Światowy Dzień Gleby, obchodzony 5 grudnia, został ustanowiony z inicjatywny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Celem tego święta jest podniesienie świadomości na temat bardzo istotnej roli i kluczowego znaczenia gleby w naszym życiu. Tegoroczny Dzień Gleby odbywa się pod hasłem „Gleby i rośliny strączkowe, symbioza dla życia (ang: „Soils and pulses, a symbiosis for life„).
Gleba od zawsze dostarcza ludziom żywość oraz jest podstawowym elementem środowiska naturalnego. Czy wiesz, że?
Gleba składa się w 45% z minerałów, 25% z wody, 25% z powietrza oraz 5% z materii organicznej.
Aby wytworzyć 1 cm gleby, potrzebne jest niemal 1000 lat. Oznacza to, że jest ona zasobem praktycznie nieodnawialnym, ponieważ jej degradacja i utrata jest niemożliwa do odzyskania w ciągu ludzkiego życia.
Według badań 33% naszej gleby jest zdegradowane, a każdego roku 50 000 km2 gleb przepada.
Co godzinę w Europie 11 hektarów gleb zostaje „szczelnie zamkniętych” pod powierzchnią rozszerzających się miast
95% naszej żywności pochodzi z naszej gleby, jednak 1/3 tej żywności trafia do kosza
W jednej łyżeczce zdrowej gleby jest więcej żywych organizmów niż ludzi na ziemi
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. Realizuje różnorodne zadania i projekty mające na celu kompleksową informację
i edukację użytkowników środków ochrony roślin na temat bezpieczeństwa ich stosowania. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR i w imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) prowadzi również ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „W ochronie koniecznej”. Celem kampanii jest informowanie społeczeństwa o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosowane są środki ochrony roślin. Prowadzone działania mają uświadamiać konsumentów owoców i warzyw oraz produktów pochodzenia roślinnego, że środki ochrony roślin są nieodzowne w pracy rolnika, a produkcja rolna z ich wykluczeniem byłaby niewystarczająca, aby zapewnić żywność o dobrej jakości w przystępnych cenach.