W dniach 24 i 25 listopada na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyły się głosowania nad rozporządzeniem Komisji Europejskiej, które miało dotyczyć wprowadzenia procedury zakazu używania amunicji śrutowej ołowianej na ternach podmokłych, a 2 grudnia br. upłynął termin potwierdzenia stanowiska Polski w tej kwestii.
Jak podkreślają myśliwi, dążenia określone w dokumencie są zasadne i popierane przez Europejską Federację Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody (FACE), której członkiem jest Polski Związek Łowiecki. Jednak rozporządzenie w przyjętym kształcie posiada liczne błędy prawne i merytoryczne, które wpływają na negatywną ocenę jego przyjęcia.
Jedną z wad tego aktu prawnego jest automatyczne domniemanie winy. Polski Związek Łowiecki oraz inne organizacje wskazują, że w myśl przyjętych zapisów myśliwy, strzelcy sportowi, będący w posiadaniu amunicji śrutowej ołowianej w zasięgu terenów podmokłych będą automatycznie uznawani za winnych łamania rozporządzenia, a tym samym nie będzie możliwości prawnej do milczenia. I tutaj dochodzimy do drugiego poważnego błędu rozporządzenia KE, jakim jest definicja terenu podmokłego, który określony został jako teren nawet tymczasowo pokryty wodą, bez względu na jego wielkość. Zdaniem PZŁ „powoduje to kuriozalną sytuację, w której może się znaleźć obywatel, ponieważ nie będzie on w stanie stwierdzić, czy obecnie przebywa na terenie podmokłym, czy też nie.” W przyjętym rozporządzeniu KE wyznaczono również 100 metrowe „strefy buforowe”, które zabraniają używania, ale również przenoszenia ołowianego śrutu przez „podmokłe” tereny. Zakaz spowoduje poważne problemy z przestrzeganiem przepisów i egzekwowaniem prawa.
W akcję zatrzymania procesu wprowadzania zakazu zaangażowała się również Fundacja Polska Grupa Łowiecka, która wystąpiła do ministerstw Rozwoju oraz Sprawiedliwości o merytoryczne wsparcie wstrzymania procedury. W treści pism kierowanych przez Zarząd Fundacji czytamy, że „Komisja Europejska zignorowała opinię swojej własnej agencji naukowej co doprowadziło do naruszenia zasady proporcjonalności, wskazanego wyżej domniemania niewinności, co naszym zdaniem skutkuje przekroczeniem przez Komisję Europejską uprawnień wykonawczych poprzez nałożenie nowego obowiązku na „konsumentów” oraz zasady pewności prawa.”
Rozporządzenie Komisji Europejskiej zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia REACH zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE na początku grudnia i wejdzie w życie dwadzieścia dni po jego opublikowaniu, a okres „przejściowy” będzie trwał 24 miesiące.
Barbara Idczak
Z autorem można skontaktować się poprzez adres email: b.idczak@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/