17 marca 2014 r. w Warszawie odbyło się XII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji. Jednym z głównych tematów obrad był afrykański pomór świń (ASF). Na spotkanie został zaproszony Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek, który przedstawił działania podjęte przez Inspekcję po wykryciu ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski oraz zapewnił, że w tym zakresie Inspekcja zrobiła wszystko to do niej należało. Pomimo wyjaśnień Głównego Lekarza Weterynarii, członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych wyrazili swoje niezadowolenie z efektów pracy GIW. W Opinii KRIR niezrozumiałe jest wyznaczenie tak dużej strefy buforowej. Zwrócili uwagę Ministrowi Związkowi, że najbardziej zainteresowani tą sprawą, czyli rolnicy, zostali pozostawieni bez żadnej informacji przez blisko miesiąc czasu.
W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych uchwałą przyjęła na posiedzeniu stanowisko w sprawie afrykańskiego pomoru świń, w którym żąda od Rządu RP:
- objęcia polskich producentów trzody chlewnej specjalną pomocą finansową na terenie całego kraju w celu likwidacji skutków, niezawinionej przez rolników, sytuacji na rynku wieprzowiny;
- jak najszybszego wydania odpowiednich przepisów prawnych dla udzielenia pomocy finansowej polskim rolnikom zarówno przez Komisję Europejską, jak i przez Rząd Polski wobec informacji o zgodzie Komisarza ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich D. Ciolosa o wprowadzeniu na terenie objętym ograniczeniami rekompensat dla producentów trzody chlewnej;
- jak najszybszego uruchomienia skupu wieprzowiny ze strefy buforowej i wyznaczenia zakładów ubojowych do jego przeprowadzenia, po odpowiednich cenach (spadek cen, z 6,20 – 5,70 zł za kg do poziomu 4,0 – 3,60 zł za kg) i natychmiastowego przedłożenia Izbom Rolniczym harmonogramu działań w tym zakresie;
- przeprowadzenia szerokiej kampanii medialnej dla społeczeństwa, że spożycie mięsa wieprzowego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi;
- podjęcia działań dyplomatycznych, które mogłyby wpłynąć na uregulowanie rynku wewnętrznego i zewnętrznego;
- podjęcia odpowiednich kroków w celu zredukowania populacji dzików, która w ostatnim czasie znacznie się zwiększyła.
- ponownego wyznaczenia i zdefiniowania obszaru zakażonego. Rząd Polski powinien zabiegać, aby KE zmniejszyła obszar zakażenia ustanowiony 18 lutego br.
Ponadto, w trakcie posiedzenia przyjęto jeszcze dwie uchwały: w sprawie zatwierdzenia porozumienia zawartego dnia 9 grudnia 2013 r. w Radzikowie pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym oraz w sprawie zatwierdzenia porozumienia zawartego pomiędzy Krajową Radą Izb Rolniczych a wojewódzkimi izbami rolniczymi dotyczącego powołania Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych.
W posiedzeniu wziął również udział nowo powołany Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, który zapowiedział ponowny przegląd projektu PROW 2014-2020 opracowany przez poprzedniego Ministra. Poinformował także, że ruszył już wykup trzody chlewnej ze strefy buforowej i kolejne firmy podejmą się tego zadania. Powiedział również o zmianie wniosku w sprawie zdjęcia nadwyżki wieprzowiny z dwudziestu tysięcy ton na czterdzieści tysięcy, a także, że wystąpi do Komisji Europejskiej w sprawie dookreślenia statusu gospodarstw strefy buforowej.
Oprócz Ministra Sawickiego w spotkaniu udział wzięli: Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross, Zastępca Prezesa ARiMR Jarosław Sierszchulski, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w ARiMR Renata Mantur oraz Zastępca Dyrektora Zespołu Gospodarowania Zasobem ANR Anna Zając-Plezia i Kierownik Sekcji Kształtowania Przestrzeni w Zespole Gospodarowania Zasobem ANR - Tomasz Zagórski.
W trakcie dyskusji poruszono m.in. temat wypłat płatności bezpośrednich dla gospodarstw z terenów objętych strefą buforową, zmian w realizacji programu rolnośrodowiskowego, a także regulacji prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi.
Zobacz galerię zdjęć >>>