GIW informuje o czynnościach dokonanych w związku z wystąpieniem drugiego ogniska ASF w gospodarstwie

swinki chlop rolnik jup 180Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w dniu 14 sierpnia br. zakończono działania związane z likwidacją drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gminie Gródek, w województwie podlaskim. W ognisku choroby, pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku, zdezynfekowano i zakopano obornik, spalono nie nadające się do dezynfekcji wszelkie sprzęty mogące mieć kontakt z wirusem ASF i przeprowadzono ostateczną dezynfekcję.

W dniu 8 sierpnia br. Wojewoda Podlaski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów białostockiego i sokólskiego (Dz.Urz. Województwa Podlaskiego poz. 2864) określając okręg zapowietrzany o promieniu 3 km wokół ogniska choroby i okręg zagrożony o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony. Gospodarstwa znajdujące się w ww. strefach zostały objęte procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF.

W dniach 8-10 sierpnia br. powiatowi lekarze weterynarii dokonali perlustracji gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym obejmującym część powiatu białostockiego i sokólskiego (w promieniu 3 km od gospodarstwa ), gdzie nie stwierdzono świń.

W dniach 10-14 sierpnia br. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce dokonał perlustracji gospodarstw położonych na obszarze zagrożonym, gdzie stwierdzono 23 sztuki świń w 2 gospodarstwach, które w dniu 13 sierpnia br. zostały poddane eutanazji.Zwłoki świń przewieziono specjalistycznymi środkami transportu do zakładu utylizacyjnego celem ich unieszkodliwienia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku kontynuuje działaniazwiązane z perlustracją gospodarstw i eutanazją świń na obszarze zagrożonym wyznaczonym w powiecie białostockim.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem jakichkolwiek świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

 

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

swinki chlop rolnik jup 180
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: świń; weterynarii; sierpnia; ogniska; lekarz; drugiego; gospodarstw; obszarze; promieniu; położonych; zostały; informuje; wszelkie; okręg; sokólskiego; stwierdzono; gospo;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »