Psom należy podawać karmy odpowiednie dla fazy życia, w jakiej się znajdują. Racjonalny sposób odżywiania jest szczególnie ważny w wieku szczenięcym. Nieprawidłowa dieta młodych psów może rzutować na wzrost i rozwój oraz późniejsze funkcjonowanie.
Karma dla szczeniaka – jaka może być?
Młode psy wykazują specjalne potrzeby żywieniowe, które w najlepszy sposób zaspokoi karma dla szczeniaka. W stacjonarnych, jak i internetowych sklepach zoologicznych jest bogata oferta pożywienia dla psich maluchów. Do wyboru są karmy uniwersalne, jak i te przeznaczone dla przedstawicieli ras małych i miniaturowych, średnich, dużych i olbrzymich. Dodatkowo skomponowane specjalnie dla poszczególnych ras.
Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka? Przede wszystkim należy kierować się składem – im bardziej naturalny i im więcej mięsa zawiera, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na zawartość białka, tłuszczu, zbóż i stosunek wapnia do fosforu. Udział karmy w diecie malucha powinien być stopniowany, by w 6–7 tygodniu życia całkowicie zastąpić mleko matki. Przestrzeganie tych terminów jest bardzo ważne. Młode psy nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu pokarmowego, ich żołądek jest delikatny i wrażliwy. Za szybkie wprowadzenie karm do jadłospisu mogłoby doprowadzić do zaburzeń gastrycznych.
Sucha karma dla szczeniaka – wybrane produkty
Sucha karma dla szczeniaka sprzedawana jest w kilku- lub kilkunastokilogramowych opakowaniach. Jednymi z bardziej znanych jej producentów są: Royal Canin, Eukanuba, Acana, Lincoln, Arion, Brit, Carnilove, Empire. Fitmin, Purina i Orijen.
Godną uwagi propozycją jest Orijen Puppy. Zawiera mięso kurczaka i indyka pochodzących z wolnego wybiegu, ryby poławiane w naturalnym środowisku oraz całe jaja. Jest całkowicie bezzbożowa, o niskiej zawartości węglowodanów. Skrócona analiza składu przedstawia się następująco: białko 40%, tłuszcz 20%, wilgotność 10%, wapń 1,5–1,7%, fosfor 1,2–1,4%. Cena za kg to 26–30 zł.
Kolejną wysokiej jakości suchą karmą dla szczeniaka jest Brit Care Grain Free Puppy Salmon & Potato. Podawana może być od 1 do 12 miesiąca, w przypadku szczeniąt dużych i olbrzymich ras po ukończeniu 4 miesiąca poleca się przejście na karmę Large Breed. Zaletą jest obecność jednego rodzaju białka zwierzęcego – karma bazuje na mięsie z łososia. Skrócona analiza składu przedstawia się następująco: białko 30%, tłuszcz 18%, wilgotność 10%, wapń 1,3%, fosfor 1%. Cena za kg to około 15 zł.
Mokra karma dla szczeniaka – wybrane produkty
Mokra karma dla szczeniaka najczęściej sprzedawana jest w niewielkich puszkach, saszetkach lub tackach. Jednymi z bardziej znanych jej producentów są: Dolina Noteci, Trovet, Empire, Lukullus, Royal Canin, Carnilove.
Sporą popularnością cieszy się Trovet CPF Puppy. To kompletna łatwostrawna karma bytowa dla szczeniąt wszystkich ras oraz ciężarnych i karmiących suk. Jej skład zapobiega powstawaniu nadwagi i problemom kostno-stawowym. Na uwagę zasługuje dodatek lecytyny i optymalne proporcje Omega 3/6, co wpływa korzystnie na okrywę włosową i skórę. Skrócona analiza składu przedstawia się następująco: wilgotność 76%, białko 11,5%, tłuszcz 5,5%.
Inną ciekawą propozycją jest Carnilove Wild Wet SALMON & TURKEY for Puppies. To pełnoporcjowa karma o wysokiej zawartości mięsa i bez dodatku ziaren zbóż. Przeznaczona dla szczeniąt wszystkich ras (1–12 miesięcy). Źródłem białka jest indyk (47%) i łosoś (20%). Skrócona analiza składu przedstawia się następująco: wilgotność 75%, białko 11,1%, tłuszcz 6,6%.