Głosy z Wielkopolskich Forów Rolniczych przekazane Premierowi

Kryzysowa sytuacja na rynku wieprzowiny staje się głównym tematem dyskusji podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Piotr Walkowski uwagi i postulaty rolników przekazał w dniu 27 lutego 2014 roku Prezesowi Rady Ministrów - Donaldowi Tuskowi. Oto treść pisma wystosowanego do Premiera:

 

Szanowny Panie Premierze!

W obliczu kryzysu na rynku żywca wieprzowego powstałego na skutek wstrzymania eksportu wieprzowiny na rynki trzecie jak również do niektórych krajów UE, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych, apeluje o pilne wypracowanie i przyjęcie programu rekompensat za utracone przez producentów rolnych i zakłady przetwórcze korzyści.

Niestety, w tej trudnej sytuacji rynkowej obserwujemy niepokojące zjawisko nadmiernego obniżania przez niektóre podmioty cen skupu, aby skorzystać ze sposobności dokonania tanich zakupów. Zwracamy uwagę, by takie nieuczciwe praktyki na bieżąco monitorować i eliminować. Firmy, które w ten sposób próbują wykorzystać zaistniałą sytuację powinny być wykluczone z możliwości korzystania z systemów wsparcia w postaci rekompensat. Celem tego postulatu jest wyeliminowanie możliwości osiągnięcia przez firmy podwójnych korzyści: z tytułu nieuczciwego obniżenia ceny i spodziewanego wprowadzenia programu wsparcia branży.

Jednocześnie wnioskujemy o wypracowanie systemu depozytowego skupu trzody chlewnej, który umożliwiałby prowadzenie skupu w sytuacji nadpodaży i jego rozliczenie po okresie stagnacji, z uwzględnieniem kosztów uboju i przechowywania. Propozycja ta wynika z faktu, iż utrzymywanie żywca wieprzowego, którego waga przekracza 120 kg, generuje dodatkowe straty na skutek spadku jakości pozyskiwanego mięsa.

Według kalkulacji prowadzonych przez naszą Izbę, w obecnej sytuacji rynkowej ekonomiczny wynik chowu trzody chlewnej jest ujemny i pociąga za sobą straty znacznie przekraczające 150 zł na każdej sztuce. Uważamy, że bez odpowiednio energicznych działań ze strony polskiego rządu wiele gospodarstw hodowlanych zmuszonych będzie do zaprzestania produkcji, a problemy z późniejszym odbudowaniem stad bezwzględnie wykorzystają nasi konkurenci.

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski

Do wiadomości:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: wielkopolskich; sytuacji; możliwości; forów; trzody; wypracowanie; głosy; rynkowej; straty; wielkopolskiej; podczas; przekazane; rolniczych; forów; programu; premierowi; wsparcia;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »