Jesień zawita do nas podwójnie. Dlatego, że pory roku dzielimy na kalendarzowe i astronomiczne. Nie zawsze obie daty pokrywają się w tym samym terminie. Tylko jesień kalendarzowa ma stały punkt w terminarzu. W przypadku astronomicznej uzależnione jest to od Słońca, które wędruje przez tzw. punkt równonocy jesiennej. W tym roku odbędzie się to dokładnie o godzinie 3.54, dnia 23 września 2018 r. Jesień będziemy przyswajać aż do 21 grudnia. Jak nie dać się „deszczowej pogodzie”? Polecamy sprawdzone sposoby.
Sposób 1.
Korzystaj z warzyw i owoców sezonowych. Niech w kuchni zagości, dynia, cukinia, bakłażan i wszelkiego rodzaju kabaczki oraz pyszna czerwona papryka. Z tych produktów możemy wyczarować pyszne leczo lub zupy krem. Do mlecznych lub jogurtowych koktajli nie żałujcie malin, borówki, jabłek lub gruszek. Koniecznie z dodatkiem rozgrzewających przypraw jak np. imbir.
Sposób 2.
Nie wychodź z domu bez śniadania. Pierwszy posiłek dnia pewien być energetyczny i treściwy. To sprawdzony sposób na wyzwania dnia w szkole lub pracy. Najlepiej przygotować go na ciepło. Gdy brakuje nam czasu, warto ugotować owsiankę na mleku z dodatkiem cynamonu oraz świeżych owoców lub domowej konfitury. Płatki owsiane można zastąpić równie sycącą kaszą jaglaną lub pełnoziarnistym ryżem.
Sposób 3.
Wybieramy produkty zawierające witaminę D. Gdy brakuje nam Słońca, które pomaga wyprodukować w organizmie tą witaminę, wzbogaćmy dietę w mleko i produkty mleczne jak jogurt, kefir oraz maślankę oraz ser żółty. Dieta powinna zawierać jaja, oraz tłuste ryby jak makrela lub śledź.
Sposób 4.
Postaw na probiotyki. Znakomitym źródłem tych bakterii jest mleko i jego przetwory. Wzmacniają one system immunologiczny organizmu i pełnią funkcje tarczy ochronnej przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, uniemożliwiając ich namnażanie i przedostanie się do krwi. Dodatkowo wspomagają one trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii. Co więcej dostarczają cennych witamin z grupy B i minerałów jak wapń i magnez. To właśnie w prawidłowym funkcjonowaniu jelit kryje się tajemnica odporności.
Sposób 5.
Stosuj sprawdzone sposoby naszych babć. Przygotuj mleko z miodem, masłem i czosnkiem. Potrzebujesz: 2 szklanki mleka, 1 łyżeczkę masła, 1 łyżeczkę miodu i 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Po przygotowaniu produktów wlej mleko do rondelka. Następnie dodaj pozostałe składniki i podgrzej. Mikstura nie powinna się zagotować, ze względu na dodatek miodu, który pod wpływem temperatury traci swoje właściwości odżywcze. Po wypiciu napoju natychmiast kładź się do łóżka.
Więcej informacji o wartości odżywczej mleka i inspirujących pomysłów na przepisy na bazie produktów mlecznych możesz uzyskać odwiedzając stronę internetową www.kochammleko.pl prowadzoną przez Kampanię Mamy kota na punkcie mleka tworzoną przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacje Hodowców Bydła i Producentów Mleka i finansowaną z Funduszu Promocji Mleka. Przypominamy, iż cały czas trwa rekrutacja szkół podstawowych klas I-III do bezpłatnego programu „Mamy kota na punkcie mleka”. Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy w krainie mleka z kotem Mleczysławem.
Materiał sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka.
Biuro Prasowe Kampanii Mamy kota na punkcie mleka
kampania@izbamleka.pl
kampania@izbamleka.pl