A tymczasem w rolnictwie…
-
JAWNE DOPŁATY
To już postanowione – ilość pieniędzy otrzymywanych przez rolników od Unii Europejskiej nie będzie dłużej tajemnicą. Cztery lata temu zrezygnowano z jawności dopłat, gdyż byli temu przeciwni niemieccy rolnicy. Dziś ponownie będzie można sprawdzić, kto ile dokładnie pieniędzy otrzymał od Unii. Polskim rolnikom niezbyt się to podoba, jednak decyzja ta w żadnym stopniu nie podlega dyskusji.
-
KTO NAJCZĘŚCIEJ KORZYSTAŁ Z DOPŁAT?
O pomoc w ramach programu de minimis polscy rolnicy mogli ubiegać się w tym roku trzykrotnie. Kto skorzystał na nich najbardziej? W pierwszej kolejności sięgnę li po nie producenci czarnych porzeczek oraz wiśni. Jednakże bardzo dużo producentów cebuli i kapusty również zwróciło się z prośbą o finansową pomoc i wsparcie. Niemniej jednak, wszyscy zgodnie przyznają – o wiele bardziej ich sytuację poprawiłaby zmiana cen wspomnianych warzyw i owoców na polskim rynku.
-
CIĄG DALSZY ROSYJSKICH OGRANICZEŃ
Embargo, jakie jakiś czas temu wprowadziła Rosja, to jeszcze za mało. Teraz ograniczany jest import żywności z Białorusi. Przedmiotem ograniczenia są, tym razem, mięso oraz nabiał. Jeszcze do niedawna Białoruś bez żadnych problemów mogła importować mięso oraz przetwory mleczne od polskich producentów, aby następnie w stu procentach legalnie sprzedawać je na rosyjski rynek. Dziś jednak taki handel nie jest już możliwy, ponieważ Rosja ogranicza go przez znalezione w tych produktach zagrażające zdrowiu baterie. Białoruś nie zgadza się z opinią Rosji, jednak prawdopodobnie nic swoim sprzeciwem nie wskóra. Handel został już mocno ograniczony i dlatego ponownie odnotowywane są spadki w handlu.
-
RUSZYŁA WYPŁATA DOPŁAT
Miniony tydzień dla wielu rolników oznaczał między innymi rozpoczęcie wypłacania dopłat bezpośrednich. Dopłaty bezpośrednie obejmują w tym roku, podobnie zresztą jak w latach minionych, około 900 złotych do każdego hektara. Rolników martwi jednak tempo wypłacania pieniędzy – wszystko wskazuje na to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za bardzo się z tym nie spieszy.
-
OWOCOWO-WARZYWNA STRATA
Rozpoczęcie wypłacania dopłat to oczywiście pozytywny aspekt minionego tygodnia, jeśli chodzi o branże rolniczą. Nie wszystkie wydarzenia były jednak tak korzystne, bo w nocy 3 grudnia spłonęła wielka hala owocowo-warzywna, która od lat bardzo dobrze prosperowała w Broniszach. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że nikt nie został ranny ani w żaden sposób poszkodowany, ale jednak trzeba przyznać, że strata naprawdę spora.
-
BÓJ O UBÓJ
Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ubojów rytualnych rozpoczęło się 3 grudnia przed godziną 10 rano. Posiedzeniu przewodniczył Andrzej Rzepliński, a spór dotyczył tego, czy uboje rytualne są w jakikolwiek sposób sprzeczne z Konstytucją. Zdania rolników i hodowców zwierząt są na ten temat podzielone. Były takie zresztą już od dawna, bo ta kwestia dosyć mocno podzieliła Polaków. Jaka będzie decyzja i kogo ucieszy?
-
EMBARGO = BEZROBOCIE
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak mocno w polską gospodarkę ugodziło rosyjskie embargo. Polska gospodarka to jednak nie tylko brak rynków zbytu na owoce, warzywa czy przetwory mleczne i, co za tym idzie, brak oczekiwanych dochodów dla krajowego budżetu. Rosyjskie embargo stanowi również o wzroście bezrobocia w naszym kraju. Firma Polski Ogród, która należy do Hortex Holding nie prosperuje już tak dobrze, jak jeszcze jakiś czas temu. Zakład produkujący mrożonki ponosi z tytułu rosyjskiego embarga coraz więcej strat, zatem zwolnienia pracowników są konieczne. To już pewne – pracę we wspomnianej firmie lada dzień straci blisko połowa dotychczasowych pracowników.
-
BLOKADA TRANSPORTU
Rosja podjęła decyzję, której można było się spodziewać – nastąpiła całkowita blokada tranzytu unijnej żywności przez Białoruś. Jest to bardzo niekorzystna informacja dla polskich eksporterów. Rosja wyznaczyła bowiem przejścia graniczne, przez które handel jest możliwy, jednakże są one bardzo daleko. Skąd taka decyzja? Fitosanitarni eksperci byli zdania, że część transportów nielegalnie trafiała na ich rynek.
-
DOBRY START
Prawdopodobnie już w połowie grudnia nastąpi oficjalna akceptacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w związku z czym rozpocznie się wypłacanie premii dla młodych rolników, bo to właśnie tego rodzaju finansowe wsparcie pójdzie na „pierwszy ogień”. To właśnie tego rodzaju dopłaty są powodem, dla którego w Polsce jest tak wielu młodych rolników. Warto również wiedzieć, że wysokość takiej premii wynosić będzie aż 100 tysięcy złotych.
-
DECYDUJĄCE SPOTKANIE
W ubiegłym tygodniu miało również miejsce spotkanie ministra rolnictwa z przetwórcami i producentami mleka. Tematem spotkania było oczywiście zaradzenie kryzysowi. To pierwsze takie zebranie po protestach, które miały na celu zainicjowanie szybkich i skutecznych działań ratowania polskiej branży mleczarskiej.
Natalia Majcher