Piknik Drobiowy zorganizowany przez Lubuską Izbę Rolniczą w dniu 23 sierpnia razem z Dniem Indyka w Trzebiechowie kolejny raz zgromadził tysiące biesiadników z województwa lubuskiego. Impreza o charakterze promocyjno-edukacyjnym miała na celu podniesienie świadomości konsumentów w zakresie potrzeby obecności mięsa drobiowego w diecie człowieka, jako podstawowego składnika żywienia, promocja polskiego mięsa drobiowego, jako zdrowego i naturalnego produktu wysokiej jakości o doskonałych walorach smakowych.
Przygotowano warsztat kulinarny dla dzieci pt. „Zdrowa kanapka do szkoły”, podczas którego dzieci komponowały zdrowe kanapki z udziałem wędlin drobiowych, warzyw i ziół. Ponadto dowiedziały się o zasadach zdrowego odżywiania oraz istocie białka, które dostarczane jest poprzez produkty drobiowe.
Degustacja była bardzo różnorodna, zawierała wszystkie rodzaje drobiu: od pieczonych gęsi, kaczek, indyków maślanych po wyroby z najpopularniejszego gatunku – kurczaka, w postaci wędlin i potraw grillowanych. Wykorzystano doskonale przepisy kół gospodyń wiejskich oraz lokalne tradycje – np. pieczony kurczak z kaszą gryczaną, smalec gęsi czy gęś pieczona w chlebie. Na szczególną uwagę zasłużył indyk, z którym utożsamiany jest Trzebiechów, gdyż region lubuski zajmuje zaszczytne drugie miejsce w wielkości produkcji indyka w Polsce. Podawano indyka maślanego oraz gulasz z indyka. Dostępne były broszury i ulotki informujące o wartościach odżywczych mięsa drobiowego oraz prezentacja multimedialna. Degustacjom i występom artystycznym towarzyszyły konkursy oraz zabawy skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach, jak np. wykonywanie polecenia zamkniętego w baloniku, poszukiwanie drobiowych skarbów w pszenicy i łubinie, rzut do celu gumowym kurczakiem. Mogły wykazać się również w konkursie plastycznym „Kto w kurniku mieszka”. Różnego rodzaju konkursom towarzyszyły także gry i zabawy ruchowe: warsztaty tańca Bollywood, modelowanie balonów, bańki mydlane w rozmiarze XXL. Na głównej scenie przeprowadzono trzy konkurencje z nagrodami dla dorosłych: konkurs wiedzy o mięsie drobiowym, zjedzenie kabanosa drobiowego na czas oraz ubijanie jajka kurzego na czas. Wszystkie konkurencje dla dzieci i dorosłych nagradzane były nagrodami. Imprezę uświetniły zespoły folklorystyczne Wierzbniczanki z Kapelą, Nietkowianki i Trzebiechowianie.
Wśród sołectw szczególnym konkursem był pn. „Najlepsze danie z indyka”, gdyż jury przewodniczył Jakub Kuroń. Zgłoszono 10 wykwintnych potraw, np. indycza szyja faszerowana, nadziewany indyk, rolada indycza, indyk na słodko, indycza pizza. Wygrał tradycyjny indyk pieczony z sosem z leśnych grzybów przygotowany przez wieś Borek.
Piknik Drobiowy został zlecony przez Krajową Radę Izb Rolniczych, a sfinansowany ze środków finansowych Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Imprezy świetnie się uzupełniały i mamy nadzieję, ze trwale wpiszą się w tradycję Ziemi Lubuskiej.
MP, KF