W mienioną sobotę tj. 3 września br. w Nowych Skalmierzycach odbyło się V Wielkopolskie Święto Soi, którego organizatorem była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Gospodarstwo Rolne Jana Chlasty. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk. W Święcie soi wzięli udział przede wszystkim rolnicy zainteresowani produkcją soi, przetwórcy oraz przedstawiciele instytucji i firm działających w obszarze rolnictwa, w tym firm, które dostarczają na polski rynek materiał siewny i środki ochrony roślin do uprawy soi. W ramach wydarzenia odbyła się konferencja podsumowująca uprawę i zbiór soi na poletkach demonstracyjnych przygotowanych przez Pana Jana Chlastę oraz pokaz zbioru soi.
Uroczystego otwarcia V Wielkopolskiego Święta Soi dokonał Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski wraz z Wiceprezesem WIR – Zbigniewem Stajkowskim oraz członkami Zarządu Janem Paulińskim oraz Jerzym Kostrzewą. Prezes WIR dokonał otwarcia konferencji, powitał wszystkich uczestników oraz wprowadził w tematykę uprawy soi w naszym kraju. Piotr Walkowski wskazał, że soja jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie, bardzo cennym źródłem białka, witamin oraz minerałów. Dodał także, iż nasiona soi i produkty na ich bazie mają wiele właściwości leczniczych, wartości odżywczych i smakowych, dlatego znalazły zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni.
Następnie uczestnicy konferencji udali się na poletka doświadczalne, przygotowane przez Pana Jana Chlastę, gdzie uczestnicy wydarzenia zapoznali się z poszczególnymi odmianami soi oraz pracami, jakie zostały na nich wykonane. W tym roku plantacja demonstracyjna liczy ponad 13 ha, na tym obszarze zasianych zostało kilkanaście odmian soi.
Przedstawiciele firmy Saatbau Polska Sp. z o.o. przedstawili charakterystykę odmian soi takich jak: Abaca, Ambella, Aurelina, Adessa oraz Adelfia. Następnie odmiany: Chancellor, Gowernnor i Comandor zaprezentował przedstawiciel firmy Lidea Poland Sp. z o.o. Z kolei o zaletach uprawy odmian: Orpheus, Favorit, Lajma oraz Viscount opowiedziała przedstawicielka firmy Agroyoumis Sp. z o.o.
W trakcie zwiedzenia poletek doświadczalnych uczestnicy Święta Soi dyskutowali o uprawie soi w polskich warunkach, wysokości zawiązywania pierwszych strąków oraz terminie dojrzewania. Po komisyjnym ważeniu soi - wcześniejszej odmiany Ambella gospodarze poinformowali, iż tegoroczny plon wynosi 3 tony z hektara. Natomiast prognozuje się, iż plony z późniejszych odmian soi będą się kształtować na poziomie 4 ton/ha.
Następnie uczestnikom konferencji została przedstawiona prezentacja na temat rekomendacji odmian soi do uprawy w Wielkopolsce, którą omówiła kierownik ZDOO Śrem Wójtostwo - Justyna Rejmaniak. Na początku swojego wystąpienia przedstawiła znaczenie soi w Polsce z punktu widzenia doświadczalnictwa.
Justyna Rejmaniak opowiedziała o rosnącym areale uprawy, który prawie podwoił się w porównaniu do roku poprzedniego (w roku 2022 prawie 50 tys. ha). Prelegentka omówiła realizację celów doświadczalnych dla soi takich jak: pokazanie możliwości uprawy soi w obecnych realiach i uwarunkowaniach klimatycznych polskiego gospodarowania, pokazanie zdolności plonotwórczych gatunku w naszym kraju w oparciu o nowe odmiany czy też przetestowanie dużej liczby odmian. Przedstawione zostały także wyzwania w doświadczalnictwie i uprawie soi, do których zaliczyć należy: wymagania siedliskowe, pielęgnacja i ochrona zasiewów, zdrowotność, długość wegetacji, zbiór nasion oraz ich wykorzystanie. Na koniec swojego wystąpienia kierownik ZDOO Śrem Wójtostwo omówiła listę odmian zalecanych dla soi w 2022 roku, a są nimi: Abelina (6), ES Comandor (4), Mayrika (CCA) (3), Acardia (CCA), (2), Albiensis (CCA) (2), Achillea (CCA) (1), ES Governor (1), Nessie PZO (1) oraz Obelix (CCA) (1).
Następnie Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Zbigniew Stajkowski podzielił się z uczestnikami wydarzenia swoimi doświadczeniami, związanymi z uprawą soi oraz wytwarzaniem produktów sojowych w tym domowego tofu.
Wielkopolska Izba Rolnicza dziękuje wszystkim gościom oraz instytucjom partnerskim za udział i pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Partnerami wydarzenia byli:
- Saatbau Polska Sp. z o.o.
- Lidea Poland Sp. z o.o.
- BASF Polska Sp. z o.o.
- ADOB Sp. z o.o.
- Gospodarstwo Badawczo – Rozwojowe NITRAZA dr inż. Robert Cysewski
- BIOFOOD S.C. Wałcz
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Consultingowe OBROL Kulczyński Sp. j.
- Agro Efekt Sp. z o.o.
- Agroyoumis Sp. z o.o.
- Piast Pasze Sp. z o.o.
- Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu
- Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
- Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa, Oddział Kalisz
- Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu
- Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu
- Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.
Wielkopolskiemu Świętu Soi towarzyszyła realizacja operacji “Nasze regionalne bogactwo na stoły! SOJA”, promującej produkty pochodzące od lokalnych producentów i przetwórców oraz Piknik pn. „Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną”.
Nasze regionalne bogactwo na stoły! Soja
Operacja polega na prezentacji produktów pochodzących od lokalnych wytwórców i przetwórców żywności. Jej celem jest stworzenie możliwości do bezpośredniego spotkania producentów, przetwórców i konsumentów. Jednocześnie w ramach operacji zorganizowany został konkurs kulinarny na potrawę z soi. W konkursie wzięło udział pięć Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały potrawy na bazie soi. Wszystkie potrawy przygotowane w ramach konkursu zostały przekazane do degustacji wśród uczestników wydarzenia. Operacja pn. „Nasze regionalne bogactwo na stoły! współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Piknik pn. Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną
To inicjatywa, która ma zwrócić uwagę konsumentów na walory odżywcze i zdrowotne mięsa wieprzowego oraz na jego kulinarne zastosowanie. Temu posłużyły degustacje, pokazy kulinarne oraz zorganizowany przy tej okazji konkurs na najlepszą potrawę z wieprzowiny. Organizacja Piknik pn. Smacznie i zdrowo z polską wieprzowiną sfinansowana była ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Konkursy kulinarne miały na celu wskazać na produkty wysokiej jakości skierowane zarówno do osób, które spożywają mięso jak i tych będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Skala popularności diety wegetariańskiej ciągle rośnie, stąd coraz większe jest zapotrzebowanie na produkty zastępujące mięso. Uczestnicy konkursu przygotowali potrawy zarówno mięsne na bazie wieprzowiny jaki i ich odpowiedniki na bazie soi i tofu a także takie, które łączyły wieprzowinę i soję.
Opracowanie:
Katarzyna Strzyż
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/