Interwencja w sprawie rynku mleka i wołowiny potrzebna od zaraz

Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z wnioskiem o interwencję na rynku mleka i wołowiny. W ostatnich dniach Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej przedstawił również stanowisko wobec wyzwań stawianych branży rolniczej przez pandemię koronawirusa. Światowa epidemia z pewnością mocno odbije się na gospodarce a przy tym również na rolnikach. Skutki widać już dziś.

1

Foto: Myriam Zilles z Pixabay

Skutki wprowadzonego na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz ogólnej sytuacji na świecie związanej z koronawirusem widać w rolnictwie już dziś. Sytuacja na rynku mleka zmienia się gwałtownie. Dostawcy mleka obawiają się o ciągłość odbioru, niepokój występuje wśród hodowców bydła mlecznego i producentów mleka. Kluczowe dla Polskich producentów jest utrzymanie eksportu, gdyż produkują oni około 30% więcej surowca niż są w stanie skonsumować w kraju. Część producentów może nie poradzić sobie z tą nadwyżką, a co za tym idzie mleczarnie nie będą odbierać mleka.

Ograniczenia skupu mleka zostały wprowadzone już w Mleczarni Turek Sp. z o.o., gdzie skup ten zostanie zmniejszony o 10%. Wewnętrzna konsumpcja artykułów mlecznych spada a zamknięte granice bardzo mocno ograniczają przepływ surowca mlecznego. W wielu mleczarniach, które produkują mleko w proszku unieruchomiony został zupełnie eksport i największy problem jest ze zbyciem właśnie tego produktu. Będzie to miało również negatywny wpływ na mniejsze spółdzielnie mleczarskie, które w okresie szczytu dostaw sprzedają mleko „przerzutowe” do proszkowni.

Brakuje działań mogących wesprzeć eksport, który obecnie prawie nie funkcjonuje. Eksport do Chin został prawie uniemożliwiony a ceny frachtów są tak wysokie, że wysyłka mleka w proszku czy innych towarów na rynek chiński jest w zasadzie nieopłacalna. Przy utrudnionej logistyce i handlu wewnątrz Unii Europejskiej problem ten będzie się pogłębiał. Mleczarnie nastawione na zaopatrywanie branży gastronomicznej z dnia na dzień straciły swoich klientów. Konsumenci detaliczni ograniczają swoje zakupu. Nie działa program rządowy „szklanka mleka”.

Szczyt produkcji mleka dopiero nastąpi, co budzi jeszcze większe obawy wśród producentów mleka w obecnej sytuacji. Mleczarnia w Turku postanowiła ograniczyć skup, tak aby utrzymać cenę mleka na niezmienionym poziomie. Władze mleczarni wskazują na to, że decyzja ta wynika z sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Dyrekcja Mleczarni Turek rozesłała listy do rolników w których można odczytać, że obecna sytuacja coraz mocniej wpływa na codzienne życie oraz obowiązki. Rośnie liczba osób zainfekowanych wirusem oraz osób będących w okresie kwarantanny co bardzo utrudnienia proces utrzymania ciągłości funkcjonowania fabryk oraz łańcucha dostaw. Wewnętrzna konsumpcja artykułów spożywczych spada, a zamknięte granice bardzo mocno ograniczają przepływ surowca mlecznego. Jak na razie nie ma mowy o tym, aby sytuacja szybko się poprawiła. W liście do rolników znalazła się również informacja, iż w najbliższych tygodniach produkcja serów będzie ograniczana, a nawet w czarnym scenariuszu może dojść do chwilowego zatrzymania fabryki. Ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania. Wiele mleczarni rozpoczęło proces obniżania cen skupu, zaleca rolnikom obniżanie produkcji mleka i nie przyjmuje nowych dostawców.

2

Foto: Alexas_Fotos z Pixabay

Drugim znaczącym problemem jest sytuacja na rynku wołowiny. Drastycznie spadły ceny żywca wołowego, między innymi ze względu na sytuację we Włoszech. Włochy są dużym odbiorcą i pośrednikiem w handlu wołowiny w Europie. Odbiorcy oferują w chwili obecnej 6-8 zł za kg żywca ras mięsnych, lub ras mieszanych. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i kolejne dni przynoszą niestety następne złe informacje dla rolników.

W związku z sytuacją na rynku mleka i wołowiny Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie działań osłonowych na poziomie krajowym oraz unijnym. Nasze stanowisko w tej sprawie znajdziecie Państwo w załączniku. [ Pobierz ]

Magdalena Kołodziejek

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: sytuacja; również; wołowiny; będzie; bardzo; producentów; mleczarni; sprawie; surowca; ograniczają; prawie; mlecznego.; żywca; działań; związanej; proces; wśród; sytuacji;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »