Inwestycje w gospodarstwie często wiążą się z dużymi kosztami. Jednym z największych przedsięwzięć jest postawienie budynku gospodarczego. Jednak dla tradycyjnych murowanych rozwiązań jest alternatywa w postaci tańszych i szybszych w budowie hal rolniczych.
STALOWE HALE ROLNICZE CZY MUROWANE BUDYNKI GOSPODARCZE – CO WYBRAĆ?
Polska wieś diametralnie się zmienia. Od kilkunastu lat obserwuje się, jak nowoczesne rolnictwo wypiera stare przyzwyczajenia, następuje optymalizacja procesów produkcji i rozwój nowych technologii. To, co jeszcze niedawno było domeną dużych przedsiębiorstw rolniczych, wkracza również na rynek małych gospodarstw. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, którego zastosowanie może mieć niebagatelny wpływ na polepszenie koniunktury gospodarstwa, jest postawienie hal rolniczych zamiast tradycyjnych budynków murowanych.
Przeznaczenie hal i namiotów rolniczych
O ile budynki murowane są od lat powszechne w rolnictwie, to nie każdy ma świadomość tego, że również hale i namioty stalowe mają mnóstwo zastosowań, w zależności od potrzeb danego gospodarstwa. Hale dla rolnictwa mogą posłużyć jako magazyn na bale, do przechowywania zbiorów, nawozów czy jako pomieszczenie dla zwierząt gospodarskich np. kur, krów, trzody chlewnej. Hale dla zwierząt są budowane z należytą troską o ich byt, mają odpowiednią wilgotność, wentylację, oświetlenie i temperaturę. Hale stalowe świetnie sprawdzą się jako garaż dla maszyn rolniczych oraz miejsce do upraw lub sortowni roślin. Chronią i zabezpieczają zbiory lub inwentarz w równym stopniu co pomieszczenia murowane. W hali jest również możliwość zorganizowania biur i pomieszczeń socjalnych dla pracowników, co jest niezbędne w działającym na dużą skalę gospodarstwie rolnym.
Stalowe hale rolnicze a budynki murowane
Hale i namioty stalowe, są nie tylko funkcjonalne – to także wyjątkowo korzystne finansowo rozwiązanie. Tańsze niż konstrukcje aluminiowe i murowane, w niczym nie ustępują im jakością. Cechuje je trwałość i wytrzymałość niezależnie od pór roku i warunków atmosferycznych.
Budowa kilku budynków gospodarczych w formie murowanej jest czasochłonnym, czasami kilkuletnim przedsięwzięciem. Postawienie hali czy namiotu rolniczego wraz z wyborem, dopracowaniem projektu i wszystkimi formalnościami, trwa zaledwie od 30 do 60 dni. Budynki murowane niszczą się przez lata użytkowania, a ich remont wymaga większych nakładów finansowych i czasu niż modernizacja hal stalowych. Halę można równie szybko zdemontować. Dużą zaletą hali i namiotów jest mobilność – można je przenieść w inne miejsce, co wykluczone jest przy tradycyjnych, murowanych zabudowaniach. Długość hali stalowej da się regulować – skracać bądź przedłużać. Budowa hali jest bardziej opłacalna ze względu na brak konieczności stawiania kolumn lub innych wsporników, co umożliwia efektywne zagospodarowanie całej przestrzeni (ma to szczególne znaczenie przy przeznaczeniu na magazyn), a koszty jej utrzymania i eksploatacji są niższe.
O czym warto wiedzieć, decydując się na postawienie hali lub namiotu rolniczego
Na rosnącą popularność hal i namiotów rolniczych wpływa fakt, że do ich postawienia nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Bez niego hala może prosperować do 180 dni. Po upływie tego czasu istnieje możliwość przeniesienia hali w inne miejsce, w dalszym ciągu bez konieczności starania się o pozwolenia na budowę. Z tego też powodu postawienie hali jest możliwe nawet w trakcie trwania sezonu. Istnieje opcja odsprzedaży hali bądź namiotu na rynek wtórny, który w tej branży jest spory.
Decydując się na montaż hal lub namiotów, trzeba poznać dwie podstawowe zasady, dzięki którym na długo zachowają się w bardzo dobrym stanie. Po pierwsze, w zimie należy dbać o dach hali, monitorując ilość śniegu, która na nim zalega. W wyjątkowych wypadkach, po intensywnych opadach śniegu, może zajść potrzeba odśnieżenia zadaszenia. Wybierając opcję największej odporności śniegowej hali na etapie planowania projektu i wyboru materiałów konstrukcyjnych, ryzyko to zostaje zminimalizowane. Aby hala była stabilna i trwała, powinno się przez cały rok kontrolować jej napięcia wiatrowe.
Jak wybrać najlepszego producenta
Na rynku jest sporo firm, które oferują sprzedaż hal stalowych przeznaczonych m.in. do gospodarstw rolniczych, ale jak wybrać najlepszą? Na pewno warto zdecydować się na firmę o ugruntowanej pozycji, dobrze prosperującej i istniejącej wiele lat na rynku nie tylko polskim, ale też europejskim. Taką firmą jest BEST-POL, wyróżniający się orientacją na klienta i indywidualnym podejściem do każdego zlecenia. BEST-POL oferuje kompleksową obsługę na każdym etapie projektu – począwszy od doradztwa, poprzez produkcję konstrukcji, po realizację i montaż. Jakość materiałów wykorzystywanych przez firmę potwierdzona jest certyfikatem CE, a hale spełniają wszelkie normy przeciwpożarowe. Po zrealizowaniu projektu BEST-POL oferuje gwarancję, a w razie konieczności serwis i naprawę. Wybór doświadczonej firmy to gwarancja bezpieczeństwa i odpowiednich warunków higieny pracy w hali rolniczej, gdzie przebywać będą pracownicy.