W dniu 29 listopada br. w Sali Ziemi na MTP w Poznaniu odbyło się VII Forum Rolników i Agrobiznesu organizowane przez Top Agrar, które było jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce.
Wielkopolska Izba Rolnicza była partnerem tego spotkania. Nasz samorząd rolniczy przygotował dla uczestników tego wydarzenia śniadanie wielkopolskie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Według naszych szacunków wydano blisko 1000 porcji śniadaniowych przygotowanych z produktów regionalnych takich jak: żur wielkopolski czy kiełbasa biała parzona.
Serdeczne podziękowania kierujemy uczniom oraz ich opiekunom z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu, którzy zajęli się wydawaniem posiłków dla uczestników Forum. Podczas trwania Forum dla uczestników wydarzenia czekało stoisko naszego samorządu rolniczego na którym można było porozmawiać z przedstawicielami WIR o aktualnych problemach w rolnictwie.
Nasze stoisko odwiedził m.in. Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk i Wice Minister Ryszard Bartosik oraz byli Ministrowie: Jan Krzysztof Ardanowski oraz Marek Sawicki, przedstawiciele instytucji rolniczych i członkowie izb rolniczych z całego kraju.
Sesja główna Forum poświęcona była rolnictwu pod presją skutków wojny w Ukrainie, zmianom klimatycznym oraz „zielonej” polityce. Uczestnicy Forum zastanawiali się jak rolnicy w Polsce i Europie mają zarządzać produkcją dla utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości swoich gospodarstw.
Pierwszym prelegentem podczas tego wydarzania był Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk który swoje wystąpienie rozpoczął od podsumowania działań resortu rolnictwa w przeciągu ostatniego roku: pomoc nawozowa czy też przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazywania gospodarstw. Minister wskazał, ze w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.
Dodał także, że nasz kraj jest pod tym względem zabezpieczony. Szef resortu rolnictwa odniósł się do Krajowego Planu Strategicznego, który ma realizować cele długookresowe, co finalnie wzmocni łańcuchy dostaw i zoptymalizuje zużycie środków produkcji. Na koniec swojego wystąpienia dodał, że główną ideą KPS jest wsparcie gospodarstw komplementarnych, czyli zajmujących się zarówno produkcją roślinną, jak i zwierzęcą. Następnie można była było zadawać pytania Ministrowi. Rolnik z Małopolski wskazał, iż firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać pewnych upraw rolnych – w tym przypadku chodziło o cebulę i czosnek. Minister obiecał, że zajmie zweryfikuje szczegóły i z pewnością w tej sprawie zainterweniuje. Uczestnicy Forum zadawali także pytania odnośnie tzw. „pomocy suszowej” oraz zachęcali do stworzenia i przedstawiali Ministrowi definicję aktywnego rolnika.
Kolejnym prelegentem był Maciej Piskorski – dyrektor departamentu produktów agro BNP PARIBAS. Maciej Piskorski na początku swojego wystąpienia wskazał, że obecna łączna kwota zadłużenia rolników (dane na wrzesień 2022r.) wynosi 30,5 mld zł i jest o 9% niższa niż we wrześniu 2021r.
Mateusz Zieliński – dyrektor sieci sprzedaży, Sieć Wielkopolska Północ PZU omówił temat ubezpieczeń w świetle niestabilnych warunków klimatycznych. Prelegent wskazał, w najbliższych latach powinniśmy przewidywać zwiększenie intensywności zjawisk takich jak grad, susze, burze i upały. Według wstępnych szacunków w 2022 r. w Europie mieliśmy do czynienia z najsilniejszą suszą od 500 lat, a jej skutki odczuwaliśmy również w Polsce. Na problemy związane z suszą interweniowaliśmy wielokrotnie u Ministra – o naszych interwencjach przeczytają Państwo na naszej stronie internetowej – w zakładce nasze interwencje. Prelegent dodał, że w Polsce wystąpiły głownie susza oraz gradobicia. Przedstawiciel PZU zachęcił do skorzystania z ich oferty, która jest dostępna na stronach internetowych PZU.
Następnie nastąpiło zdalne połączenie z Komisarzem Januszem Wojciechowskim, który był w tym terminie w Portugalii. Na wstępie podziękował wszystkim rolnikom i przedstawicielom szeroko rozumianego sektora żywnościowego za wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu aktualnie trwającej wojny. Komisarz wskazał, że ostatnie kilkanaście miesięcy to był ciężki czas. Najpierw pandemia COVID-19, a obecnie trwająca wojna wywróciły porządek świata. W konsekwencji trwającej wojny borykamy się z olbrzymimi podwyżkami cen gazu, co finalnie prowadzi do horrendalnie wysokich cen nawozów. Jednakże mimo wszelkich trudności- rolnicy nadal produkują żywność oraz dostarczają ją na rynek, za co Komisarz bardzo dziękuje. Komisarz w swoich wystąpieniu odniósł się także do danych z Europejskiego Spisu Rolnego 2020 i wskazał, że między 2010, a 2020 ubyło w Europie blisko 3 mln gospodarstw rolnych (z 12 mln w 2010r. do 9 mln w 2020r.). Jeżeli chodzi o ten zakres czasowy to w Polsce odnotowano 14% spadek gospodarstw.
Janusz Wojciechowski przypomniał zgromadzonym uczestnikom, że Polska znalazła się w grupie pierwszych siedmiu krajów, które miały zatwierdzony Plan Strategiczny WPR już w sierpniu tego roku, podczas gdy inne kraje członkowskie nadal pozostają w procedurze ich zatwierdzania. Komisarz żywi nadzieję, że Plan Strategiczny daje dużą nadzieję na przełamanie niektórych problemów, z którymi mierzy się rolnictwo w Polsce.
Po wystąpieniu Janusza Wojciechowskiego miejsce miała debata obecnego oraz byłych Ministrów Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie debaty ujawniły się znaczące różnice zdań co do przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Byli Ministrowie podkreślali rolę Europy w produkcji żywności i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Europejczykom oraz społeczeństwom zamieszkującym obszary, na których produkcja rolnicza nie jest możliwa, podczas gdy Komisarz Wojciechowski podkreślał cele klimatyczne i środowiskowe. Po sesji plenarnej odbyło się 6 sesji tematycznych – Mleko, Trzoda Chlewna, Uprawa, Uprawa i technika I, Uprawa i technika II 1 i 2, Organizacja i Zarządzanie. Szczegółowe relacje z Forum oraz sesji tematycznych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/