„Pij tylko mleko, zakrywaj dekolt, a nie będziesz liczyć straconych lat” – śpiewał Andrzej Zaucha. I chociaż tekst piosenki autorstwa Grażyny Orlińskiej pochodzi z 1985 roku, to wciąż jest aktualny. Bo, jak przypominamy sobie, podstawowym napojem w naszym dzieciństwie było mleko. O co więc chodzi z tym mlekiem?
Mleko to bogactwo składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ten smaczny napój zawiera białka, cukry, tłuszcze, witaminy i sole mineralne. Najpowszechniej spożywane na świecie mleko krowie zawiera średnio: 87,7% wody, 3,6% tłuszczu, 0,19% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, 2,5% białka (kazeina), 0,83% białka-alfa S1 (kazeina), 0,6% białka serwatkowego, 0,3% beta-laktoglobuliny, 0,09% alfa-laktoglobuliny, 0,06% białka odpornościowego, 4,6% laktozy, 0,12% wapnia, 0,2% innych związków organicznych, 0,7% składników mineralnych.
Jeśli spożywalibyśmy tylko mleko i jego przetwory – bylibyśmy w stanie zabezpieczyć organizm przed niedoborami kaloryczno-białkowymi. Spożywanie mleka, zgodnie z zalecanymi normami, pokrywa także całkowite zapotrzebowanie organizmu na wapń – podstawowy składnik budulcowy kości i zębów. Mleko zawiera także magnez, potas, witaminy z grupy B, a zwłaszcza B1 i B2 oraz B6 i B12, jak również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E.
Wystarczy jeszcze raz zerknąć na wszystkie wymienione składniki mleka i porównać, ile trzeba by kupić tabletek, by to wszystko dostarczyć do organizmu. A wystarczy pić mleko i spożywać mleczne przetwory. Smacznie, zdrowo i dużo taniej od medykamentów.
Dużo więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się na konferencji prasowej prezentującej program „Mamy kota na punkcie mleka”. Wśród prelegentów: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, dr n. med. Irena Białokoz - Kalinowska, Agnieszka Maliszewska - Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka. Tematyka spotkania obejmie: założenia kampanii, znaczenie mleka i produktów mleczarskich w diecie oraz wpływ massmediów na aktualne wybory konsumencie.