Hale stalowe zrobiły w ciągu ostatnich kilkunastu lat zawrotną karierę, nie tylko w branży magazynowej czy produkcyjnej, ale również w rolnictwie. Szybkość budowy, modułowość czy możliwość łatwej rozbiórki to tylko kilka atutów hal rolniczych. Sprawdźmy, w jaki sposób wykorzystać hale stalowe w nowoczesnym gospodarstwie rolnym.
Rolnicza hala stalowa czy tradycyjny budynek murowany?
Odpowiadająca na pytanie, czy lepsza będzie hala stalowa, czy tradycyjny budynek murowany sprawdźmy, jakie zalety ma ten pierwszy rodzaj konstrukcji.
- Jednym z największych atutów, przytaczanych przez większość ekspertów, jest krótki czas budowy wiaty lub hali stalowej. Duże konstrukcje stalowe mogą powstać już w kilka tygodni. Czas budowy zależy w dużej mierze od tego, czy wykorzystamy gotowy projekt hali stalowej, czy też wybierzemy indywidualne rozwiązanie dopasowane specjalnie do naszych potrzeb.
- Koszt rolniczej hali stalowej zarówno prostej wiaty, jak i specjalistycznego budynku inwentarskiego jest zwykle niższy niż podobnego budynku murowanego. Cena również w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo indywidualne jest wybrane przez nas rozwiązanie.
- Hale z płyty warstwowej są zwykłe modułowe. Oznacza to, że stosunkowo niewielkim kosztem i nakładem pracy, możemy je powiększyć, zmniejszyć czy nawet zmienić ich przeznaczenie. Taka przebudowa, w przypadku budynku murowanego byłaby zwykle o wiele bardziej kosztowna.
- Nie bez znaczenia jest również to, że wiata rolnicza czy hala stalowa może być rozebrana i sprzedana. Taka możliwość zbycia samego budynku byłaby ze względów oczywistych niemożliwa w przypadku hali murowanej.
- Niskie koszty utrzymania budynku inwentarskiego czy kurnika stalowego. Plusem jest również możliwość prostej integracji systemów wentylacji, izolacji, kontroli temperatury itd.
Wiaty stalowe dla rolnictwa – zastosowania
Kariera hal stalowych w rolnictwie zaczęła się od stosowania ich jako wiat na maszyny rolnicze. Technologia ta pozwala na bardzo szybkie postawienie wiaty lub niewielkiej hali stalowej, łączącej w sobie funkcję garażu i magazynu na różne stosowane w rolnictwie materiały. Niskie koszty budowy i utrzymania tego rodzaju stalowych konstrukcji sprawiły, że w technologii tej zaczęto budować również bardziej wyspecjalizowane hale rolnicze. Oczywiście proste wiaty rolnicze nadal są powszechnie stosowane. Budowa wiaty jest najszybszym sposobem na stworzenie wygodnego miejsca do przechowywania większych maszyn rolniczych.
Budynki inwentarskie i kurniki
Rosnąca popularność hal stalowych w rolnictwie spowodowała powstawanie coraz większej ilości wyspecjalizowanych konstrukcji stalowych, dedykowanych dla poszczególnych obszarów działalności rolniczej. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów takich specjalistycznych hal stalowych są kurniki i budynki inwentarskie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na budowę stalowego kurnika, kacznika czy indycznika o szerokości nawet 60 m. W tego rodzaju specjalistycznej hali stalowej zintegrowane są nowoczesne technologie hodowli drobiu. Odpowiednia izolacja, energooszczędna wentylacja i dostosowanie ilości światła słonecznego, pozwalają na znaczące zmniejszenie kosztów utrzymania stalowego kurnika czy budynku inwentarskiego. Wspomniana wcześniej modułowość pozwala na łatwą rozbudowę czy zmniejszenie kurnika wraz ze zmianą obsady.
Budowa nowoczesnego kurnika – krok po kroku
Koszt i czas budowy nowoczesnego kurnika uzależnione są w dużym stopniu od wybranego projektu hali stalowej. Najlepiej wybrać firmę posiadającą już takie rozwiązania w swojej ofercie. Skorzystanie z takiego gotowego projektu stalowego kurnika pozwoli na zredukowanie kosztów budowy. Rzućmy okiem na to, jak zwykle przebiega budowa hali inwentarskiej dla drobiu krok po kroku:
- Krok 1: Wybranie lub przygotowanie projektu kurnika.
- Krok 2: Odpowiednie przygotowanie terenu, na którym ma stanąć kurnik.
- Krok 3: Stworzenie konstrukcji z ram stalowych, a następnie obłożenie jej płytami warstwowymi.
- Krok 4: Pokrycie dachu blachą profilowaną, zabezpieczoną przed skraplaniem się pary wodnej lub płytami warstwowymi dedykowanymi dla pokryć dachowych.
- Krok 5: Montaż systemu wentylacji.
- Krok 6: Montaż urządzeń do hodowli drobiu, systemów kontroli temperatury itd.
Na cenę stalowego kurnika czy budynku inwentarskiego wpływ ma wiele czynników, od projektu i powierzchni, przez aktualną cenę materiałów, po znajdujące się wewnątrz wyposażenie. Trudno jest więc jasno stwierdzić ile kosztuje budowa kurnika w przeliczeniu na m2. Można jednak powiedzieć, że w większości przypadków cena ta będzie niższa lub porównywalna do budynku murowanego. Natomiast dużym plusem konstrukcji stalowej jest to, że przy zmianie profilu działalności możemy ją sprzedać i uzyskać zwrot dużej części poniesionych kosztów.