Młodzi nadzieją podlaskiego rolnictwa
- czyli dlaczego warto zostać na wsi
Witam, nazywam się Marcin, mam siedemnaście lat i przez całe swoje dotychczasowe życie mieszkam na wsi. Moi rodzice prowadzą całkiem nieźle prosperujące gospodarstwo rolne. Miejscowość, w której mieszkam oddalona jest o kilkanaście kilometrów od najbliższego miasta. Zawsze bardzo drażni mnie to, gdy ludzie mówią, że życie na wsi jest nudne, pełne jedynie ciężkiej i mozolnej pracy, pozbawione wszelkiej rozrywki i przyjemności. Nie przesadzajmy, żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku. Owszem, praca w gospodarstwie jest bardzo ciężką pracą, w szczególności, gdy zbliża się czas żniw, lub, co jest bardziej charakterystyczne dla rolnictwa mego regionu, koszenie i zbieranie traw oraz kukurydzy. Musimy wtedy zapewnić zapas paszy dla bydła na cały rok, co sprawia, że mamy znacznie więcej obowiązków, ale jak już wcześniej wspomniałem jest to tylko sezonowe nasilenie prac. W dzisiejszych czasach znaczną rolę w rolnictwie odgrywają nowoczesne maszyny rolnicze, które w znaczny sposób ułatwiają wykonywanie prac rolnikom. Dziś praca w rolnictwie nie wymaga już tak dużego wysiłku fizycznego. To wszystko dzięki postępowi techniki. W wielu podstawowych pracach współczesny rolnik jest wyręczany przez specjalnie zaprogramowane roboty i nowoczesne urządzenia. Dzięki temu może pozwolić sobie na odpoczynek i przeznaczyć odrobinę czasu na przyjemności. Tak właśnie jest w przypadku moim i mojej rodziny. Bardzo często wyjeżdżamy na wspólne zakupy, do kina, na tor kartingowy. Wiele wolnego czasu spędzam ze znajomymi i dystans dzielący nas od miasta nigdy nie stanowił dla nas problemu. W życiu na wsi bardzo podoba mi się możliwość obcowania z przyrodą. Uwielbiam czynną formę wypoczynku na świeżym powietrzu w towarzystwie pięknego krajobrazu. Wielką zaletą pracy w gospodarstwie jest to, że pracujemy dla samych siebie. Nikt nie może nam niczego narzucić. Sami decydujemy jak, ile i kiedy chcemy pracować i co produkować. Każdy może robić to, co tak naprawdę kocha. Dla mnie, jako dla młodego chłopaka, wielką przyjemność i satysfakcję sprawia praca operatora maszyn i urządzeń rolniczych. Mimo młodego wieku zdobyłem już wiele potrzebnych do tego uprawnień. Ogromnie cieszy mnie sąsiedzka więź, która nas łączy. To, że potrafimy podać sobie pomocną dłoń. Potrafimy razem pracować i pomagać sobie nawzajem, czerpiąc z tego szczęście i ogromną satysfakcję. W dzisiejszych czasach ogromnie ważne jest wykształcenie, także w rolnictwie. Jestem tego świadom i staram się uczyć jak najlepiej i osiągać wiele sukcesów. Moi rodzice są z tego dumni i bardzo mnie wspierają. Mam wiele planów związanych z moim dalszym kształceniem i nie koliduje to z tym, że mieszkam na wsi i mam dodatkowe obowiązki wynikające z tego, że moi rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Według mnie, dzisiejsze życie na wsi daje szerokie perspektywy i ja widzę siebie w przyszłości jako młodego, wykształconego człowieka, wykonującego zawód rolnika.
Żyjemy w trudnych czasach. Ogromna większość firm i zakładów należy do prywatnych właścicieli. Każdy z nas, młodych ludzi, mieszkających na wsi, po ukończeniu edukacji rozgląda się za stałą i dobrze płatną pracą. Wielu chce uciec ze swoich niewielkich, rodzinnych miejscowości jak najdalej. Ja natomiast uważam, że warto zostać na wsi.
W dzisiejszych czasach polska wieś bardzo dynamicznie rozwija się. Rozwój infrastruktury drogowej oraz fakt, że znakomita większość mieszkańców wsi posiada uprawnienia do kierowania, między innymi samochodami osobowym i jest zmotoryzowana , sprawia że kilometry dzielące wieś od miasta przestają być barierą nie do pokonania. Dostęp do rozrywki tzn. kina, teatru, możliwość robienia zakupów w galeriach handlowych, nie stanowi już problemu. Dziś wnętrza domów mieszkańców miast oraz wsi niewiele różnią się od siebie. Teraz mieszkańcy wsi mogą pozwolić sobie na wszystkie wygody.
Ogromną zaletą życia na wsi jest cisza, spokój, świeże powietrze, brak zanieczyszczeń, możliwość obcowania z przyrodą, dzikimi zwierzętami. Mamy dostęp do świeżej żywności, produktów, które sami wytworzyliśmy, do warzyw i owoców, które urosły w naszym prywatnym sadzie, ogrodzie, bez sztucznych nawozów, oprysków. A to w dzisiejszych czasach jest bardzo cenione. Życie na wsi jest zdrowsze niż w mieście. Wynika to z tego, jak wiele w dzisiejszym świecie jest zanieczyszczeń antropogenicznych, czyli tych spowodowanych działalnością człowieka.
Mieszkanie na wsi daje poczucie bezpieczeństwa, na własnym podwórku pozbawionym pędzących samochodów oraz wielu przewijających się nieznajomych ludzi, czujemy się tu bezpieczniej, zwłaszcza, gdy w domu są małe dzieci. Małe ulice na wsi z niewielkim natężeniem ruchu dają większe bezpieczeństwo niż przepełnione ulice miast, po których każdy się gdzieś spieszy, szczególnie w godzinach szczytu. Wieś z reguły charakteryzuje się ciszą i spokojem, co w dzisiejszym, zabieganym świecie jest tak bardzo przez wszystkich pożądane.
Każdy mieszkaniec wsi posiada dom jednorodzinny, który jest marzeniem wielu osób żyjących w miastach w blokowych mieszkaniach. Taki dom to ogromne udogodnienie, bowiem nie jesteśmy narażeni na bliski kontakt ze wścibskimi sąsiadami. Gwarantuje on mam większą przestrzeń życiową i brak frustrującego tłoku, którego nie unikniemy żyjąc w mieście Cisza nocna przestaje stanowić problem. Głośne imprezy piętro wyżej czy hałas podczas remontu u sąsiada, każdego z nas wyprowadza z równowagi. Żyjąc na wsi nie mamy tego problemu. Czyli tak na dobrą sprawę „wolność Tomku w swoim domku". Mieszkając na wsi możemy liczyć na wiele form czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Co jest bardzo na czasie. O każdej porze dnia i nocy, gdy chcemy się zrelaksować, można udać się na przejażdżkę rowerem po miłej i spokojnej okolicy, pełnej malowniczych widoków na jeziora, lasy, pola pełne zbóż i innych roślin. Latem możemy liczyć na orzeźwiającą kąpiel w jeziorze, a dla nie sympatyków owej kąpieli, jezioro funduje inne atrakcje: łowienie ryb, rekreacyjne pływanie łódką lub kajakiem, opalanie się na plaży.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej polskie rolnictwo zaczęło się gwałtownie rozwijać, rozwija się do dnia dzisiejszego i z pewnością nie przestanie. Życie rolników na wsi również uległo ogromnej zmianie. Dzisiejszy młody, polski rolnik nie może być kojarzony z rolnikiem z czasów swego dziadka, a nawet ojca. Rolnik w dzisiejszych czasach bardzo często jest osobą świetnie wykształconą. W oczach społeczeństwa przestaje być wieśniakiem, jak bywało kiedyś. Teraz jest biznesmenem z życiem pełnym perspektyw. Dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej, w szczególności młodzi rolnicy mogą liczyć na wiele wsparcia i dotacji, które umożliwiają rozwój i modernizację gospodarstw oraz dorównanie do standardów zachodniego rolnictwa. Praca na roli to zawód pełen pasji. Pomimo sezonowego nasilenia prac potrafi być przyjemny. Dzięki rozwojowi techniki rolnicy mogą liczyć na wiele udogodnień. Wiele z ich codziennych obowiązków wypełniają maszyny i specjalnie zaprogramowane roboty. Polski rząd również wspiera rolnictwo i
liczy na rozwój tego sektora gospodarki.
Według mnie powyższe fakty zachęcają młodych, często świetnie wykształconych ludzi do pozostania na wsi i prowadzenia gospodarstwa rolnego. Życie na wsi daje szerokie perspektywy i ja widzę siebie w przyszłości jako młodego, wykształconego człowieka, wykonującego zawód rolnika.
Marcin Alboszta
ZS CKR Sejny