We wtorek 28 czerwca br. odbyło się drugie w tym roku, a pierwsze od zniesienia pandemii, stacjonarne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Stałym członkiem Rady jest Dyrektor Biura WIR Grzegorz Wysocki. Poprowadził je Pan Profesor Józef Orczyk – Przewodniczący Rady. W spotkaniu uczestniczył również Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.
Na początku posiedzenia, Rada zapoznała się z prezentacją na temat opinii szkolnych doradców zawodowych dotyczącą lokalizacji i dostępności przestrzennej szkół w wyborach edukacyjnych ucznia. Przedstawiła ją Olga Kaczmarek – Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu. W toku prezentacji przedstawiony został raport z ankiet przeprowadzanych podczas spotkań ze szkolnymi doradcami zawodowymi w ramach programu "Na starcie do kariery".
W badaniu wzięli udział szkolni doradcy zawodowi będący uczestnikami programu „Na starcie do kariery” – zarówno ze szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. W okresie od października do listopada 2021 roku zebrano 72 ankiety. Wśród ankietowanych było 44 doradców zawodowych pełniących tę funkcję w szkole podstawowej, 22 w szkole ponadpodstawowej i 6 doradców pełniących tę funkcję zarówno w jednym, jak i w drugim typie szkoły.
W jednym z pytań kwestionariusza ankiety zapytano szkolnych doradców, w jakim procencie na skali od 0 do 100%, w ich opinii, lokalizacja szkoły względem miejsca zamieszkania ucznia, jest czynnikiem determinującym wybór placówki edukacyjnej.
W opinii ankietowanych doradców zawodowych ze szkół podstawowych, lokalizacja szkoły względem miejsca zamieszkania ucznia, na skali od 0 do 100%, jest czynnikiem determinującym wybór:
- szkoły podstawowej na poziomie 81%,
- szkoły ponadpodstawowej na poziomie 58%.
W opinii ankietowanych doradców zawodowych ze szkół ponadpodstawowych, lokalizacja szkoły względem miejsca zamieszkania ucznia, na skali od 0 do 100%, jest czynnikiem determinującym wybór:
- szkoły podstawowej na poziomie 85%,
- szkoły ponadpodstawowej na poziomie 51%.
Zapytano również ankietowanych o rodzaj motywacji jaki, w ich opinii, wpływa w praktyce na wybór szkoły podstawowej.
Motywacja do wyboru szkoły podstawowej, w opinii ankietowanych pełniących funkcję doradcy w szkole podstawowej, przedstawiała się następująco:
- Dogodna lokalizacja względem miejsca zamieszkania.
- Decyzja rodziców.
- Dobra renoma szkoły.
- Rodzeństwo uczęszcza do tej szkoły.
- Szkoła należy do rejonu.
- Dobry dojazd środkami komunikacji publicznej.
- Pozytywne opinie kolegów, koleżanek uczęszczających do danej szkoły.
- Szkołę wybrali również koledzy, koleżanki dziecka.
- Atrakcyjna oferta zajęć dodatkowych.
- Duże możliwości rozwoju indywidualnego ucznia oferowane przez szkołę.
Ponadto zapytano ankietowanych o rodzaj motywacji jaki, w ich opinii, wpływa w praktyce na wybór szkoły ponadpodstawowej.
Motywacja do wyboru szkoły ponadpodstawowej, w opinii ankietowanych pełniących funkcję doradcy w szkole ponadpodstawowej przedstawia się następująco:
- Dobra renoma szkoły
- Pozytywne opinie kolegów, koleżanek uczęszczających do danej szkoły.
- Szkołę wybrali również koledzy, koleżanki dziecka.
- Duże możliwości rozwoju indywidualnego ucznia oferowane przez szkołę.
- Dobry dojazd środkami komunikacji publicznej.
- Dogodna lokalizacja względem miejsca zamieszkania.
- Atrakcyjna oferta zajęć dodatkowych.
- Rodzeństwo uczęszcza do tej szkoły.
- Decyzja rodziców.
W podsumowaniu prezencji profesor Józef Orczyk podsumował stwierdził, że lokalizacja szkół jest bardzo ważna, bo najbardziej determinuje wybory uczniów.
Następnie WRRP w Poznaniu zapoznała się z raportem na temat sytuacji obywateli Ukrainy na wielkopolskim rynku pracy.
Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego 2022 r. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy na takich samych zasadach jak dla obywateli RP. Rejestrować się mogą również osoby powyżej 60 roku życia w przypadku kobiet i mężczyźni powyżej 65 roku życia.
Mimo dużego napływu uchodźców, Powiatowe Urzędy Pracy w Wielkopolsce nie odnotowały zwiększonej rejestracji osób bezrobotnych. Należy jednak pamiętać, że uchodźcy nie mają obowiązku rejestrować się jako osoby bezrobotne. Dostęp do opieki medycznej mają oni zapewniony mocą ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Podobnie, rejestracja nie jest konieczna, aby skorzystać z ofert pracy czy podjęcia zatrudnienia. Obecnie na ok. 44 tys. bezrobotnych w Wielkopolsce, zaledwie 2.371 osób to obywatele Ukrainy, wśród których 93% stanowią kobiety. Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy potwierdzili fakt, że niewielki procent uchodźców aktywnie poszukuje pracy. Wielu z nich ma przekonanie, że pobyt w Polsce to tylko okres przejściowy w ich życiu, nie myślą o dłuższym pobycie, a wielu już wróciło do Ukrainy.
Zatrudnienia uchodźców z Ukrainy odbywa się głównie za pomocą nowej, jeszcze bardziej uproszczonej formy zatrudnienia obywateli Ukrainy, tj. powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności. Pracodawca ma obowiązek zgłosić fakt podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy korzystającego ze swobodnego dostępu do rynku pracy do powiatowego urzędu pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. Takich powiadomień w okresie od 24.02.2022 r. do dziś w całej Wielkopolsce było prawie 24 tys., choć nie dotyczy to tylko uchodźców, ale również tych, którzy przebywali w Polsce już wcześniej, a skorzystali z tego rozwiązania.
Prawie połowa osób rejestrujących się w Powiatowych Urzędach Pracy nie deklaruje żadnego zawodu. Osoby te szukają prostych zajęć typu sprzątanie. Sporo osób nie podejmuje aktywności zawodowej, ponieważ albo korzystają z rządowego wsparcia 40 zł/dzień, albo też opiekują się dziećmi.
W podsumowaniu należy stwierdzić, że masowy napływ uchodźców z Ukrainy nie przełożył się na zwiększenie liczby rąk do pracy i nadal wiele branż boryka się z problemem braku pracowników. Dodatkowo sytuację skomplikował duży odpływ mężczyzn w wieku poborowym, którzy musieli wrócić do obrony kraju.
W kolejnym punkcie obrad Pan Wojciech Kruk, Prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej omówił temat „Elastyczny czas pracy jako forma organizacji czasu pracy w obliczu zmian gospodarczych”. W swoim wywodzie przedstawił założenia ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie gospodarowania czasem pracy w zakładach pracy. W toku dyskusji Członkowie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu poprali te rozwiązania, które są szczególnie wyczekiwane przez pracowników, a zwłaszcza kobiety. W ciągu 2 tygodni zostanie wypracowane stanowisko WRRP w tej sprawie.
Na koniec posiedzenia Członkowie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu przyjęli do informacji Raporty i opracowania WUP w Poznaniu:
- Bezrobotni z niepełnosprawnością w Wielkopolsce w 2021 r.
- Zwolnienia grupowe w Wielkopolsce w 2021 r.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki, na podstawie materiałów Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/