Jubileuszowe XX Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia na Polanie Harcerza wchodzącej w skład terenów rekreacyjnych Malta w stolicy Wielkopolski – Poznaniu.
Zgodnie z tradycją – rolnicy co roku, po zakończeniu zbiorów, świętują. Uroczystości rozpoczynają się mszą św. dziękczynną za zebrane plony. Odprawił ją na Polanie Harcerza JE ks. bp Grzegorz Balcerek. W uroczystej mszy świętej wzięły udział także poczty sztandarowe. Wielkopolska Izba Rolnicza tradycyjnie wystawiła również delegację ze sztandarem, w skład której weszli delegaci WIR z powiatu poznańskiego: Błażej Musiał, Marian Pietruszyński i Wiesław Sałkiewicz. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej reprezentował na Dożynkach Zbigniew Stajkowski.
Po uroczystej mszy świętej rozpoczął się obrzęd dożynkowy przedstawiony przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zespół w bardzo barwny, ekspresyjny i śpiewany sposób przestawił uczestnikom ów obrzęd. Następnie Starostowie tegorocznych Dożynek – pani Sylwia Kaczmarek i pan Jacek Rybarczyk wypowiadając słowa: "Krajcie i dzielcie go gospodarzu. Nie dużo, nie mało, tak żeby dla wszystkich stało" wręczyli bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów Markowi Woźniakowi – Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego.
W słowach skierowanych do rolników Marszałek Marek Woźniak podkreślił: „W tym roku rolnictwo dotknęła klęska suszy, na skalę nie notowaną od ponad 40 lat. Z dotychczasowych szacunków wynika, że w Wielkopolsce wiele gospodarstw straciło ponad połowę plonów, co będzie miało długotrwałe i bolesne skutki. Mam nadzieję, że pomoc uprawnionego do tego rządu będzie na tyle istotna, że pozwoli Państwu rozpocząć kolejny rok na roli w sposób właściwy. Sytuacje, gdy okazujemy się bezradni wobec przyrody, zdarzają się niestety coraz częściej i boleśnie uświadamiają nam, jak jesteśmy wobec nich bezbronni. (…) Tegoroczne dożynki, odbywające się w tak szczególnej sytuacji, gdy susza i związane z nią pożary spustoszyły wiele regionów świata, muszą oprócz podziękowań Bogu za plony, a ludziom za pracę, wiązać się również z refleksją nad brakiem wyobraźni, nad beztroską i zachłannością, z jaką ludzie traktują Matkę Ziemię. I jakie to przynosi skutki! Podczas dożynek tradycyjnie mówimy o solidarności – teraz potrzebujemy jej tym bardziej. Po to aby „zielona planeta” dalej mogła nas żywić i nie ulegała degradacji.”
Następnie głos w imieniu wielkopolskich rolników, w uzgodnieniu z Wielkopolską Izbą Rolniczą, zabrał Ryszard Napierała – Prezes Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu. Prezes podkreśli, jak ważne jest rolnictwo, jaką ważną i odpowiedzialną rolę wypełniają rolnicy uprawiając ziemię i wykarmiając społeczeństwo. Bez rolnictwa i rolników nie byłoby chleba. „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie” (Cyprian Kamil Norwid) – zacytował prezes Ryszard Napierała, co jeszcze bardziej pokreśliło jak ważny jest chleb spożywany codziennie przez każdego z nas. Prezes odniósł się także do przywiązania polskiego chłopa do ziemi, do tradycji do polskości i patriotyzmu wsi polskiej.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła również wystawa rolnicza, którą otworzyli Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jędrzej Solarski – Wiceprezydent Miasta Poznania. Wicemarszałek Wojciech Jankowiak otwierając wystawę powiedział miedzy innymi: „W Poznaniu jest blisko 8,5 tys. hektarów użytków rolnych i ponad 730 gospodarstw. To ogromny rolniczy potencjał. Pewnie większość mieszkańców Poznania nie zdaje sobie sprawy, jak wiele osób w mieście uprawia ziemię czy hoduje zwierzęta: trzodę chlewną, bydło, konie - to niemal 3,5 tys. zwierząt”.
Stoiska przygotowały instytucje pracujące w otoczeniu rolnictwa oraz Koła Gospodyń Wiejskich, Lokalne Grupy Działania Stowarzyszenia, zakłady przetwarzające produkty rolnicze, Polski Związek Łowiecki i wiele innych. Nie zabrakło także stoiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Pokaz starych maszyn rolniczych tradycyjnie przygotowało Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z Grupą Producentów Rolnych „Chrobry” przygotowała stoisko promocyjne oraz poczęstunek dla gości: tradycyjną pajdę chleba ze smalcem i ogórek kiszony. Smalec został wysmażony przez KGW pod nazwą: „Grupa dla Rybna Wielkiego”. Grupa „Chrobry” pod swoją nową marką „Dobrodzieje” oferuje różne przetwory, mrożonki, świeże warzywa oraz wytwarza produkty pod konkretne zamówienie.
Nasze stoisko odwiedziło mnóstwo osób zachęconych pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Mogliśmy także poczęstować gości jabłkami i gruszkami starych odmian z przydomowych sadów, przyniesionych przez delegatów WIR z powiatu poznańskiego panów: Mariana Pietruszyńskiego z Lubonia i Błażeja Musiała z Napachania. Przez cały czas dożynkowych uroczystości nasze stoiska odwiedzało wielu gości, którzy nie tylko kosztowali, ale też mogli uzyskać wiele informacji nt. istoty działania samorządu rolniczego, jakim jest Wielkopolska Izba Rolnicza, których przez cały czas udzielali: pan Zbigniew Stajkowski – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Grzegorz Wysocki – Dyrektora Biura WIR.
W trakcie konkursów zostały wyróżnione najładniejsze stoiska i wieńce dożynkowe. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, drugi był Powiat Złotowski, a trzeci Powiat Wrzesiński. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły odpowiednio do: Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych – Wojewódzkiej Rady Kobiet, Eko Społem oraz Spółdzielni Mleczarskiej we Wrześni.
Na cenie po oficjalnych uroczystościach dożynkowych odbył się spektakl „Polowanie na motyle” Teatru Gili Gili, dalej potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi oraz koncert zespołu Dikanda. Wieczorem, na zakończenie dożynkowych uroczystości, wieczorem na mecie toru kajakowego „Malta” odbył się koncert zespołu „Bajm”.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/