W dniu 12 lipca 2022 r. na polach Gospodarstwa Poznańskiej Hodowli Roślin w Nagradowicach odbył się wyjątkowy pokaz maszyn rolniczych - Żniwa i siew z Top Agrar. To plenerowe wydarzenie polowe otworzyli: Prezes Poznańskiej Hodowli Roślin w Tulcach Danuta Hądzlik, Redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek i Redaktor naczelny profi dr Artur Jakubek.
Zanim rozpoczęły się pokazy, wygłoszono kilka ciekawych prelekcji, które stanowiły pewnego rodzaju wstęp do właściwych pokazów. Mówiono między innymi o rolnictwie regenaratywnym – o tym napiszemy w oddzielnym materiale, pozyskiwaniu energii za pomocą systemów fotowoltaicznych, nowych rozwiązaniach technicznych w najnowszym prezentowanym sprzęcie podczas zorganizowanej wystawy. Działanie omówionych ulepszeń można było sprawdzić podczas pokazów.
Mimo kapryszącej aury pokazy polowe "Żniwa i siew z top agrar i profi" odbyły się planowo. Początkowo, pod dużym znakiem zapytania, były pokazy kombajnów. Przed południem była zbyt duża wilgotność spowodowana opadami deszczu w dniu poprzedzającym wydarzenie. Jednak w godzinach południowych okazało się, że można będzie je przeprowadzić.
Pokazy rozpoczęły się od zaprezentowania maszyn podczas prac związanych z siewem bezpośrednim, siewem w mulcz. Były to maszyny, które podczas jednego przejazdu wierzchnią warstwę gleby wraz z resztkami poprzedniej uprawy przygotowały do siewu i wykonały siew nie naruszając zbyt mocno jej struktury.
W kolejnym pakiecie prezentacji pokazano agregaty oparte na kultywatorach, bronach talerzowych, wałach nożowych itd. w różnej konfiguracji z możliwością wyłączenia danej sekcji maszyny w jednym agregacie z pracy. W tej części uczestnicy pokazów mogli także zobaczyć pracę pługa. Każda maszyna była podłączona do innego ciągnika o różnej mocy nawet ponad 400 KM, także z częściowym napędem gąsiennicowym zapobiegającym nadmiernemu zagęszczeniu gleby.
Bardzo ciekawą, maszyną prezentowaną podczas wydarzenia był samojezdny opryskiwacz polowy. Jest to nowość na polskim rynku maszyn rolniczych, która spotkała się na bardzo dużym zainteresowaniem rolników.
Po części uprawowej nastąpiły najbardziej oczekiwane pokazy kombajnów. Zostały zaprezentowane trzy kombajny podczas pracy. Kombajn firmy FENDT – był największym jaki prezentowano i była to jego prapremiera. Kolejnym był kombajn firmy JOHN DEERE – również sporych rozmiarów. Ostatnim kombajnem jaki można było zobaczyć był New Holland Agriculture – najmniejszy z prezentowanych. Kombajny New Holland charakteryzują się wydajnością wyznaczającą standardy, zarówno w segmencie kombajnów rotorowych, jak i konwencjonalnych. Ostatnim akcentem pokazów była balociarka firmy New Holland o bardzo dobrej wydajności i wytrzymałości, która radzi sobie bardzo dobrze na polu.
Wszystkie pokazy były opatrzone fachowym komentarzem. W trakcie pokazów jak i po można było się spotkać się przedstawicielami firm, by obejrzeć maszyny z bliska, wyjaśnić wszelkie wątpliwości, uzyskać poradę i omówić prezentowane rozwiązania. Ciekawostką i dużą atrakcją po zakończeniu głównych prezentacji maszyn była możliwość osobistego sprawdzenia maszyn na polu testowym. Tutaj najbardziej ciekawskimi okazali się młodzi przyszli rolnicy, którzy niedługo przejmą gospodarstwa od rodziców i dzieci – nawet dziewczynki. Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn, oraz firm związanych z rolnictwem. Szczególny nacisk podczas pokazów położono na rolnictwo precyzyjne oraz technologie cyfrowe wspomagające jego wdrażanie. W przyszłości technologia będzie musiała zastąpić nawozy i środki ochrony roślin. Wynika to z konieczności walki ze zmianami klimatu ujętymi w strategii Zielonego Ładu promowanej przez Komisję Europejską. W dobie rosnących kosztów ważna jest również optymalizacja każdego działania na polu. Wydaje się zatem, że rolnictwo stoi przed kolejną rewolucją technologiczną. Patrząc na maszyny będące na pokazach, można sobie zadać pytanie ile one kosztują i jak rolnik ma je finansować. W II filarze Krajowego Planu Strategicznego jest znacząco mniej środków na dotacje inwestycyjne aniżeli było to w PROW-ie. Wielkopolska Izba Rolnicza w swoim stanowisku podjętym na X WZ WIR wnioskuje o szersze ujęcie rolników w Krajowym Planie Odbudowy. Z tego programu naszym zdaniem powinny być dofinansowane zakupy innowacyjnych maszyn i technologii, które skutecznie pozwolą na zastąpienie nawozów i środków ochrony roślin i poprawią strukturę i jakość gleby. Podczas prelekcji podkreślano również znaczenie wiedzy i umiejętności rolników w zakresie nowoczesnych i precyzyjnych technologii rolniczych. Same maszyny nie wystarczą. To rolnik i jego decyzje będą miały kluczowe znaczenie na ich dobre wykorzystanie. Patrząc na koszty nowoczesnych maszyn warto również brać pod uwagę ich wspólne użytkowanie.
Wśród wystawców nie mogło zabraknąć stoiska informacyjnego Wielkopolskiej Izby Rolniczej, na którym rolnicy mogli się dowiedzieć między innymi o nowej Wspólnej Polityce Rolnej, interwencjach naszej Izby, kwestiach związanych z suszą czy ubezpieczeniami rolniczymi.
Andrzej Przepióra
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/