Emerytura rolnicza przysługuje rolnikowi, domownikowi, jeśli spełnią określone warunki. Muszą oni osiągnąć wiek emerytalny: mężczyzna 65 lat, kobieta – 60 lat.
– I podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Te warunki muszą być spełnione – podkreślała Donata Szymankiewicz, kierownik Terenowej Placówki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Pleszewie podczas spotkania delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Beneficjent nie musi przekazywać gospodarstwa. – Jest to bardzo ważne, bo często rolnicy myślą, że muszą się go wyzbyć – mówiła.
Jeżeli rolnik chce przejść na wcześniejszą emeryturę, to musi ukończyć: mężczyzna 60 lat, kobieta – 55 lat. Tacy beneficjenci muszą podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez 30 lat. W tym przypadku osoba musi zaprzestać działalności rolniczej. Donata Szymankiewicz podkreśliła, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku do emerytury pobieranej z KRUS-u nie mogą wliczyć np. tych okresów składkowych, kiedy podlegały pod inny rodzaj ubezpieczenia. Należy pamiętać, że w 2017 roku kończy się czas, gdy rolnicy będą mogli ubiegać się o wcześniejszą emeryturę.
Jeśli osoba stara się o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy również musi spełnić określone warunki. Jednym najważniejszym jest oczywiście całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym.
Jak należy rozumieć znaczenie zaprzestania działalności rolniczej? – Zaprzestanie następuje poprzez przeniesienie własności posiadanego gospodarstwa na inną osobę. Takie najpopularniejsze formy to: umowa darowizny, umowa o dożywocie i umowa sprzedaży. (…) Jest jeszcze coś takiego, jak wydzierżawienie gospodarstwa. (…) Aby umowa dzierżawy wywarła skutek prawny, musi być zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Ten fakt musi być potwierdzony na umowie – wyjaśniała kierownik Szymankiewicz. Dodała, że gospodarstwa nie można wydzierżawić małżonkowi, zstępnym oraz osobom pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym. Umowa taka musi być zawarta na okres 10 lat. Jeśli właściciel ziemi nie ma komu przekazać swojego majątku, wówczas może go sprzedać Agencji Nieruchomości Rolnej.
Anetta Przespolewska
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl