W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zakończono realizację projektu szkoleniowego „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej” Uczestnikami byli doradcy z województwa mazowieckiego, a głównym celem projektu było przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu technologii, wymagań higienicznych, bezpieczeństwa żywności oraz wymagań prawno-administracyjnych przy zakładaniu działalności małego przetwórstwa w gospodarstwie rolnym. W ramach projektu doradcy uczestniczyli najpierw w dwudniowych szkoleniach teoretycznych i warsztatach praktycznych przeprowadzonych w Centrum Praktycznego Szkolenia w zakresie Małego Przetwórstwa. Na zakończenie odbyły się dwa wyjazdy studyjne dla dwóch grup uczestników, do gospodarstw w gminie Nasielsk i Pomiechówek, zajmujących się przetwórstwem żywności.
Pierwsze z wizytowanych gospodarstw, położone w Winnikach, specjalizuje się w produkcji roślinnej i chowie trzody chlewnej. Od ponad 10 lat zajmuje się hodowlą świń tradycyjnej polskiej rasy złotnicka biała pod nadzorem Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Właściciel gospodarstwa, Krzysztof Kowalski, posiada zarejestrowaną działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego. W ramach tej działalności uruchomił w gospodarstwie tłocznię oleju lnianego, rzepakowego i dyniowego. Produkty zdobyły uznanie klientów i wiele nagród w różnych konkursach m.in.: Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, Złoty Medal Targów Polagra Food. Zostały wpisane na krajową Listę Produktów Tradycyjnych.
Drugie gospodarstwo, położone w Wólce Kikolskiej, prowadzi działalność w ramach MLO w zakresie przetwórstwa mięsa. W gospodarstwie produkowane są wyroby z mięsa wieprzowego, drobiowego i wołowego. Technologia oparta jest o tradycyjne metody, bez dodatków chemicznych i polepszaczy. Zakład bazuje na surowcu pochodzącym z okolicznych gospodarstw, a jego właścicielką jest pani Małgorzata Kwiatkowska.
Podczas wizyt w gospodarstwach uczestnicy wyjazdów studyjnych mieli możliwość uzyskania praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia działalności w zakresie przetwórstwa żywności. Z informacji uzyskanych od właścicieli gospodarstw wynika, że działalność ta niesie ze sobą wiele wyzwań administracyjnych, prawnych, marketingowych ale jednocześnie znacząco wpływa na poprawę wyników ekonomicznych gospodarstwa.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/