Biohumus jest w pełni naturalnym nawozem. Stosuje się go do ekologicznych i tradycyjnych upraw. Proces powstawania biohumusu jest dość nietypowy. Wykorzystuje się organiczne odpady i dżdżownice kompostowe, charakteryzujące się długą żywotnością (nawet do 15 lat) oraz odpornością na srogie mrozy. Zwierzęta te spożywają organiczne odpady, a wydalane przez nich odchody stosuje się do otrzymania biohumusu.
Czym jest biohumus?
Biohumus jest niezwykle cennym nawozem dla roślin. Jest bogaty w potrzebne składniki odżywcze dla roślin. Ogrodnicy zalecają stosowanie biohumusu w konkretnych cyklach żywotności rośliny, ale bez większych obaw można stosować je bez ograniczeń. Nawóz ten nie szkodzi w żaden sposób ani glebie, ani roślinom.
Biohumus działa uspokajająco na rośliny
Przesadzanie kwiatów lub warzyw wiąże się z ogromną dawką stresu dla roślin. Powodem jest zmiana podłoża, która może okazać się nieodpowiednia dla rośliny. Zaleca się zastosowanie biohumusu po zmianie podłoża. Nawóz działa uspokajająco dla roślin każdego gatunku. Kolejną zaletą nawozu jest zdolność do oczyszczania gleby ze skażeń, które wyniknęły w trakcie zanieczyszczeń chemicznych.
Składniki pokarmowe dla gleby
Biohumus uaktywnia w glebie cenne i wartościowe składniki pokarmowe. Warto zaznaczyć, że nawóz ten występuje w dwóch postaciach:
- Sypkiej - Przy mieszaniu z ziemią należy zachować odpowiednie proporcje. Ogrodnicy sugerują proporcje 1:3 lub 1:2.
- Płynnej - Zalanie wodą i pozostawienie w temperaturze pokojowej na okres dwóch tygodni. Należy pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza, sporadyczne mieszanie. Druga, zachowanie właściwych proporcji. Ogrodnicy zazwyczaj stosują proporcję 1:7.
Który z rodzajów biohumusa jest lepszy?
Ogrodnicy zgodnie stwierdzają, że płynna postać biohumus jest bardziej wartościowa dla gleby. Mocnymi argumentami są szybka przyswajalność płynu i pobudzenie aktywności mikrobiologicznej. Płynny biohumus nie służy jedynie do polewania roślin. Rzadziej, ale wykorzystuje się go jako płyn, w którym maczane są korzenie przed przesadzeniem. Czynność wpływa pozytywnie na roślinę, która jest uspokojona przed przesadzeniem do nowej ziemi. Wiele sklepów internetowych oferuje biohumus w formie płynnej np. https://www.lideropakowania.pl/
Jak wyprodukować własny biohumus?
Każdy ogrodnik może spróbować własnych sił przy wytworzeniu biohumusu. W tym celu niezbędne będą dżdżownice kompostowe, zwane inaczej kalifornijskimi oraz plastikowe pojemniki (np. dwa wiaderka + miska). Po skompletowaniu niezbędnych materiałów należy poczynić następujące kroki:
- Ustawienie pojemników jeden pod drugim (na samym dole miska, a na górze wiaderko).
- W pierwszym wiaderku należy zrobić kilkanaście dziurek. Sugerowana średnica to kształt ołówka.
- W drugim wiaderku należy wykonać kilka mniejszych dziurek.
- Do pierwszego wiaderka włóż odpady organiczne.
- Następnie umieść w nim dżdżownice kompostowe.
- Przygotowaną konstrukcję odłożyć w zaciemnione i ciepłe miejsce.
Pozostaje nam czeka do momentu, aż do drugiego wiaderka trafią odpady z pierwszego. W tym momencie odpadki należy polewać wodą. Do miski znajdującej sie na samym dole trafi upragniony biohumus.