Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych.
Poruszonych zostało szereg istotnych kwestii związanych ze znaczeniem sektora buraka cukrowego, głównymi trudnościami w zakresie opłacalności produkcji oraz uwarunkowaniami środowiskowo-klimatycznymi.
W spotkaniu uczestniczył również podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.
O płatnościach związanych z produkcją
Dyskutowano także na temat stosowania płatności związanych z produkcją w nowej perspektywie finansowej oraz wysokości wsparcia tych płatności zaproponowanego
w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027.
Będzie wsparcie po roku 2022
Szef resortu rolnictwa zapewnił, że sektor buraków cukrowych będzie objęty wsparciem związanym z produkcją również po roku 2022. Spełnia on bowiem przesłanki objęcia płatnościami związanymi wynikające z przepisów unijnych.
Należy jednak zauważyć, że środki finansowe na płatności związane z produkcją, w tym na sektor buraków cukrowych, to środki pochodzące z pomniejszenia puli środków na płatność podstawową (obecnie jednolita płatność obszarowa). Pula środków, która może zostać przeznaczona na wsparcie związane z produkcją ograniczona jest do 15% rocznej puli środków na płatności bezpośrednie.
Wsparcie również w ramach ekoschematów
Jednocześnie należy podkreślić, że producenci buraków cukrowych będą mogli korzystać z innych form wsparcia w ramach systemu płatności bezpośrednich, w tym z ekoschematów.
W kampanii roku 2021 o płatności związane z produkcją do buraków cukrowych ubiegało się ok. 27 tys. rolników, którzy zgłosili do wsparcia ok. 245 tys. ha upraw.
Rozmowy z branżą będą kontynuowane i będą uwzględniać inne płatności związane z produkcją.
Zdjęcia (4)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/