W dniach 20-21.04.2017 roku w Centrum Doradztwa Rolniczego Odział w Radomiu odbyło się szkolenie nt. ”Systemy zapewnienia bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności w gospodarstwie Global GAP - dokumentacja wymagana dla wybranych działalności”, w którym uczestniczyli doradcy, przedstawicieli Izb Rolniczych, osoby zainteresowane współpracą z instytucjami wdrażającymi standard, zajmującymi się problematyką prowadzenia produkcji żywności w gospodarstwie rolnym, doradztwa w zakresie wdrażania systemów jakości żywności i związanych z tą działalnością wymagań rynkowych dla produkcji na poziomie podstawowym.
Celem naszego szkolenia było ogólne przybliżenie tematyki związanej z tym system, przedstawienie etapów wdrażania, omówienie wymagań oraz głównej istoty funkcjonowania systemu. Szkolenie zorganizowano z myślą o przyszłych inspektorach i audytorach GlobalG.A.P, którzy w swojej późniejszej pracy mogą kontrolować gospodarstwa rolne. W trakcie szkolenia uczestnicy poznali wymagania standardu oraz wymagania jakie niesie certyfikacja tego systemu.
Obecnie GLOBALG.A.P. stał się światowym systemem certyfikacji składającym się z wzajemnie powiązanych wymagań w zakresie dobrych praktyk rolniczych i produkcyjnych w szczególności obejmujących zagadnienia właściwego stosowania środków ochrony roślin, nawożenia, technik upraw, nawadniania, postępowania z odpadami, bezpieczeństwem pracowników i bezpieczeństwem środowiska. W ostatnich latach system ten sukcesywnie rozwija się i jest wdrażany przez polskich producentów rolnych. GlobalG.A.P, jest niezależnym, dobrowolnym systemem zapewniającym jakość dla produkcji pierwotnej jest on jednak wymagany m.in. przez odbiorców zagranicznych, sieci handlowe i firmy eksportujące towar za granicę. Standard obejmuje cały łańcuch produkcyjny, od wysiania lub wysadzenia roślin do gruntu, poprzez pielęgnację, zbiory płodów, aż do obsługi produktu końcowego (np.: przechowywanie, pakowanie, kondycjonowanie).
Swoimi wymaganiami obejmuje obszary działalności w gospodarstwie dotyczące:
• zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego produktów
• zdrowia i bezpieczeństwa pracy personelu
• środowiska naturalnego i bioróżnorodności
• spełnienia wymagań przepisów prawnych poprzez zastosowanie dobrych praktyk rolniczych (GAP)
• wdrożenie zasad Integrowanej Produkcji Roślinnej
• wdrożenie zasad systemu zapewnienia bezpieczeństwa żywności HACCP
• stosowanie systemu dokumentowania działań i identyfikacji produktu
Szkolenie było możliwością zdobycia specjalistycznej wiedzy na temat GlobalG.A.P jak również wymagań prowadzenia dokumentacji związanej z wytwarzaniem produktu. Wykładowcy przedstawili również dane statystyczne dotyczące liczby certyfikowanych producentów, wielkości powierzchni certyfikowanych powierzchni upraw oraz pierwszą dziesiątkę krajów z największą liczbą certyfikowanych producentów. Dane prezentujemy poniżej.
Procent certyfikowanych producentów na poszczególnych kontynentach 2014 rok.
Według podziału na poszczególne kontynenty zdecydowanie największy udział certyfikowanych producentów zajmuje Europa (72%), następnie Azja i Ameryka Łacińska (9%) i Afryka (6%).
Liczba certyfikowanych producentów
Obserwujemy systematyczne zwiększenie liczby uczestników tego systemu z 57 tys. w roku 2006 certyfikowanych producentów na świecie do ponad 137 tys. w 2014 roku.
Powierzchnia certyfikowanych produktów (bez osłon) w ha. 2014 rok.
Wśród gatunków roślin uprawnych najwięcej certyfikowanych powierzchni zajmują banany 243 tys. ha. Pierwsza dziesiątkę krajów z największą liczbą certyfikowanych producentów: 1. Hiszpania, 2. Włochy, 3. Grecja, 4. Holandia, 5. Niemcy, 6. Indie, 7. Peru, 8. Francja, 9. Belgia i 10. Chile. Jak na razie Polska nie jest sklasyfikowana, nawet w drugiej dziesiątce tego zestawienia.
Większość uczestników szkolenia zadeklarowała chęć kontynuacji szkoleń i zdobycia uprawnień inspektora lub audytora wewnętrznego standardu.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/