W dniu 28 stycznia br. w OSP Sławsk odbyło się inauguracyjne forum rolnicze powiatu konińskiego rozpoczynające cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze”. Tegoroczna edycja Wielkopolskich Forów Rolniczych odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesława Siekierskiego, Wojewody Wielkopolski – Agaty Sobczyk oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka. W forum udział wzięło ponad 200 osób, a wśród nich byli: rolnicy, działacze samorządu rolniczego oraz organizacji rolniczych, przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, partnerzy projektu, jak również przedstawiciele redakcji, które objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Uczestników Forum powitali: Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Mieczysław Łuczak oraz Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie – Jolanta Nawrocka. We wstępie Prezes WIR podkreślił, że to już XVIII edycja forów podczas których instytucje okołorolnicze dzielą się z rolnikami najważniejszymi informacjami potrzebnymi do codziennego funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Prezes przekazał także, że obecnie rolnicy muszą mierzyć się z takimi problemami jak ASF, ptasia grypa, choroba niebieskiego języka. Dodał również, że w ostatnich latach Wielkopolska boryka się z suszą, stąd Wielkopolska Izba Rolnicza chce uporządkować wszystkie sprawy związane z gospodarką wodną i przygotowała Wielkopolski program walki z suszą, którego celem głównym jest zwiększenie retencji wody.
Oficjalnego otwarcia Forum dokonali Starosta Koniński – Katarzyna Fryza oraz Wójt Gminy Rzgów – Grzegorz Matuszak.
W Forum udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Michał Kołodziejczak, Senator Leszek Galemba, Posłowie na Sejm RP: Ryszard Bartosik, Zbigniew Dolata oraz Tadeusz Tomaszewski. Obecni byli także: Prezes Zarządu KRIR – Wiktor Szmulewicz, Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Izabela Mroczek – Dyr. Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Dyrektorzy instytucji rolniczych takich jak: ARiMR, Inspekcji Pracy, Weterynarii, WIORiN, TUW, CDR, OSCh-R, PGW Wody Polskie i wielu innych. Obecni byli także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, gminnych, ale przede wszystkim delegaci i rolnicy powiatu konińskiego.
Obecni na spotkaniu posłowie i zaproszeni goście przekazali, że popierają ideę organizacji Wielkopolskich Forów Rolniczych. Zauważyli, że obecnie jest mnóstwo problemów w rolnictwie: spadek opłacalności produkcji rolniczej, pryszczyca, zagrożenie związane z przystąpieniem Ukrainy do struktur UE, Zielony Ład, umowa o wolnym handlu między krajami UE, a Mercosur. Według ich należy działać wspólnie – bez podziałów politycznych i rozwiązywać na bieżąco nurtujące rolników problemów. Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy. To właśnie nasza – Polska żywność jest powodem do dumy.
Jeszcze przed rozpoczęciem części merytorycznej spotkania uhonorowano Mariusza Tatkę – Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu najwyższym odznaczeniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej - medalionem imienia dr Aleksandra hr. Szembeka. To prestiżowe wyróżnienie nadaje Wielkopolska Izba Rolnicza i jest ono formą uznania dla osób zaangażowanych w rozwój rolnictwa oraz wielkopolskiej wsi.
Pierwszym z prelegentów podczas inauguracyjnego forum był dr Andrzej Przepióra – Zastępca Dyrektora Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który przedstawił uczestnikom spotkania analizę rynkową i założenia programu wodnego opracowanego przez WIR.
Głównym punktem forum rolniczego był panel dyskusyjny. Prelegentami byli: Michał Kołodziejczak – Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Mieczysław Łuczak – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Mariusz Tatka – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu. Podczas panelu rolnicy zadawali pytania. Dotyczyły one między innymi problemu błędnie działającej aplikacji suszowej. Pojawiają się ogromne rozbieżności, co do wyliczeń, gdyż protokoły nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Pojawia się mnóstwo sytuacji, w których aplikacja pokazuje, że na danym terenie susza nie wystąpiła, a w rzeczywistości straty na polu sięgają rzędu 60-80%. Rolnicy zwrócili także uwagę, że pojawiają się problemy już na starcie m.in. z logowaniem, zawieszaniem się aplikacji. Dodali również, iż należy zmienić obowiązujące przepisy, aby możliwe było wniesienie odwołania się od wyliczeń przez rolników. Prelegenci zgodnie podkreślili, że aplikacja działa nie tak, jak powinna i ich zdaniem należy rozważyć powrót w kwestii szacowania strat przez gminne komisje klęskowe.
Rolnicy wyrażali także obawę związaną z umową o wolnym handlu z krajami Mercosur. Umowa doprowadzi do sytuacji, w której to rolnicy europejscy stracą przewagę konkurencyjną na rynku w stosunku do krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie ze względów klimatycznych oraz ekonomicznych produkcja żywności jest znacznie tańsza. Dodatkowo, odbywa się ona niezgodnie z wysokimi standardami europejskimi, które muszą spełniać europejscy producenci. Minister przekazał, że ta umowa nie jest bezpieczna dla konsumentów i rolników. Polski Rząd negatywnie odniósł się do tej umowy i robi wszystko, żeby zebrać koalicję blokującą w Unii Europejskiej.
Podczas forum poruszany był także temat pryszczycy, która pojawiła się w Niemczech. Obecni na spotkaniu rolnicy oczekują tymczasowego zamknięcia granicy. Zdaniem rolników działania podejmowane przez władze krajowe są całkowicie niewłaściwe do skali zagrożenia. Minister wyraził obawy związane z tą chorobą i poinformował, że przekaże Ministrowi Finansów oraz Premierowi informacje o możliwych konsekwencjach finansowych związanych z wystąpieniem tej groźnej choroby w Polsce. Podczas dyskusji zapytano Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Mieczysława Łuczaka o nastroje wielkopolskich rolników i z czym obecnie oni muszą się mierzyć. Prezes podkreślił, że obecnie należy zadbać o produkcję zwierzęcą, ponieważ tendencja w tym kierunku produkcji jest coraz niższa. – w naszym województwie występuje 33% całkowitej produkcji trzody chlewnej. Prezes zwrócił również uwagę na ogromne zagrożenie ze strony ASF, który od 2014 roku występuje w Polsce, a nie możemy sobie z nim poradzić. Prezes dodał, że w 2024 roku na 44 ogniska ASF, aż 23 wystąpiły w województwie wielkopolskim. Podkreślił również, że ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu i Rząd musi zrekompensować rolnikom utracone dochody wynikające z różnicy cen żywca w strefie czerwonej i różowej, gdzie cena jest zdecydowanie niższa niż cena rynkowa – o to wielokrotnie WIR wnioskuje. Pytano również Mariusza Tatkę o to, jak rolnicy mogą wyrównywać poziom podstawowej płatności obszarowej. Dyrektor CDR odpowiedział, że przede wszystkim do każdego gospodarstwa należy podejść indywidualnie, gdyż sytuacja każdego rolnika jest inna. Odniósł się także do ekoschematów i wskazał, że nie są one dla każdego. Istotną kwestią jest doradztwo i należy skonsultować z doradcą, czy damy sobie radę z prowadzeniem danego ekoschematu itp.
Podczas forum poruszony był także temat ładu przestrzennego w gminach. Prezes Szmulewicz podkreślił, że do końca 2025 roku każda gmina musi uchwalić plan ogólny, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ma to związek z reformą planowania przestrzennego. Podkreślił, że wieś jest przede wszystkim miejscem produkcji rolnej. Konieczne jest kierowanie się rozsądkiem i rozwagą przy wyznaczaniu granic obszarów uzupełniania zabudowy w planie ogólnym gminy, aby ograniczyć i zażegnać ewentualne przyszłe konflikty między ludnością napływową z miast, a miejscowymi rolnikami. Koniecznym jest również, aby przypilnować interesów rolników, a plany były uzgodnione z miejscową Izbą Rolniczą.
Podczas forum wystąpienie miał także powiatowy lekarz weterynarii w Koninie Roman Krej, który przedstawił aktualną sytuację oraz działania zapobiegawcze przed ASF oraz chorobą niebieskiego języka na terenie województwa wielkopolskiego i powiatu konińskiego.
Temat fumigantów przybliżył po. Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Radosław Grychowski. Prelegent przypomniał uczestnikom spotkania, że środki ochrony roślin przeznaczone do fumigacji mogą być stosowane wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych posiadających szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Prelegent dodał, że środki ochrony roślin przeznaczone do fumigacji nie mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych i w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie oraz zwierzęta gospodarskie lub domowe. Na koniec prelegent zaapelował, aby kupować preparaty z legalnych źródeł.
Podczas forum rolnicy mieli także możliwość odwiedzenia stosik informacyjnych, gdzie mogli zasięgnąć porad w indywidualnych sprawach. Stoiska przygotowały następujące instytucje: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Stacji Chemiczno-Rolniczej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Banków: LBS w Rzgowie, BNP Paribas, Santander oraz Banku Spółdzielczego w Koninie.
Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej kieruje serdeczne podziękowania dla sponsorów i instytucji wspierających: Starostwa Powiatowego w Koninie, Gminy Rzgów, Wspólnot Gruntowych Wsi Sławsk, Osiecza i Barłogi oraz Banków: Spółdzielczego w Koninie, LBS w Strzałkowie z siedzibą w Rzgowie oraz Santander Bank w Koninie. Ogromne podziękowania za duży wkład w organizację forum dla OSP w Sławsku oraz dla Pań ze Stowarzyszenia KGW w Sławsku za przygotowanie pysznego poczęstunku dla uczestników spotkania.
Opracowanie:
Elżbieta Bryl
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/