Przedstawiciele Duńskiej Agencji Rolnej (DAA) i Ambasady Królestwa Danii w RP gościli w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 1 marca 2024 r. Spotkanie miało charakter roboczy i stanowiło kolejny krok na drodze do zacieśnienia współpracy. Ze strony Kierownictwa ARiMR w wydarzeniu uczestniczyła Joanna Gierulska, zastępca prezesa.
- Cieszę się, że kontynuujemy to, co zostało zainaugurowane 31 stycznia 2024 r. Wówczas, podczas wizyty duńskiej pary królewskiej w Warszawie, odbyło się sympozjum, któremu towarzyszyła uroczystość podpisania listu intencyjnego pomiędzy DAA i ARiMR. Współdziałanie Polski i Danii jest teraz szczególnie istotne, bo nasze kraje czeka objęcie sześciomiesięcznych prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r. – powiedziała podczas powitania Emilia Godlewska, wicedyrektor Departamentu Analiz i Sprawozdawczości ARiMR.
- Obecnie produkcja rolna jest również w Danii jednym z ważniejszych politycznie tematów. Nasze kraje są do siebie podobne, jeśli chodzi o dziedzinę, której dotyczy dzisiejsze spotkanie, czyli rolnictwo. Nieprzypadkowo więc zjawiamy się w Polsce, by zdobyć wiedzę i się nią dzielić – stwierdził Jesper Loldrup, dyrektor Departamentu ds. Wsparcia Rolnictwa i Danych Przestrzennych DAA. Natomiast reprezentujący duńską ambasadę Jeppe Juul Petersen, lider regionalny ds. Żywności i Rolnictwa na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. podziękował za zorganizowanie spotkania i zaprosił polską delegację z rewizytą do Danii.
Kilkugodzinne wydarzenie wypełniły ekspercie wystąpienia i związane z nimi rozmowy. Głos zabrali przedstawiciele obu agencji płatniczych. O swoich doświadczeniach związanych z wdrażaniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej opowiadali reprezentujący Departament ds. Wsparcia i Danych Przestrzennych DAA Sandi Maria Ahls i Per Faurholt Ahle. Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR, w swojej wypowiedzi skupiła się na wyzwaniach związanych z realizacją Planu Strategicznego WPR 2023-2027 w naszym kraju, sporo czasu poświęciła ekoschematom. Również tego tematu, a konkretnie wykorzystania aplikacji do wykonywania zdjęć geotagowanych stanowiących potwierdzenie realizacji konkretnych praktyk, dotyczyła prezentacja, którą przygotował Stanisław Sas, dyrektor Departamentu Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych ARiMR.
Zdjęcia (6)
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/