Drugiego dnia wizyty w Chinach minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przebywał w mieście Chongqing.
„Jeden Pas i Jeden Szlak” (One Belt, One Road)
Tu odwiedził stację początkową międzynarodowej trasy kolejowej Chongqing-Xinjiang-Europa, która jest częścią chińskiej inicjatywy nowego Jedwabnego Szlaku. – Jesteśmy za dalszym rozwojem wymiany handlowej między państwami Unii Europejskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ta trasa kolejowa na pewno w tym rozwoju bardzo pomoże. Nie może być jednak tak, że pociągi jadą pełne z Chin do Europy, a wracają puste. Chiny powinny bardziej otwierać się na unijne produkty. Dla Polski to szansa na wzrost sprzedaży żywności, a szczególnie towarów wysokiej jakości, produkowanych w systemach jakości oraz ekologicznych. Chcemy tą szansę wykorzystać. Pomagać nam będą programy promocyjne takiej jak „Go China”, a także „Trade Milk” realizowany przez Polską Izbę Mleka, „Europejskie Jabłka Dwukolorowe” realizowany przez Unię Owocową oraz Stowarzyszenie Sadowników RP oraz „Jakość i Tradycja” pilotowany przez Polską Izbę Produktu Lokalnego Regionalnego – powiedział Marek Sawicki.
Chiński program „Jednego Pasa i Jednego Szlaku” (One Belt, One Road) nawiązuje do historycznej koncepcji Jedwabnego Szlaku, który w III wieku p.n.e. połączył Chiny z Europą. Jego celem jest wspieranie światowego wolnego handlu, promowanie swobodnego przepływu towarów i usług oraz otwarcie azjatyckich gospodarek. Realizacja tej inicjatywy ma na celu stworzenie silnych powiązań lądowych oraz morskich między Azja, Europą oraz Afryką. Dla Polski udział w tym przedsięwzięciu to szansa na zniwelowanie deficytu w obrotach handlowych z Chinami oraz możliwość dotarcia do alternatywnych rynków zbytu w Azji Centralnej oraz Wschodniej. Sprzyja nam centralne położenie geograficzne w Europie (najkrótsze połączenie kolejowe między Chinami i Niemcami prowadzi przez Polskę) oraz istniejące już połączenia kolejowe Łódź – Chengdu oraz Warszawa – Suzhou.
Rozmowy w AQSIQ
Popołudniu minister Marek Sawicki spotkał się z Sun–Dawei wiceszefem Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ), który w Chinach odpowiada za dostęp zagranicznej żywności na tamtejszy rynek. – Mamy bardzo dobre relacje handlowe, które zostały wzmocnione podpisaniem w 2011 r. strategicznego partnerstwa. Liczymy, że udział Polski w projekcie „Jednego Pasa i Jednego Szlaku” przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy, nie tylko jeżeli chodzi o handel żywnością – powiedział Sun–Dawei.
Z kolei minister Marek Sawicki podkreślił potrzebę zidentyfikowania barier we wzajemnej wymianie handlowej zarówno tych fitosanitarnych, weterynaryjnych jak i logistycznych. – Zachęcamy władze Chin do uznania tzw. regionalizacji w handlu wieprzowiną. Mimo występowanie na naszym terytorium afrykańskiego pomoru świń, na taki krok i kupowanie polskiego mięso, zdecydowały się wszystkie państwa Unii Europejskiej, a ostatnia np. Singapur- powiedział Marek Sawicki, który jednocześnie podkreślił, że polskie mięso jest całkowicie bezpieczne.
Strona polska ponowiła zaproszenie dla chińskich służb weterynaryjnych do odwiedzenia naszego kraju, aby na miejscu przekonać się, że nadzór nad ASF gwarantuje pełne bezpieczeństwo żywności. Podobne zaproszenie dotyczy kontroli polskich firm drobiarskich zainteresowanych eksportem do Chin. Do tych wizyt jesteśmy gotowi w każdej chwili. A już na jesieni chętnie przyjmiemy chińskich ekspertów fitosanitarnych, który podczas zbiorów jabłek w polskich sadach będą mogli się przekonać o spełnianiu wszystkich rygorystycznych zasad dotyczących zbioru, przechowywania oraz sprzedaży owoców. Przedstawiciel AQSIQ zapewnił, że strona chińska rozpoczęła już procedurę analizy ryzyka dotyczącego jabłek, od której pomyślnego zakończenia zależy rozpoczęcie sprzedaży przez polskich sadowników, a o terminie i szczegółach wizyty ekspertów fitosanitarnych w Polsce niezwłocznie poinformuje.
Kolejnym tematem rozmów był eksport naszych wędlin. Jesteśmy zainteresowani otrzymaniem informacji na temat wymagań weterynaryjnych, etapów procedury uzyskania dostępu do rynku chińskiego, a także informacją czy jest konieczne przeprowadzenie audytu polskiego systemu nadzoru weterynaryjnego oraz kontroli samych zakładów. Uzyskane informacje będą przekazane do firm zainteresowanych eksportem do Chin.
Minister Marek Sawicki zaprosił Sun-Dawei do odwiedzenia Polski podczas poznańskich targów Polagra informując go jednocześnie, że zaproszenie przyjął już chiński wiceminister rolnictwa Yu-Xinrong. Obie strony wyraziły chęć dalszych rozmów i konsultacji m.in. podczas czerwcowego spotkania w Sofii między chińskim ministrem rolnictwa oraz ministrami rolnictwa państw Europy Środkowo- Wschodniej.
Na zakończenie spotkania minister Marek Sawicki oraz wiceszef AQSIQ Sun-Dawei podpisali protokół dotyczący wymagań weterynaryjnych skór bydlęcych, owczych oraz kozich eksportowanych z Polski do Chin.