Tegoroczna wystawa zgromadziła 52. hodowców, którzy zaprezentowali 160 sztuk bydła. – Zwierzęta przedstawiają nie tylko wspaniały typ mleczny, lecz także wysoki potencjał produkcyjny – powiedział wiceminister Butra i przypomniał, że od roku 2006, gdy Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przejęła zadania związane z prowadzeniem oceny wartości użytkowej bydła mlecznego liczba krów objętych oceną wzrosła o 30 proc. do 643 tysięcy, których przeciętna wydajność wyniosła w ubiegłym roku 7135 kg mleka o zawartości 4,12 proc. tłuszczu i 3,30 proc. białka. Wiceminister dodał, że stado krów, którymi opiekuje się PFHBiPM, wyprodukowało w 2011 roku 4,5 mld kg mleka, co stanowi prawie połowę surowca skupowanego przez przemysł mleczarski.
Witając uczestników wystawy w imieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, sprawującego patronat honorowy nad VII OWBH w Sielinku, wiceminister Andrzej Butra podkreślił, że prezentowane na niej zwierzęta mogłyby uczestniczyć w najważniejszych wystawach europejskich z dużymi szansami na sukces. Rangę Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego podkreśla fakt, że do oceny zwierząt zapraszani są sędziowie z zagranicy, co zwiększa niezależność i obiektywizm oceny. W tym roku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zaprosiła sędziego klasy międzynarodowej z Danii Erica Hansena. Nie krył on uznania dla jakości polskiej hodowli. Podkreślił szczególnie wysoki poziom hodowlany zaprezentowanych jałówek.
Zwieńczeniem wystawy był wybór trzech superczempionek wystawy, czyli najpiękniejszych zwierząt wśród krów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, jałówek tej samej rasy oraz wśród krów ras kolorowych: polskiej czerwonej, simentalskiej i jersey. Superczempionką wśród krów została 7-letnia Janet 58, wyhodowana w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Dębołęce. Superczempionką wśród jałówek wybrano Ondrę 29 z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach. A za najpiękniejszą wśród ras kolorowych sędzia uznał krowę rasy jersey Jeżynę 44 ze Stadniny Koni w Michalowie.
Wybór superczempionek odbywał się przy wypełnionych szczelnie trybunach, w akompaniamencie oklasków. Świadczy to o dużym zainteresowaniu rozwojem hodowli bydła mlecznego, która stała się jedną z najważniejszych gałęzi polskiego rolnictwa.
Źródło:
http://www.minrol.gov.pl