Pod takim tytułem w dniu 9 grudnia 2013 w Poznaniu została zorganizowana konferencja. Wielkopolska Izba Rolnicza, jako współorganizator, wraz z głównymi organizatorami: Lokalną Grupą Działania Małe Morze oraz Centrum Doradztwa Europejskiego Euro-Fundusz s.c. zaprosiły na spotkanie do Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przede wszystkim panie z Północnej Wielkopolski. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Bogdan Fleming, Dyrektor OT ARR - Andrzej Bobrowski, Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Ireneusz Kozecki, Wicedyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Wiesława Nowak oraz Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów - Barbara Czachura.
Otwierając spotkanie Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Bogdan Fleming przywitał wszystkich przybyłych gości. Szczególne słowa skierował do kobiet, bo one są wsparciem dla rolników. Dalej w krótkim wstępie podkreślił rolę Izb Rolniczych dla polskiego rolnictwa oraz powiedział o współpracy Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Izbą Rolniczą Dolnej Saksonii. Dolna Saksonia i Wielkopolska, jak stwierdził wiceprezes, są do siebie podobne między innymi pod względem obszaru i rolniczego charakteru.
W dalszej części spotkania organizatorzy przybliżyli projekt: "Zarządca w rolnictwie transfer i adaptacja niemieckiego sposobu szkolenia w rolnictwie. W Niemczech istnieje taki zawód jak "zastępca rolnika". Jest to ktoś, kto nie tylko zarządza gospodarstwem podczas nieobecności właściciela, ale też w nim pracuje i podejmuje decyzje za rolnika. Jak powiedziała pani Aneta Adamczyk z LGD "Małe Morze" - taki zastępca rolnika działa w jego imieniu np. podczas choroby, pobytu w szpitalu czy sanatorium, wykonując jego obowiązki. Aby można było wykonywać taki zawód trzeba najpierw przejść specjalistyczne przygotowanie w szerokim zakresie związanym z prowadzeniem gospodarstwa, a następnie zdać egzamin przeprowadzony przez Izbę Gospodarczą. Takiego pracownika finansuje się z niemieckiego odpowiednika kasy rolniczego ubezpieczenia społecznego. Należy opłacać z tego tytułu składki i w razie konieczności złożyć wniosek. Zarządcami mogą zostać nie tylko młodzi uczniowie kształcący się w tym kierunku, ale również osoby w wieku dojrzałym, które przejdą specjalistyczne szkolenia i warsztaty oraz zdadzą egzamin. Takie systemowe rozwiązanie pozwala uniknąć strat w gospodarstwie w wyniku np. choroby czy też pozwala właścicielowi gospodarstwa skorzystać z urlopu.
W województwie zachodniopomorskim przeprowadzony został swoistego rodzaju test na zapotrzebowanie takich osób w rolnictwie. W projekcie wzięło udział 10 osób, wśród nich była także jedna kobieta. Osoby te zostały specjalistycznie przeszkolone. Jedna z tych osób znalazła już pracę.
Następnie głos zajęła Barbara Czachura, która powiedziała o ważnej roli kobiet w środowisku wiejskim. Rola ta często nie jest doceniania. Kobiety są matkami, żonami, opiekunkami, a także liderkami społeczności wiejskiej i często organizatorkami różnych imprez. Pani Prezes podkreśliła, iż kobiety uzupełniają się ze swoimi mężami w prowadzeniu gospodarstw, gdyż to one zajmują się domowymi rachunkami i wszelką dokumentacją. Dobra dokumentacja gospodarstwa jest dzisiaj bardzo ważna, gdyż wymagana jest w wielu programach finansowanych ze środków UE.
Maciej Szłykowicz z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zwrócił uwagę na główne kierunki PROW 2014-2020. Pokreślił, że cięgle to jest tylko projekt i nie są jeszcze znane ramy finansowe.
Pani Aleksandra Ośko z Raportu Rolnego omówiła rolę mediów w przekazywaniu informacji. Wskazała także na manipulacje, jakich często dopuszczają się dziennikarze przedstawiając te same dane, ale w niekorzystnym świetle.
Dyrektor Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej Ireneusz Kozecki podsumowując spotkanie powiedział: "Nie należy dać się zwieść nieprawdziwym podpowiedziom, tylko należy zaufać własnemu rozumowi (...) Myślę, że dzisiejsze spotkanie spełniło nasze oczekiwania". Dyrektor podkreślił też zaangażowanie pracowników WIR, którzy nie zawsze trafiają na podatny grunt i często napotykają na nieprzychylne nastawienie urzędników.
Kończąc spotkanie Pan Dyrektor zadeklarował współpracę i podziękował za nowatorski wykład.
Marta Ceglarek
Biuro WIR w Poznaniu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/