlu mogą sobie nie poradzić. Minister Rolnictwa zapowiada jednak, że podejmie ten temat w Brukseli. Co z tego wyniknie?

 

  1. ROLNICY PROTESTUJĄ

Tym razem protest rolników miał miejsce w Poznaniu. Rolnicy protestowali przeciwko nieuczciwej konkurencji oraz wyprzedaży polskiej ziemi. Rolnicy, solidaryzując się z górnikami, protestowali również przeciwko sprzedaży kopalń.

 

Natalia Majcher

http://NowoczesnaFarma.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnicy; będą; będzie; jednak; rolników; owoców; jeszcze; ; oczywiście; tysięcy; hektara; strony; można; również; przypadku; informacja; ; złotych.;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »