Prowadzenie działalności rolniczej z całą pewnością nie jest możliwe bez odpowiednich maszyn, a także budynków gospodarczych. Jeśli chodzi o te ostatnie, coraz większą popularność zdobywają hale stalowe – dlaczego warto się na nie zdecydować i jakie znajdują zastosowanie tego typu obiekty?
Rozwiązania na miarę czasów i potrzeb
Nowoczesne rolnictwo wymaga biznesowego podejścia do prowadzonej działalności. Wybierając rodzaj budynków gospodarczych warto więc zastanowić się, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Zdarza się, że rozwiązania uważane za tradycyjnie najlepsze i nieco tańsze, w perspektywie czasu okazują się bardziej kosztowne – budynki wznoszone z pustaków czy cegły to najczęściej inwestycja długotrwała i generująca dodatkowe wydatki w przypadku rozbudowy. Hale stalowe montowane są w krótkim czasie, mogą być optymalnie dostosowane do potrzeb danego gospodarstwa, a modyfikowanie ich wielkości również nie stanowi problemu – wystarczy tylko dodać kolejne przęsło. Do czego można wykorzystać hale ze stali?
Magazyny maszyn rolniczych i płodów rolnych
Hale stalowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako miejsce przechowywania maszyn rolniczych. Nie wymagają one wtedy izolacji, ale pokrycie dachu należy dodatkowo wyposażyć w specjalną włókninę antykondensacyjną, którą nakłada się na spód blachy. Materiał wchłania w ciągu dnia wilgoć by ją odparować w porze nocnej, a tym samym zapobiega skraplaniu się wody. Dzięki temu sprzęt rolniczy a przede wszystkim płody rolne zabezpieczone są przed skroplinami.
W przypadku płodów rolnych wrażliwych na zmiany temperatury, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. Zazwyczaj stosuje się w tym celu płyty warstwowe lub systemy blacha-wełna-blacha. O wyborze konkretnego rozwiązania decydować mogą względy estetyczne – w przypadku pierwszego z wymienionych, wszystkie elementy konstrukcyjne są widoczne od wewnątrz, zaś materiał izolacyjny umiejscowiony pomiędzy blachami zapewnia schludny wygląd wnętrza, a jednocześnie ułatwia w znacznym stopniu utrzymanie czystości. Oczywiście istnieje również możliwość częściowego zaizolowania hali blaszanej.
Budynki inwentarskie
Przechowywanie płodów rolnych, czy garażowanie maszyn rolniczych to oczywiście nie jedyne zastosowanie hal stalowych. Tego typu obiekty doskonale nadają się również na obory, chlewnie czy kurniki. Budynki przeznaczone do hodowli zwierząt muszą spełniać określone warunki dotyczące odpowiedniej izolacji, a zarazem wentylacji. Dużą zaletą hal stalowych jest również to, że zapewniają one estetykę, a przede wszystkim – niezwykle łatwo jest je utrzymać w czystości. Dlatego też niektóre firmy, jak np. Borga, oferują rozwiązania przeznaczone dla konkretnej hodowli. Przykładem mogą tu być kurniki z konstrukcją umieszczona na zewnątrz – wnętrze obiektu jest obłożone specjalnymi płytami, a tym samym łatwo w nim utrzymać odpowiedni poziom higieny. Chlewnie, kurniki i obory wykonane z blachy zapewniają zwierzętom czyste, ciepłe, suche i dobrze wentylowane środowisko do życia, dlatego doskonale sprawdzą się jako budynki inwentarskie.
Zalety hal stalowych
Jedną z największych zalet hal stalowych jest łatwe ich rozbudowywanie, które trwa zdecydowanie krócej niż w przypadku budynków tradycyjnych. Ponadto zapewniają one stabilną i wytrzymałą konstrukcję, a firmy oferujące montaż tego typu budynków gwarantują materiał odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Możliwość dostosowania obiektu do potrzeb konkretnego gospodarstwa czyni hale ze stali doskonałą propozycją dla rolników stawiających na nowoczesne, a zarazem praktyczne rozwiązania.
zgadzam się w pełni z artykułem, hala stalowa to świetne rozwiązanie, ja swoją w tamtym roku rozbudowałem i super się sprawdza jako magazyn (spichlerz). moja hale stawiala firma redcom ltd, bardzo profesjonalna obsluga!