W ramach I etapu operacji w okresie maj – czerwiec 2024r. łącznie w całym kraju zrealizowano 244 demonstracje, w których uczestniczyło 1605 ostatecznych odbiorców.
Łącznie w całym kraju założono 91 obiektów demonstracyjnych, zgodnie z Instrukcją opracowaną przez opiekunów naukowych z COBORU , Instytutu Zootechniki -PIB, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Na obiektach demonstracyjnych prowadzone są dzienniki obserwacji, których wyniki zostaną zaprezentowane podczas 2 dniowej konferencji, która odbędzie się w II kwartale 2025r.
W Stacjach / Zakładach Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych, RZD Grabów, IHAR Radzików, Małopolskiej Hodowli Roślin zlokalizowano 41 obiektów demonstracyjnych typu A ( prowadzące badania oraz produkcję roślin białkowych na nasiona).
Łącznie powierzchnia poszczególnych gatunków z uwzględnieniem odmian zalecanych do uprawy na danym województwie wyniosła:
- 26,25 ha bobiku w 37 obiektach ( poza woj. lubuskim , wielkopolskim);
- 53,25 ha grochu siewnego w 41 obiektach (cały kraj);
- 44 ha łubinu wąskolistnego w 37 obiektach ( poza woj. dolnośląskim , opolskim);
- 17,25ha łubinu żółtego w 35 obiektach ( poza woj. dolnośląskim, małopolskim, opolskim);
- 48 ha soi w 41 obiektach (cały kraj).
Na obiektach typu A w ramach realizacji 2 godzinnego programu prezentowano uprawy ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk.
Podczas lustracji plantacji roślin białkowych doradcy z COBORU wskazywali charakterystyczne objawy chorób, szkodników i chwastów, występujących sezonowo w uprawach roślin rolniczych.
Omawiali również proces technologicznym danych upraw z uwzględnianiem identyfikacji źródeł i przyczyn warunkujących wyniki produkcji.
Obiekt typu B założono w 40 gospodarstwach uprawiających rośliny białkowe na nasiona z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich , w tym w 27 gospodarstwach utrzymujących świnie oraz w 13 gospodarstwach utrzymujących drób.
Najwięcej obiektów założono z uprawą grochu siewnego - 30, bobiku - 6 , łubinu wąskolistnego – 2 i łubinu żółtego –2.
Nasiona soi zgodnie z wymogami projektu zostały wysiane w każdym gospodarstwie typu A i B .
W gospodarstwach tych, poza lustracją upraw roślin białkowych z udziałem doradców rolniczych z ośrodków doradztwa rolniczego, którzy odnosili się do stanu zastanego plantacji , odbyły się prezentacje przygotowania paszy.
Przy zastosowaniu nasion soi w żywieniu świń i drobiu istotnym jest, aby nasiona poddać procesowi ekstruzji , który podczas wizyty w gospodarstwie był prezentowany z wykorzystaniem ekstrudera.
Ekstruzja nie tylko istotnie obniża poziom szkodliwych substancji, ale przy okazji poprawia strawność pozostałych składników pokarmowych nasion, dlatego może być zalecana także dla pozostałych roślin białkowych.
Omawiano również rodzaje ryzyka i sposoby ich ograniczania, przetwarzania nasion roślin białkowych i stosowania ich w żywieniu zwierząt.
W podmiotach wytwarzających pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych założono 10 obiektów (w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, śląskim, świętokrzyskim, wielkopolskim).
Program realizowano podczas 3 godzinnej wizyty w obiekcie podczas której uczestnicy zapoznali się z wymogami skupu nasion roślin białkowych do produkcji własnych pasz (z uwzględnieniem jakości nasion), zakresem produkcji z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju, w tym dobowych możliwości produkcyjnych.
Uczestnicy mogli prześledzić schemat produkcyjny (od wejścia surowca do wyjścia gotowego produktu, czyli paszy) jak również zapoznać z procesem przyjęcia surowca (laboratorium, ocena, analizy), procesem magazynowania, dozowania, mielenia, mieszania, natłuszczania, granulacji, ocena wyrobu gotowego.
Przedmiotem uwagi rolników była również prezentowana analiza parametrów produkcyjnych jakości pasz, mających wpływ na efektywność i wyniki produkcyjne.
Przedstawiono również podstawowe zasady tworzenia receptur na bazie krajowych roślin białkowych. Istotnym punktem było również zainteresowanie rolników zasadami współpracy z paszarniami.
Uczestnicy praktycznych sesji szkoleniowych otrzymali materiały szkoleniowe w postaci broszury „ Produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka na cele paszowe” oraz materiał informacyjny w postaci opisu obiektu demonstracyjnego w gospodarstwie w którym odbywała się wizyta.
Uczestnikom zapewniono również odzież ochronną przy wejściu do gospodarstwach typu B i C.
Ankiety oceniające jakość szkoleń wykazały wysoki poziom satysfakcji rolników z tematyki, formuły, organizacji i poziomu merytorycznego przeprowadzonych szkoleń.
Anna Karwat CDR O/ Radom
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/