Szkolenie na temat nowoczesnych technologii w produkcji drobiarskiej odbyło się w dniach 18,19 czerwca w Oddziale CDR w Radomiu. Dzięki bardzo interesującym wykładom wysokiej rangi specjalistów z tej branży miedzy innymi Pana Profesora Stanisława Wężyka z Instytutu Zootechniki w Balicach a jednocześnie Prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu doradcy mieli możliwość poznania wielu aktualnych zagadnień, w tym miedzy innymi:
Spożycie mięsa drobiowego w Polsce ma tendencje wzrostowe i w 2011 roku wynosiło 23,4 kg na głowę, a jaj ponad 12 kg/na głowę
Duży popyt na krajowym i zagranicznym rynku na mięso polskich kurcząt brojlerów i indyków zachęca do ich produkcji ale produkcja musi być opłacalna.
Zgodnie z Dyrektywą 99/77/EC od 01.01.2012 r. nie będzie można na obszarze całej UE utrzymywać kur nieśnych w konwencjonalnych klatkach, w Polsce od 1 lipca 2012.
Kury nieśne będzie można utrzymywać w chowie klatkowym o ile tzw, „klatka wzbogacona” (lub umeblowana) będzie wyposażona w:
- grzędę,
- gniazdo
- kąpielisko pyłowe (piaskowe),
- grzebalisko
- urządzenie do ścierania pazurów
- >750 cm2 podłogi klatki/kurę
STANDARDY DOBROSTANOWE W KLATKOWYM CHOWIE KUR OD 01.01.2012
- >750 cm2/kurę w tym 600 cm2 pow. użytkowej;
- 150 cm2 pow. gniazda
- całkowita pow. klatki >2000 cm2;
- wysokość klatki > 45 cm;
- >12 cm b. korytka paszowego/kurę;
- swobodny dostęp do ściółki i gniazda;
- listwa do ścierania pazurów;
- nachylenie podłogi <14% lub 8o;
- odstęp między rzędami klatek >90 cm;
- odległość między podłogą a dolnym piętrem baterii >35 cm
WOLIEROWY SYSTEM CHOWU KURNIK O WIELOPOZIOMOWYCH PODŁOGACH
- Od 01.01.2012 r. nie będzie można w kurniku montować więcej niż 4 kondygnacje podłóg, a pierwsze piętro winno być umieszczone 50-60 cm nad zaścieloną podłogą.
- Wzdłuż długiej ściany kurnika dobudowuje się tzw. „werandę” z której kury przez tzw. „wyloty” mają na dwie strony dostęp do kurnika i zielonego wybiegu.
Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prezentacji na temat innych systemów chowu, wymagań dotyczących wyposażenia i warunków dobrostanowych w pomieszczeniach a także wymagań dotyczących obsługi, transportu i uboju. Bardzo interesujący był również wykład Pana doktora Grzegorza Tomczyka z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego z Puław na temat „Profilaktyki i zdrowie drobiu – metody zapobiegania i leczenia”.
Oprócz kur i indyków, prezentowano również tematy dotyczące chowu kaczek i gęsi.
Oprac. Bożena Ginalska
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/