Pod tym tytułem odbywa się cykl spotkań dla wielkopolskich rolników organizowanych przez WODR, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, KRUS, ANR, ARiMR, ARR. Patronat nad spotkaniami objął Wojewoda Wielkopolski.
Dla rolników z terenu powiatu ostrowskiego szkolenie odbyło się 25 stycznia br. w Raszkowie. Tematyka szkolenia koncentrowała się wokół aktualnych działań prowadzonych przez instytucje rządowe.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Dariusz Hyhs przekazał informacje dotyczące działań w zakresie bioasekuracji. Powiadomił o utworzeniu strefy zapowietrzonej w związku z wystąpieniem ogniska ptasiej grypy na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Przekazał informacje o zakazie wypuszczania drobiu, za którego złamanie grozi kara nawet do 8 tysięcy złotych. Omówione zostały także zasady jakie wprowadzone zostały celem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa (więcej na ten temat można znaleźć tutaj)
Przedstawiciel Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowie Wielkopolskim Pani Dorota Kowalik przedstawiła obowiązujące od 18 października ubiegłego roku zasady rejestracji zwierząt. Przekazano także informacje o konieczności składania spisu stad zwierząt będących w posiadaniu rolników. Za rok 2016 termin na złożenie oświadczenia upłynął 31 grudnia, tymczasem z obowiązku wywiązało się tylko 50% rolników. Agencja przekaże służbom weterynaryjnym te informacje celem wdrożenia postepowania wyjaśniającego. Rolnikom grożą z tego tytułu sankcje. Jednocześnie ARiMR informuje, że system informatyczny obsługujący rejestracje stad trzody chlewnej na dzień dzisiejszy nie działa, stad też konieczne jest dokonywanie zmian w rejestrach bezpośrednio w siedzibie biura.
Przedstawiciel ANR omówił zasady związane z procedura obrotu gruntami z zasobów ANR oraz obrotem gruntów prywatnych.
Kierownik Placówki KRUS przekazał informacje, że w związku z nieprzedłużeniem przez rząd memorandum w sprawie utrzymania skróconego wieku emerytalnego dla rolników ubezpieczonych w KRUS (55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni). Osoby, które posiadają 30 letni okres ubezpieczenia w KRUS i urodziły się przed 1 stycznia 1963 – kobiety i 1 stycznia 1958 – mężczyźni, jeżeli chcą skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę muszą złożyć wniosek przed 31 grudnia 2017 r., gdyż po tym terminie będzie obowiązywał przedłużony wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Pani Wiesława Witaszak Zastępca Dyrektora WODR przekazała informacje dotyczącą zadań służb doradczych przewidzianych na rok 2017.
W spotkaniu GOK w Raszkowie uczestniczyło około 50 rolników, sołtysów oraz delegatów WIR z powiatu ostrowskiego, w tym również Przewodniczący Rady Powiatowej i zarazem Prezes WIR.
W imieniu rolników powiatu ostrowskiego Wielkopolska Izba Rolnicza składa podziękowania dla Pana Jacka Bartczaka Burmistrza Raszkowa za bezpłatne użyczenie Sali GOK w Raszkowie oraz przedstawicielom instytucji za przygotowanie prelekcji, a Pani Karolinie Dera Szymańskiej Zastępcy Dyrektora ARiMR w Poznaniu za przewodniczenie konferencji.
Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/