W dniach 24-27 września 2024 r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zorganizowało wyjazd studyjny nt.: ,,Współpraca Producentów Rolnych sposobem na rozwój Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”. Wyjazd został zrealizowany w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).
Współpraca to wspólne działanie w grupie, które może przybierać wiele różnorodnych form, uwzględniając różny stopień intensywności oraz integracji, począwszy od grup producentów rolnych i organizacji poprzez lokalne grupy działania, po stowarzyszenia.
W szkoleniu udział wzięło łącznie 25 uczestników, w tym: rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, doradcy rolniczy, nauczyciele szkół rolniczych, studenci, pracownicy ARiMR.
Pierwszego dnia odbyła się wizyta w siedzibie firmy AGRO INTEGRACJA w Kuklinowie. Prezes firmy Wojciech Styburski przedstawił swoje doświadczenia w zakresie zakładania grup producentów rolnych, budowania grup operacyjnych EPI na rzecz innowacji oraz wdrażania projektów. W trakcie spotkania zadawano liczne pytania na temat możliwości rozwoju współpracy i mieszkańców obszarów wiejskich. Następnie, pani Jana Andryskova z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wspomniała o kolejnej edycji kursu pn.: ,,Akademia Produkcji Prosiąt”, którego celem jest kształcenie ekspertów w zakresie rozrodu świń i odchowu prosiąt. Kurs dedykowany jest wszystkim osobom posiadającym wykształcenie wyższe lub średnie kierunkowe i co najmniej rok doświadczenia produkcyjnego. Na terenie firmy prowadzony jest także sklepik z produktami AgroIntegracja Healthy Food, które można było skosztować.
Drugiego dnia grupa odwiedziła gospodarstwo rolne Pana Bartłomieja Pliczko w Woźnikach. W gospodarstwie działa Inkubator Przetwórstwa Lokalnego, w którym rolnik lub inny właściciel surowców roślinnych może rozpocząć ich przetwarzanie, korzystając z maszyn, urządzeń oraz doradztwa oferowanego przez podmiot prowadzący inkubator. W gospodarstwie był też czas, by poznać działalność lokalnej Grupy działania – Brynica to nie granica. Dyrektor biura – pan Grzegorz Gawroński opowiedział o działalności stowarzyszenia oraz o współpracy z lokalnymi firmami i rolnikami.
Kolejnym punktem programu było gospodarstwo rolno-pasieczne Państwa Flakus – Sezonowo-Lokalnie-Naturalnie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji miodów klasycznych, miodów z dodatkami, syropów kwiatowych i owocowych, a także konfitur. Cała sprzedaż prowadzona jest w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Kolejne dni wyjazdu grupa spędziła w Rzuchowej w Centrum Produktu Lokalnego. Gości przywitał Pan Jan Czaja, który opowiedział o działalności Stowarzyszenia. Przedstawione zostały również przykłady działań dobrych praktyk w zakresie współpracy rolników i skracania łańcucha dostaw w tym prowadzenia działalności gospodarczej. Pan Jan przedstawił projekty: „Paczka OdRolnika i „ENOTarnowskie” oraz omówił możliwości współpracy grup operacyjnych w ramach KŁŻ.
Po wykładach nadszedł czas na zwiedzanie malowniczych winnic działających w ramach projektu „ENOTarnowskie”. Winnice te, rozciągające się na łagodnych wzgórzach, były prawdziwym ukłonem w stronę natury i tradycji winiarskiej regionu. Właściciele Winnic: Janowice, Dąbrówka, Uroczysko pełni pasji, opowiadali o tajnikach uprawy winorośli, a także o tym, jak wino staje się coraz ważniejszym elementem lokalnej gospodarki.
Wizyta była połączona z degustacją wina, w której uczestnicy mogli spróbować delikatnych białych win, wytrawnych czerwonych, a także aromatycznych win różowych, których smak idealnie współgrał z lokalnymi przekąskami. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali, jak produkcja wina wpływa na rozwój przedsiębiorczości w regionie.
Szkolenie było nie tylko okazją do poznania konkretnych przykładów współpracy i przedsiębiorczości na terenach wiejskich, ale także prawdziwą ucztą dla ducha i ciała.
Uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę i wyjechali pełni inspiracji z nowymi pomysłami oraz przekonaniem, że współpraca rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich pozwala na osiągnięcie wymiernego efektu w postaci budowania konkurencyjnej pozycji na rynku, poprawie wyników ekonomicznych, a także realizacji przedsięwzięć rozwojowych i inwestycyjnych.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/