W dniu 5 września 2023 r. odbyła się konferencja pn.: „Współpraca Producentów Rolnych sposobem na rozwój Rolnictwa i Obszarów Wiejskich” zorganizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu. Konferencja została przeprowadzona w formule mieszanej: stacjonarnie w hotelu Mercure w Poznaniu oraz w formie transmisji online.
W wydarzeniu łącznie (stacjonarnie oraz zdalnie) uczestniczyło około 200 osób (rolnicy, doradcy rolniczy, przedstawiciele grup producenckich, mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele nauki, brokerzy innowacji, przedstawiciele KOWR, ARiMR, Izb Rolniczych, przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych).
Konferencję otworzyli: Pan Ireneusz Drozdowski – Dyrektor CDR w Brwinowie oraz Pan Mariusz Tatka – Dyrektor CDR w Brwinowie O. w Poznaniu, podkreślając, że temat konferencji nie jest przypadkowy. Współpraca rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich pozwala na osiągnięcie wymiernego efektu rynkowego w postaci budowania konkurencyjnej pozycji w łańcuchu wartości i realizowanych wspólnie przedsięwzięć.
Konferencja obejmowała obrady plenarne oraz debatę, która dotykała tematyki korzyści osiąganych ze współpracy rolników.
Pierwszą prelekcję pt.: „Możliwość współpracy w rolnictwie i na obszarach wiejskich" wygłosiła Pani prof. Joanna Kobus-Cisowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas której zaprezentowała aktualnie realizowane projekty w ramach działania WSPÓŁPRACA w zakresie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich do praktyki.
Kwestię Współpracy w ramach Grupy Producentów Rolnych przedstawiła Pani Monika Przychodzka – prezes Grupy Producentów Rolnych „Qjawskie Mleko”, która podczas swojego wystąpienia wskazywała, że konieczne jest bardziej kompleksowe podejście obejmujące nie tylko bezpośrednie wsparcie finansowe, ale również lepsze doradztwo i marketing. Wskazała, że bardzo ważną korzyścią organizowania się w grupy jest to, że łatwiej można dotrzeć do potencjalnych odbiorców aniżeli w pojedynkę.
Temat pt.: „Współpraca w ramach Lokalnej Grupy Działania” przedstawiła Pani Magdalena Ciołek z Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. Dużo uwagi poświęciła działalności LGD w latach 2014-2023, które zdominowały działania o charakterze inwestycyjnym podkreślając, że nadchodzący okres programowania 2023-2027 będzie skoncentrowany na animacji lokalnej społeczności i tworzeniu marki wyróżniającej dany region.
Temat pt.: „Współpraca w ramach Klasteringu – Inkubator Przedsiębiorczości” przedstawiły Panie Anna Połczyńska oraz Agata Bieńczak z Sieci Badawczej Łukasiewicz - PIT, podkreślając, że organizacje klastrowe, jak i grupy producentów rolnych powinny ze sobą współpracować, chcąc osiągnąć szybszy rozwój i lepsze wyniki finansowe.
Ostatni z serii wykładów dotyczących szeroko pojętej współpracy przedstawił Pan Paweł Jaruga prezes Spółdzielni Rolników „Lubelska Porzeczka”. Pan Paweł opowiedział o funkcjonowaniu spółdzielni rolników „od podszewki”. Wskazał możliwości i kierunki rozwoju oraz jakich błędów powinny unikać nowopowstałe spółdzielnie.
W ramach konferencji odbyła się debata na temat:: „Formy współpracy w rolnictwie i na obszarach wiejskich – czy da się osiągnąć sukces?
W debacie wzięli udział:
Magdalena Ciołek - Turkowska Unia Rozwoju T.U.R.
Monika Przychodzka - prezes Grupy Producentów Rolnych „Qjawskie Mleko”
Anna Połczyńska – Sieć Badawcza Łukasiewicz
Jan Babczyszyn – Instytut Skrzynki
Agata Zajda-Sipa – Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Debatę poprowadził Pan Grzegorz Cetner z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O. w Poznaniu, podkreślając, że aby zacząć jakąkolwiek formę współpracy musimy zacząć od siebie. Nie można myśleć tylko o wsparciu finansowym z tego tytułu, wtedy ta integracja się nie uda.
Uczestnicy debaty wymieniali liczne przykłady owocnej współpracy, ale także wspominali o napotykanych trudnościach, jakie przechodzili i sukcesach, jakie osiągnęli. Podkreślali jak istotną funkcję pełnią opiekunowie i liderzy. Ponadto, zwrócili uwagę na to, jak ważne jest doradztwo i wsparcie, m.in. z ośrodków doradztwa rolniczego.
Po południu na przykładzie Grupy Operacyjnej GENDROB przedstawiono innowacyjny projekt pt.: ,,Doskonalenie polskiej populacji kur nieśnych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych i biotechnologicznych”.
Dla potrzeb realizacji projektu utworzona została Grupa Operacyjna „GENDROB” w składzie: Instytut Zootechniki PIB – lider grupy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Zarodowa Fermę Kur „RSZEW” Sp. z o.o. w Konstantynowie Łódzkim oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu.
Głównym celem operacji było doskonalenie genetyczne populacji polskich kur nieśnych, tak aby polscy hodowcy, w warunkach postępującej globalizacji, byli w stanie skutecznie konkurować z zagranicznymi koncernami hodowlanymi i mogli odgrywać znaczącą rolę na rynku krajowym i zagranicznym.
Konferencja została zrealizowana w ramach działań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu i zapraszamy na kolejną edycją konferencji „Współpraca Producentów Rolnych” już za rok
Materiały konferencyjne oraz fotorelacja dostępne są na stronie konferencji: https://wspolpraca.mk-events.pl/