Wysoka jakość produkowanej żywności jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na postrzeganie rolnictwa i możliwości dobrego zbytu produktów. Dużą rolę odgrywa tutaj właściwa jakości produktu wyjściowego – ziaren zbóż, mleka, mięsa, uzyskana poprzez zachowywanie określonych standardów produkcyjnych. Tymczasem w mediach pojawiają się informacje przekazane ze strony Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych oraz innych firm zajmujących się produkcją i dystrybucją kasz, musli i produktów zbożowych, dotyczące nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin, w tym w szczególności tych na bazie glifosatu, w uprawach zbóż, gryki oraz prosa.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi problem nielegalnej desykacji, polegającej na suszeniu części zielonych roślin gryki i prosa za pomocą środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną glifosat jest w Polsce wciąż bardzo poważny i niestety powszechny, a jego konsekwencje niepokojące, bo uderzają przede wszystkim bezpośrednio w konsumentów. Kolejne kampanie organizowane przez organizacje społeczne, potwierdzające występowanie w produktach przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości glifosatu, podważają zaufanie do krajowej żywności oraz niweczą wysiłki skierowane np. na promocję kasz, konkurujących m.in. z importowanym ryżem. Krajowi producenci i przetwórcy żywności wskazują na spadek opłacalności produkcji, związany tak z wycofywaniem skażonych partii z obrotu, jak i z utratą zaufania konsumenta. Problem pozostałości środków ochrony roślin jest istotny także w kontekście eksportu. Przypadki stwierdzania przekroczeń najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości środków ochrony roślin w ramach kontroli przeprowadzanych w państwach, do których eksportujemy towary, może spowodować utratę rynków zbytu w tych państwach. Podkreślenia wymaga, że problem występowania glifosatu w żywności związany jest nie tylko z działaniami organizacji społecznych. Informacje przekazywane przez te organizacje niestety znajdują potwierdzenie w kontrolach wewnętrznych wprowadzonych przez producentów żywności. Wskazują one, iż duży odsetek partii surowców badanych na etapie skupu zawiera pozostałości tej substancji czynnej i jest odrzucany. W tej sytuacji producenci żywności mogą szukać surowców poza granicami naszego kraju.
Zgodnie z przepisami ustawy o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2020 r. poz. 2097), środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu. Zasady bezpiecznego stosowania danego środka ochrony roślin określa przede wszystkim jego etykieta, odnosząca się m. in. do dozwolonej dawki środka oraz upraw, w jakich może być on stosowany, jak również warunków, w których może środek być stosowany. Środki ochrony roślin powinny być także stosowne zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin. Przed każdym zastosowaniem środka ochrony roślin użytkownik tych preparatów (rolnik) powinien zapoznać się z treścią etykiety, tak aby móc prawidłowo ten środek zastosować. Na stronie internetowej www.agrofagi.com.pl dostępne są metodyki integrowanej ochrony roślin dla większości gatunków roślin uprawnych. Zawarte w nich informacje wraz z etykietami środków ochrony roślin stanowią podstawę bezpiecznego stosowania tych preparatów. Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest wprowadzanie do obrotu żywności szkodliwej dla zdrowia i każde takie działanie miałoby charakter przestępstwa, za które przewidziane są sankcje karne.
Wielkopolska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że dla dobra własnego i polskiej wsi, rolnicy muszą stosować się do obowiązujących przepisów. W interesie zarówno producentów rolnych, jak i przetwórców i dystrybutorów żywności jest, aby polska żywność była synonimem jakości i bezpieczeństwa.
W załączeniu zamieszczamy opracowany przez MRiRW komunikat w sprawie właściwego stosowania środków ochrony roślin.
Zobacz również:
Komunikat w sprawie właściwego stosowania środków ochrony roślin
Opracowanie: Paweł Dopierała
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/